• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kwartet Jorgi  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.
  Historia[ | edytuj kod]

  Zespół został założony w 1982 roku przez braci Macieja i Waldemara Rychłych, Grzegorza Kawkę i Andrzeja Trzeciaka, absolwentów VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nazwa grupy pochodzi od XVI-wiecznego fletnisty, Tomasza Jorgi z Poznania. Grupa debiutowała wobec większej publiczności na Pikniku Country & Folk w Mrągowie w 1984 roku.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Na mapach: 52°36′41″N 14°40′05″E/52,611389 14,668056 Przystanek Woodstock – festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów.

  Kwartet Jorgi występował w Polsce, np. na Przystanku Woodstock w 2012 roku, jak i na festiwalach zagranicznych, współpracował z polskimi teatrami, np. pisał muzykę do spektakli Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, teatru Kana czy Teatru Wierszalin z Supraśla, wykonywał także nagrania radiowe, filmowe i telewizyjne.

  Wincenty Lutosławski (ur. 6 czerwca 1863 w Warszawie, zm. 28 grudnia 1954 w Krakowie) – profesor filozofii, mesjanista, poliglota i publicysta, działacz narodowy; najstarszy syn Franciszka Dionizego Lutosławskiego i Marii ze Szczygielskich.Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (Teatr Witkacego) został założony w Zakopanem przez grupę absolwentów PWST z Krakowa (Julia Wernio i Andrzej Dziuk oraz przyszli aktorzy: Dorota Ficoń, Karina Krzywicka, Piotr Dąbrowski, Andrzej Jesionek, Krzysztof Łakomik, Krzysztof Najbor i Piotr Sambor). Sam pomysł zrodził się wśród studentów Wydziału Reżyserii Dramatu i Wydziału Aktorskiego jeszcze podczas studiów. 9 sierpnia 1984 r. wystawiono sztukę Witkiewicza pt. Pragmatyści. Po zawarciu oficjalnego porozumienia z Towarzystwem Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej teatr rozpoczął działalność 24 lutego 1985 od wystawienia sztuki Autoparodia na podstawie zakopiańskich tekstów Witkacego w reżyserii Andrzeja Dziuka. Siedzibą Teatru przy ulicy Chramcówki jest sala w Hotelu Chałubiński (dawniejszy Zakład Wodoleczniczy dra Andrzeja Chramca, później Sanatorium Czerwonego Krzyża przekształcone w Sanatorium im. Chałubińskiego).

  Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Life Kwartet Jorgi (1985, LP)
 • Kwartet Jorgi (1987, LP)
 • Kwartet Jorgi Vol. 1 (1989 MC; 1990, LP)
 • Kwartet Jorgi (1991, CD; 1996, MC; 1997, CD)
 • To i Tao (1991, CD; 1992, MC; 1995, MC, 1997, CD)
 • Kwartet Jorgi [vol.1 i 2](1992, CD)
 • Gędźbowa knieja (1944, MC)
 • 1994: Quartet – płyty 1 i 2
 • Jorgi – Chopin (1995, CD)
 • Muzyka na trąbkę, gitarę i flet (2000, CD)
 • Muzyka na trąbkę, gitarę i flet (2002, CD)
 • Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (właśc. Ośrodek Badań i Realizacji Praktyk Teatralnych „Gardzienice”) – grupa teatralna powstała w 1977 z inicjatywy Włodzimierza Staniewskiego, formalnie zarejestrowana w roku 1978. Nazwa pochodzi od podlubelskiej wsi, gdzie teatr ma swoją siedzibę. „Gardzienice” są autorskim projektem ich założyciela. Zespół zyskał międzynarodowy rozgłos, przez krytykę jest klasyfikowany jako eksperymentalny teatr antropologiczny. W związku z regularną aktywnością dydaktyczną, prowadzoną zarówno w kraju, jak i za granicą (organizowanie zajęć i warsztatów gry aktorskiej dla młodzieży), w 1997 roku przy stowarzyszeniu powstała Akademia Praktyk Teatralnych. Realizuje się tu liczne projekty: badawczo-artystyczne, muzyczne, kulturotwórcze, z zakresu szeroko rozumianej humanistyki.Karol Maciej Szymanowski herbu Korwin / Ślepowron (ur. 3 października 1882 w Tymoszówce, zm. 29 marca 1937 w Lozannie) – polski kompozytor, pianista, pedagog i krytyk muzyczny. Wraz z Grzegorzem Fitelbergiem, Ludomirem Różyckim i Apolinarym Szeluto należał do grupy kompozytorów Młodej Polski. Obok Fryderyka Chopina jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kwartet Jorgi to (tzw. biskupiński dla odróżnienia od innych albumów o tej samej nazwie) album zespołu Kwartet Jorgi nagrany w naturalnej scenerii Biskupina z wykorzystaniem tradycyjnych ludowych instrumentów muzycznych.
  Teatr Kana, Ośrodek Teatralny Kana (OT Kana) – alternatywny teatr autorski założony w Szczecinie w październiku 1978 przez instruktora teatralnego Zygmunta Duczyńskiego oraz jego uczniów.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (zwane także Ósemką) – liceum znane głównie z profili matematyczno-fizyczno-informatycznych (autorski projekt Informatyczna Klasa Akademicka), matematyczno-fizycznych oraz biologiczno-chemicznych. Od września 2011 roku dyrektorem szkoły jest dotychczasowy wicedyrektor - Marek Grefling, który po dwudziestu latach zastąpił odchodzącą na emeryturę Jadwigę Walkowiak.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.