• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • L'Aquila

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Baalbek, Balabakk (arab. بعلبك) – miasto w północno-wschodnim Libanie, leżące w dolinie Bekaa między górami Liban i Antyliban (86 km na północny wschód od Bejrutu). Liczba mieszkańców: 81 tys. (czwarte co do wielkości miasto kraju).
  Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.
  Centrum L'Aquili z lotu ptaka
  Ulica w centrum miasta
  Piazza Duomo'
  Fontanna
  Kościół Santa Maria di Collemaggio
  Kościół San Bernardino
  Kościół Santa Maria del Suffragio
  Kościół San Pietro a Coppito
  Szesnastowieczny zamek z czasów panowania Hiszpanów
  Budynek zniszczony w czasie trzęsienia ziemi

  L'Aquilamiasto w środkowych Włoszech, u podnóża Apeninu Abruzyjskiego, nad rzeką Aterno, na północny wschód od Rzymu. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 70,9 tys. osób. Stolica regionu Abruzja i ośrodek administracyjny prowincji L'Aquila. Miasto partnerskie Zielonej Góry.

  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Historia[]

  Założone w 1240 przez cesarza Fryderyka II, zbudowane na planie przypominającym zarys orła cesarskiego (stąd nazwa – łac. aquila oznacza orła). W średniowieczu centrum farbiarstwa tkanin i handlu szafranem. 12661529 rozkwit, a od 1257 biskupstwo; od 1881 arcybiskupstwo.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Trzęsienia ziemi[]

  Miasto było wielokrotnie nawiedzane przez trzęsienia ziemi. Najpoważniejsze odnotowano w latach: 1315, 1349, 1452, 1501, 1646, 1703).

  Trzęsienie ziemi w 2009 r.[]

   Osobny artykuł: Trzęsienie ziemi w L'Aquili.

  6 kwietnia 2009 o godzinie 3:32 w nocy miejscowość nawiedziło silne trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera . Wiele budynków w miejscowości uległo całkowitemu zniszczeniu. W wyniku wstrząsów niemal zupełnie została zniszczona historyczna zabudowa miasta, zginęło 308 osób, a ok. 1500 osób zostało rannych. 10 tys. budynków zostało doszczętnie zniszczonych, a 17 tys. ludzi bez dachu nad głową.

  Archidiecezja (z gr. arche – pierwszeństwo), arcybiskupstwo – jednostka terytorialna wyższej administracji kościelnej. Istnieją ich cztery rodzaje:Abruzja (wł. Abruzzo) – region administracyjny w centralnych Włoszech nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z regionami Marche, Lacjum i Molise.

  Przemysł[]

 • włókienniczy,
 • maszynowy,
 • elektrotechniczny
 • Transport[]

  W mieście znajduje się stacja kolejowa L'Aquila.

  Zabytki[]

 • kościoły z XIII–XIV w.,
 • Katedra z 1300 r.,
 • zamek (obecnie muzeum) z XVI w.,
 • pałace z XV-XVIII w.
 • Miasta partnerskie[]

 • Niemcy Rottweil
 • Kanada York
 • Hiszpania Cuenca
 • Australia Hobart
 • Polska Zielona Góra
 • Włochy Bernalda
 • Rumunia Bistriţa
 • Liban Baalbek
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica
 • Bystrzyca lub Bystrzyca Siedmiogrodzka (rum. Bistriţa, węg. Beszterce, niem. Bistritz t. Nösen) – miasto w Rumunii, położone w północno-wschodnim Siedmiogrodzie, nad rzeką Bystrzycą, między Górami Rodniańskimi a Górami Kelimeńskimi w Karpatach Wschodnich.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fryderyk II (niem. Friedrich II., ur. 26 grudnia 1194, zm. 13 grudnia 1250) – król Sycylii od 1198, król Niemiec od 1212, książę Szwabii od 1212 do 1216, Święty Cesarz Rzymski od 1220 i król Jerozolimy od 1225-1228, z dynastii Hohenstaufów.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Szafran, krokus (Crocus L.) – rodzaj roślin z rodziny kosaćcowatych. Należy do niego ponad 80 gatunków. Gatunkiem typowym jest szafran uprawny (Crocus sativus L.).
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Aquila – rodzaj ptaków z rodziny jastrzębiowatych, obejmujący gatunki występujące w Eurazji, Ameryce Północnej, Afryce i Australii.
  Skala Richtera – skala logarytmiczna określająca wielkość trzęsienia ziemi na podstawie amplitudy drgań wstrząsów sejsmicznych, wprowadzona w 1935 roku przez amerykańskich geofizyków Charlesa F. Richtera i Beno Gutenberga. Obecnie używana wyłącznie przez dziennikarzy, z powodu przyzwyczajenia odbiorców i mass mediów. Współczesna sejsmologia do oceny wielkości wstrząsów sejsmicznych wykorzystuje magnitudę, skalibrowaną w taki sposób, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.