• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuurne-Bruksela-Kuurne

  Przeczytaj także...
  Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Kuurne-Bruksela-Kuurnejednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii. Start wyścigu ma miejsce w zachodnioflandryjskiej miejscowości Kuurne, wiedzie przez Brukselę i z powrotem do mety w Kuurne. Odbywa się corocznie pod koniec lutego lub na początku marca, w niedzielę po innym wyścigu, Omloop Het Nieuwsblad. Kuurne-Bruksela-Kuurne od 2005 był włączony do rozgrywek UCI Europe Tour (do 2015 z kategorią 1.1, od 2016 z kategorią 1.HC), a od 2020 należy do cyklu UCI ProSeries.

  Omloop Het Nieuwsblad (dawniej Omloop Het Volk) jest jednodniowym wyścigiem kolarskim rozgrywanym w belgijskiej prowincji Flandria Wschodnia. Jest to pierwszy wyścig w sezonie i odbywa się zwykle w ostatnią sobotę lutego lub w pierwszą sobotę marca. Impreza do 2008 roku była organizowana przez gazetę "Het Volk", która w tym samym roku została przejęta przez "Het Nieuwsblad". Zawody te traktowane są jako dobre przygotowanie do wyścigu Dookoła Flandrii, który rozgrywany jest na podobnej trasie. Charakterystyczne dla tej imprezy jest to, że często rozgrywana jest przy złej pogodzie (przy padającym śniegu lub deszczu), a dodatkowo wiele odcinków (w tym podjazdów) poprowadzonych jest po bruku.Flandria (niderl. Vlaanderen, fr. Flandre) – kraina historyczno-geograficzna położona na terenie Belgii, Francji i Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego.

  Edycje z 1986, 1993 i 2013 zostały odwołane z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

  Zwycięzcy[ | edytuj kod]

  Opracowano na podstawie:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kuurne - Brussel - Kuurne (ang.). cyclingarchives.com. [dostęp 2020-09-20].
  2. Kuurne-Bruxelles-Kuurne (fr.). memoire-du-cyclisme.eu. [dostęp 2020-09-20].
  3. Top 3 per edition (ang.). procyclingstats.com. [dostęp 2020-09-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kuurne Brussel Kuurne Where legends are born (ang.). kuurne-brussel-kuurne.be. [dostęp 2020-09-20].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.