• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kyparissos

  Przeczytaj także...
  Telefos (gr.: Τήλεφος, Telefos) – syn Heraklesa i królewny tegejskiej Auge, heros Pergamonu. Postać z mitologii greckiej. Jego mit wiąże się z cyklem Heraklesa i cyklem trojańskim.Cyklady (gr. Κυκλάδες Kikládes) – archipelag znajdujący się w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji. Cyklady to także jedna z prefektur (nomosów) w regionie administracyjnym Wyspy Egejskie Południowe, ze stolicą w Ermupolis na wyspie Síros.
  Apollo (gr. Ἀπόλλων Apóllōn, zwany też Φοῖβος Phoibos "Jaśniejący", łac. Apollo) – w mitologii greckiej syn Zeusa i Leto. Urodził się na wyspie Delos. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz (Ἀπόλλων Μουσηγέτης Apóllōn Mousēgétēs). Przebywał na Parnasie, skąd zsyłał natchnienie.
  Jacopo Vignali: Kyparissos

  Kyparissos (Cyparis) – syn Telefosa z wyspy Keos w archipelagu Cyklad. Kochanek Apollina.

  Cyprys (Cupressus L.) – rodzaj drzew iglastych z rodziny cyprysowatych. Obejmuje ok. 17–19 gatunków, występujących w Ameryce Środkowej, w Azji od południowo-zachodnich Chin, poprzez rejon Himalajów po południowo-zachodnią Azję i północną Afrykę. Pochodzący z Azji południowo-zachodniej cyprys wiecznie zielony jest często sadzonym gatunkiem ozdobnym w całym obszarze śródziemnomorskim.Keos (starogr. Κέως (Keos), nowogr. Κέα / Τζια (Kea / Cia), łac. Ceos; potocznie znana także jako Kea) - wyspa należąca do archipelagu Cyklad położona na Morzu Egejskim u wybrzeży Attyki.

  Romans z bogiem[ | edytuj kod]

  Cyparis był jednym z kochanków Apollina. Bóg w dowód uczucia podarował mu jelenia o złotym porożu. Młodzieniec troskliwie opiekował się zwierzęciem. Pewnego dnia gdy jeleń odpoczywał w cieniu, Cyparis, który akurat wybrał się na polowanie, nieuważnie skierował swój oszczep i przypadkiem trafił w zwierzę. Wykrwawiło się na śmierć na jego oczach. Chłopak był zrozpaczony. Mimo pocieszeń Apollina coraz bardziej pogrążał się w smutku a w końcu zmarł. Apollo rozżalony zamienił go w cyprys, drzewo żałoby i smutku.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • ,,Mitologia grecka i rzymska" - Katarzyna Marciniak
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.757 sek.