• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • LDU Quito

  Przeczytaj także...
  Serie A - najwyższa liga mistrzostw Ekwadoru (Campeonato Ecuatoriano de Fútbol) organizowanych przez piłkarską federację Ekwadoru (Federación Ecuatoriana de Fútbol).Fluminense Football Club – brazylijski klub piłkarski z Rio de Janeiro. Ich największym rywalem jest Flamengo. W języku portugalskim Fluminense oznacza rzeczny, a także potoczne określenie mieszkańców stanu Rio de Janeiro.
  Estadio Olímpico Atahualpa – to wielofunkcyjny stadion w Quito, stolicy Ekwadoru. Jest obecnie używany głównie dla meczów piłki nożnej. Stadion ma pojemność 41 000 osób. Wybudowany w 1951 roku znajduje się na skrzyżowaniu Avenida 6 de diciembre i Avenida Naciones Unidas, dwóch głównych ulic w mieście. Swoje mecze rozgrywają na nim kluby piłkarskie Deportivo Quito, Nacional Quito oraz Universidad Católica Quito, w przeszłości arena ta służyła też innym znanym klubom w mieście. Stadion nosi imię księcia Inków Atahualpy.

  Liga Deportiva Universitaria, bardzo często zwany LDU, jest ekwadorskim klubem piłkarskim z siedzibą w Quito.

  Klub nazywa się zwykle Liga de Quito, po to, by odróżnić go od pozostałych klubów noszących nazwę Liga Deportiva Universitaria.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Krajowe[ | edytuj kod]

 • Serie A
 • Międzynarodowe[ | edytuj kod]

 • Copa Libertadores
 • Copa Sudamericana
 • Recopa Sudamericana
 • Copa Suruga Bank
 • Klubowe Mistrzostwa Świata
 • Historia[ | edytuj kod]

  Dziesiątki lat temu klub rozgrywał swoje mecze na malutkim, obecnie od dawna już nieistniejącym stadionie o nazwie Estadio del Arbolito. Nazwa stadionu pochodzi od małego drzewa (arbolito) które znajduje się w pobliżu boiska. Później klub przeniósł się na Estadio Olímpico Atahualpa, który dzielą z klubami Nacional Quito i Deportivo Quito oraz Espoli Quito. W roku 1997 oddany został do użytku klubowy stadion w Cotocollao na północ od Quito. Stadion nazywa się La casa Blanca (biały dom), gdyż biel jest głównym kolorem strojów klubowych. Największym sukcesem klubu jest zdobycie Copa Libertadores w 2008 roku po finałowym dwumeczu (4:2 u siebie i 1:3 (karne 3:1) na wyjeździe) z brazylijskim Fluminense Rio de Janeiro.

  Club Deportivo Espoli jest zawodowym ekwadorskim klubem piłkarskim z siedzibą w mieście Quito. Klub należy do akademii policyjnej w Quito (Ecuela Superior de Policía), skąd pochodzi jego nazwa.Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

  Obecny skład[ | edytuj kod]

  stan na wrzesień 2011

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona klubu
 • Strona domowa klubu
 • Muerte Blanca • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Recopa Sudamericana – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, w latach 1989-1998 rozgrywane pomiędzy zdobywcą Copa Libertadores i zdobywcą Supercopa Sudamericana, obecnie – po przerwie w latach 1999-2002 – rozgrywane pomiędzy zdobywcą Copa Libertadores i zdobywcą Copa Sudamericana. Sponsorem rozgrywek o Recopa Sudamericana jest Visa.
  Copa Libertadores de América, czyli Puchar Wyzwolicieli Ameryki - międzynarodowe rozgrywki klubowe pomiędzy najlepszymi klubami piłkarskimi Ameryki Południowej oraz Meksyku. Rozgrywki odbywają się co roku.
  Club Deportivo El Nacional jest ekwadorskim klubem piłkarskim z siedzibą w mieście Quito. Nazwa pochodzi stąd, że Nacional jest klubem wojskowym, oraz że grają w nim tylko piłkarze narodowości ekwadorskiej. Stąd też wywodzą się przydomki klubu - Puros Criollos ("Sami Kreole") lub El Equipo Militar ("Wojskowa Drużyna"). Trzy kolory klubu - czerwony, jasnoniebieski i ciemnoniebieski, reprezentują trzy rodzaje ekwadorskiej armii. Logo klubu ma zamiast jasnoniebieskiego kolor żółty. U siebie drużyna gra w strojach z kolorami jasnoczerwonym oraz jasno- i ciemnoniebieskim. Stroje wyjazdowe są zwykle szare. Klub rozgrywa mecze u siebie na stadionie Estadio Olímpico Atahualpa, położonym około 2800 metrów nad poziomem morza.
  Klubowe Mistrzostwa Świata (ang. FIFA Club World Cup) to kontynuator Pucharu Interkontynentalnego. Rywalizuje o niego sześć drużyn piłkarskich: zwycięzca Ligi Mistrzów UEFA, zwycięzca Copa Libertadores, zwycięzca Afrykańskiej Ligi Mistrzów, zwycięzca Ligi Mistrzów CONCACAF, zwycięzca Ligi Mistrzów OFC i Azjatyckiej Ligi Mistrzów.
  Quito (pełna nazwa: San Francisco de Quito) – stolica Ekwadoru, drugie co do wielkości miasto kraju (po Guayaquil). Położone w północnej części Ekwadoru w Andach na wysokości ok. 2700-2850 m n.p.m. (druga najwyżej położona stolica państwowa) na wschodnich stokach czynnego wulkanu Pichincha. Miasto położone jest ok. 40 km na południe od równika. Nazwa Quito pojawiła się w 1533 od wymarłego dzisiaj plemienia Kwitu.
  Copa Sudamericana (Puchar Południowoamerykański, z port. Copa Sul-Americana) – piłkarskie rozgrywki klubowe w Ameryce Południowej, utworzone w 2002 roku z połączenia dwóch innych pucharów: Copa Mercosur i Copa Merconorte. Turniej początkowo rozgrywany był przez kluby z krajów należących do CONMEBOL. Od roku 2005 biorą w nim udział także zespoły ze strefy CONCACAF. Obecnie jest to drugi pod względem rangi puchar w Ameryce Południowej po Copa Libertadores i pełni analogiczną rolę, co Liga Europy w Europie. Zdobywcy obu wspomnianych najważniejszych pucharów rozgrywają mecz o Recopa Sudamericana – odpowiednik europejskiego Superpucharu Europy. Sponsorem rozgrywek o Copa Sudamericana jest Nissan.
  Puchar Banku Suruga (hiszp. Copa Suruga Bank, jap. スルガ銀行チャンピオンシップ) – coroczne klubowe rozgrywki piłkarskie pomiędzy zdobywcą japońskiej J. League Cup oraz zdobywcą południowoamerykańskiej Copa Sudamericana organizowane przez CONMEBOL (hiszp. Confederación Sudamericana de Fútbol) oraz Japan Football Association.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.