• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kwara

  Przeczytaj także...
  Ilorin – miasto w Nigerii, stolica stanu Kwara. Szóste pod względem ludności miasto kraju. Liczy około 1,1 mln mieszkańców (2010).Niger to jeden ze stanów Nigerii. Leży na zachodzie kraju i sąsiaduje z Federalnym Terytorium Stołecznym - Abudża oraz ze stanami Kwara, Kogi, Kaduna, Zamfara i Kebbi. Jego stolicą jest Minna. Powstał w 1976 po oddzieleniu jego terenów od stanu Sokoto. Nazwa stanu pochodzi od płynącej przezeń rzeki Niger. Na terenie stanu znajdują się dwie największe elektrownie wodne w kraju. Mieści się tu także park narodowy Kainji.
  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

  Kwarastan w zachodniej części Nigerii.

  Kwara sąsiaduje ze stanami Oyo, Osun, Ekiti, Kogi i Niger. Jego stolicą jest Ilorin. Powstał w 1967.

  Kwara podzielona jest na 16 lokalnych obszarów administracyjnych:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Oyo to jeden ze stanów Nigerii. Leży na zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Ogun, Osun i Kwara. Jego stolicą jest Ibadan. Zamieszkany jest głównie przez plemię Joruba. Najważniejsze znaczenie gospodarcze w stanie ma rolnictwo. Główne rośliny uprawiane: kukurydza, maniok, proso, bataty, ryż, kakao i olej palmowy.
  Ekiti to jeden ze stanów Nigerii. Leży w centrum kraju i sąsiaduje ze stanami Ondo, Kogi, Kwara i Osun. Jego stolicą jest Ado Ekiti. Powstał w 1996 po odłączeniu części stanu Ondo.
  Osun to jeden ze stanów Nigerii. Leży na zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Ogun, Ondo, Ekiti, Kwara i Oyo. Jego stolicą jest Oshogbo. Powstał w 1991 po oddzieleniu jego terenów od stanu Oyo. Stan według danych szacunkowych na rok 2012 liczy ok. 4 mln mieszkańców.
  Kogi to jeden ze stanów Nigerii. Leży w centrum kraju i sąsiaduje z Federalnym Terytorium Stołecznym – Abudża oraz ze stanami Anambra, Enugu, Benue, Nassarawa, Niger, Kwara, Ekiti i Ondo. Jego stolicą jest Lokoja. Powstał w 1991 z części stanów Benue i Kwara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.69 sek.