• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kyū Sakamoto

  Przeczytaj także...
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Kyū Sakamoto (jap. 坂本九 Sakamoto Kyū, ur. 10 grudnia 1941, zm. 12 sierpnia 1985)japoński piosenkarz i aktor.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Jego prawdziwe nazwisko: Hisashi Ōshima (jap. 大島九 Ōshima Hisashi). Zginął w katastrofie lotniczej (JAL 123) na górze Osutaka w Japonii.

  Jego piosenka pt. "Ue-o muite arukō" (w wolnym tłumaczeniu: "Spacerujmy z marzeniami w chmurach"), skomponowana przez Rokusuke Ei i Hachidai'a Nakamurę, jest do dziś jedynym w historii japońskim utworem, który znalazł się na szczycie listy przebojów Billboard Hot 100 w USA. Zawitał na szczyt listy w 1963 i utrzymywał się tam przez trzy tygodnie. Poza Japonią piosenka ta jest znana pt. "Sukiyaki", ale jej słowa nie są tłumaczeniem oryginału. W wersji oryginalnej piosenka ta była popularna także w Polsce.

  Katastrofa lotu Japan Airlines 123 − największa katastrofa lotnicza pod względem liczby zabitych w wypadku jednego samolotu. 12 sierpnia 1985 Boeing 747-SR46 japońskich linii Japan Airlines na trasie Tokio-Osaka uległ awarii w dwanaście minut po starcie z Tokio. Po kolejnych 30 minutach walki załogi o utrzymanie go w powietrzu, runął na górskie rejony środkowej części wyspy Honsiu. Spośród 524 osób na pokładzie, przeżyły tylko cztery - pasażerowie.

  Tekst piosenki "Ue-o muite arukō"[]

  Fragment:

  上を向いて歩こう Ue-o muite arukō

  涙がこぼれないように namida-ga koborenai yō-ni

  思い出す春の日 omoidasu haru-no hi

  一人ぼっちの夜 hitoribotchi-no yoru

  W wolnym przekładzie:

  W samotny wieczór, wspominam tamten dzień,

  Patrzę w górę,

  Gdzieś ponad chmurami jest szczęście,

  Patrzę w górę,

  Aby nie ronić łez...

  Albumy[]

 • 1963 – Sukiyaki And Other Japanese Hits
 • 2005 – Kyu Sakamoto Memorial Best
 • 2005 – Kyu Sakamoto CD & DVD The best

 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.