• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lübbenau/Spreewald

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Leipe (dolnołuż. Lipje) - dawna wieś dolnołużycka, położona w centrum bagien i sieci kanałów Spreewaldu, obecnie część miasta Lübbenau (Lubnjow).
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.

  Lübbenau/Spreewald (dolnołuż. Lubnjow, wym. [ˈlubnʲɔw]; pol. hist. Lubniów) - miasto w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Oberspreewald-Lausitz, na terenie Dolnych Łużyc. W 2008 r. miasto liczyło 17 098 mieszkańców. Częściami miasta są dawne wsie dolnołużyckie: Lehde i Leipe.

  Pniewy (Pniewy Szamotulskie, niem. Pinne) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, położone nad Jeziorem Pniewskim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pniewy. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.Język dolnołużycki (dolnoserbska rěc, dolnoserbšćina) – jeden z dwóch języków łużyckich, którym posługują się Dolnołużyczanie na niewielkim obszarze wokół Chociebuża we wschodniej części Niemiec.

  Nazwa[]

  Dystansowy słup poczty polsko-saskiej z 1740 roku

  Miejscowość w formie Lubizi pojawia się w łacińskim dokumencie papieża Inocentego IV z 1247 roku.

  Historia[]

  W latach 1364-1635 miasto znajdowało się w granicach Królestwa Czech, po czym przeszło pod panowanie Elektoratu Saksonii. W latach 1697-1706 i 1709-1763 leżało na terytorium unijnego państwa polsko-saskiego. Na skutek kongresu wiedeńskiego Lubniów został utracony przez Sasów na rzecz Królestwa Prus, które w 1871 stało się częścią Cesarstwa Niemieckiego.

  Królestwo Czech (czes. České království) – historyczne państwo istniejące od momentu koronacji Wratysława II na króla Czech. Po jego śmierci Czechy znów stały się księstwem. Ponownie istniało królestwo w czasie panowania Władysława II. Od czasów Przemysła Ottokara I tytuł królewski był dziedziczny. Po wygaśnięciu dynastii Przemyślidów w 1306 r. Czechy przeszły pod panowanie Luksemburgów. Od 1356 r. król Czech był jednym z elektorów Rzeszy. Po bezpotomnej śmierci Ludwika II Jagiellończyka w 1526 r. Czechy dostały się pod panowanie Habsburgów. Od 1849 r. kraj koronny Cesarstwa Austrii, obejmujący obszar Czech właściwych. W wyniku rozpadu Austro-Węgier po I wojnie światowej Królestwo Czech weszło w skład Czechosłowacji.Zamek w Lübbenau – zamek zlokalizowany w Lübbenau/Spreewald (dolnołuż. Lubnjow), na terenie Brandenburgii (Niemcy).

  Zabytki[]

 • kościół św. Mikołaja w Lübbenau/Spreewald
 • zamek w Lübbenau
 • Współpraca zagraniczna[]

 • Francja Halluin, Francja
 • Polska Nowogród Bobrzański, Polska
 • Niemcy Oer-Erkenschwick, Niemcy
 • Polska Pniewy, Polska
 • Polska Świdnica, Polska
 • Komunikacja[]

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Lübbenau/Spreewald.

  Lehde (dolnołuż. Lědy) - część miasta Lübbenau/Spreewald, dawniej samodzielna wioska dolnołużycka, położona w centrum bagien i sieci kanałów Spreewaldu.Rzeczpospolita, od XVII wieku częściej znana jako Rzeczpospolita Polska (lit. Respublika lub Žečpospolita, biał. Рэч Паспалітая, ukr. Річ Посполита, ros. Речь Посполитая, rus. Рѣчь Посполита, łac. Res Publica, współczesne znaczenie: republika) oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów – państwo federacyjne złożone z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego istniejące w latach 1569–1795 na mocy unii lubelskiej (kres federacji w 1791 roku przyniosła Konstytucja 3 maja, ustanawiając państwo unitarne – Rzeczpospolitą Polską). Korona i Litwa stanowiły dla szlachty jedną całość, pomimo dzielących je różnic regionalnych, sprzecznych interesów i odrębności ustrojowych.

  Zobacz też[]

 • Liebenau
 • Przypisy

  1. [1]
  2. Mapa Polski 1:500 000 Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego W.P., Warszawa 1947 [2]
  3. "Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski", tom I, Biblioteka Kórnicka, Poznań 1877, str.222  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Łużyce Dolne (niem. Niederlausitz, dlnłuż. Dolna Łužyca, grnłuż. Delnja Łužica, łac. Lusatia Inferior) - kraina historyczno-geograficzna położona w Niemczech i częściowo na terytorium Polski. Głównym miastem jest Chociebuż. Łużyce Dolne leżą w większości na południu kraju związkowego Brandenburgia, częściowo w kraju związkowym Saksonia. Tutaj leży Spreewald (łuż. Błota). Polska część Łużyc Dolnych wchodzi w skład województwa lubuskiego z głównymi miastami Gubinem i Żarami.
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
  Powiat Oberspreewald-Lausitz (niem. Landkreis Oberspreewald-Lausitz, dolnołuż. Wokrejs Gorne Błota-Łužyca) - powiat w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia. Stolicą powiatu jest miasto Senftenberg. Najbardziej na południe położony powiat kraju związkowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.