• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kwartet Jorgi

  Przeczytaj także...
  Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.
  Słowianie – gałąź ludów indoeuropejskich posługujących się językami słowiańskimi, o wspólnym pochodzeniu, podobnych zwyczajach, obrzędach i wierzeniach. Zamieszkują Europę wschodnią, środkową i południową oraz pas północnej Azji od Uralu po Ocean Spokojny. Stanowią najliczniejszą grupę ludności indoeuropejskiej w Europie.

  Kwartet Jorgi – polski zespół folkowy powstały na początku lat 80. z inicjatywy Macieja Rychłego.

  Brzmienie[]

  Brzmienie zespołu jest efektem twórczych poszukiwań jego założyciela. Poszukując inspiracji wybrał się na tereny południowo-wschodniej Polski, do Słowacji i na Ukrainę, skąd przywiózł cały szereg tradycyjnych tematów muzycznych.

  Muzyka zespołu sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata – Karpat, Irlandii, Afryki. Styl zespołu określa z jednej strony fascynacja muzyką celtycką, z drugiej – czerpanie z tradycji słowiańskiej. Bazują na elementach ludowej tradycji muzycznej wielu narodów, na przykład bałkańskich Cyganów, korzystają z doświadczeń muzyki poważnej i jazzu.

  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Skład zespołu[]

  Oryginalny skład kwartetu utworzyli absolwenci VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Maciej Rychły, Waldemar Rychły, Andrzej Trzeciak oraz Grzegorz Kawka. Po odejściu Kawki (w grudniu 1990 roku) zespół funkcjonował w trio jako "Najmniejszy Kwartet Świata", a po odejściu Trzeciaka (w styczniu 1996 r.) do Kwartetu Jorgi dołączyli Bartosz Bryła i Andrzej Brych. Zespół współpracuje często z absolwentami Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

  Zespół gra obecnie w składzie:

 • Maciej Rychły – ...,
 • Waldemar Rychły – ...,
 • Bartosz Bryła – skrzypce, nauczyciel w Akademii Muzycznej w Poznaniu, czynnie koncertujący poza zespołem solista,
 • Andrzej Brych – trąbka,
 • Janusz Brych – saksofon sopranowy, klarnet basowy, flety, fletofon, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu
 • Dyskografia[]

 • 1985: Life Kwartet Jorgi, Pronit
 • 1986: Kwartet Jorgi, Pronit
 • 1988: Kwartet Jorgi vol. 1 (tzw. biskupińska), Polskie Nagrania
 • 1991: Kwartet Jorgi, JAM
 • 1991: To i Tao, JAM
 • 1992: Kwartet Jorgi vol. 1 i 2 (tzw. biskupińska), Polskie Nagrania
 • 1994: Gędźbowa knieja, Kamahuk
 • 1994: Quartet – płyty 1 i 2
 • 1995: Jorgi – Chopin, Polskie Radio
 • 2000: Muzyka na trąbkę, gitarę i flet, Folk Magazine
 • 2000: Orkiestra Antyczna: Altmaster, Gardzienice "Metamorfozy – Music of Ancient Greece", Altmaster
 • 2002: Muzyka na trąbkę, gitarę i flet, Orange World
 • 2003: Orkiestra antyczna: Homini, John Landels – Muzyka starożytnej Grecji i Rzymu, Homini
 • Maciej Rychły - Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2011

  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.Muzyka celtycka – szeroko pojęty gatunek muzyczny zaliczany do muzyki folkowej, wywodzący się z tradycji muzycznej narodów celtyckich, zamieszkujących głównie tereny dzisiejszej Irlandii, Walii, Szkocji, Anglii, Bretanii, Galicji oraz Asturii. Instrumentami wykorzystywanymi przez zespoły grające muzykę celtycką są m.in. akordeon, bodhrán, buzuki, dudy, harfa, harmonijka ustna, tin whistle, skrzypce itp. Charakterystycznymi formami muzycznymi dla tego gatunku są jig i reel.
 • Waldemar Rychły - gitara, Kuba Pogorzelski - djembe - Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2011

 • Janusz Brych na saksofonie sopranowym - Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2011

 • Maciej Rychły - Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2011

 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Flet – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów wargowych. Zazwyczaj ma postać cienkiej, pustej w środku rurki (istnieją również flety o innych kształtach, np. okaryna).Improwizacja – spontaniczne tworzenie. W muzyce to sposób grania polegający na układaniu przez instrumentalistę lub wokalistę swojej partii podczas grania (np. w trakcie występu), przez co proces tworzenia utworu zbiega się w czasie z jego wykonaniem. Może polegać również na modyfikacjach wykonywanego tematu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Saksofon sopranowy - pojedynczostroikowy instrument dęty drewniany. Jest budowany w stroju B, a barwa dźwięku jest łagodna i delikatna.
  Trąbka – Instrument dęty blaszany. Najpopularniejszy z tej grupy instrumentów, do których należą także: róg (waltornia), puzon, tuba i wiele innych. Trąbka jest instrumentem transponującym - jej najpopularniejszym strojem jest B, lecz występują także trąbki C, D, Es, F lub A. Jest to związane z tradycją pochodzącą jeszcze z czasów, w których instrumenty dęte blaszane bez systemu wentyli wydawały tylko szereg tonów naturalnych, dlatego też występowały różne odmiany instrumentu, przeznaczone do grania w różnych tonacjach (z niewielką ilością znaków przykluczowych). Trąbka w stroju B przyjęła się z powodu swego optymalnego brzmienia i wymagań technicznych, stawianych instrumentaliście pod względem zadęcia. Skala instrumentu (zakres dźwięków): od fis małego do e³. Oprócz najbardziej popularnych odmian trąbki używane są:
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Kwartet Jorgi to (tzw. biskupiński dla odróżnienia od innych albumów o tej samej nazwie) album zespołu Kwartet Jorgi nagrany w naturalnej scenerii Biskupina z wykorzystaniem tradycyjnych ludowych instrumentów muzycznych.
  Zakłady Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki (ZTS Pronit) wywodzą się z powstałej w 1923 r. Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących (PWPiMK), ulokowanej w Puszczy Kozienickiej koło wsi Zagożdżon. Nazwę wioski przemianowano w 1932 r. na Pionki. Dzięki ulokowaniu PWPiMK niewielka wieś w ciągu kilkunastu lat przekształciła się w miasto (1954).
  Romowie lub Cyganie (nazwa własna w języku romskim Roma lub Rroma, Rromani w zależności od dialektu) – nieterytorialny naród lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata.
  Polskie Nagrania „Muza” – polska wytwórnia płytowa założona 1956 w Warszawie, w 2015 przejęta przez Warner Music Poland.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.