Kutbert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kutbertimię męskie pochodzenia germańskiego (staroangielskie), złożone z elementów cuth – „sławny” i -beorht – „jasny, błyszczący, świetlisty” (por. bercht, pochodzącego od germ. berhta – „jasny”). Można je rozumieć zatem jako „mąż wspaniałej sławy”.

Kutbert z Lindisfarne (ur. ok. 634, zm. 20 marca 687) – święty Kościoła katolickiego. Jest jednym z patronów Anglii. Mnich, a od 684 biskup Lindisfarne w Nortumbrii.Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie (ang. Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry) – uczelnia kształcąca młodych czarodziejów, mieściła się w zamku o nazwie Hogwart. Hogwart został wymyślony przez J.K. Rowling, autorkę Harry’ego Pottera.

Kutbert | edytuj kod]

 • 20 marca, jako wspomnienie św. Kutberta z Lindisfarne
 • 30 listopada, jako wspomnienie św. Kutberta Maynea.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni.
  Kutbert z Canterbury, ang. Cuthbert of Canterbury (zm. 26 października 758) - opat w Liminge (Kent), biskup Hereford od 736 do 740 i arcybiskup Canterbury od 740 lub 741, święty kościoła katolickiego.
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Język staroangielski (stang. Ænglisc sprǣc) lub język anglosaski (Ængle-Seaxisce sprǣc) – wczesna forma języka angielskiego, którą posługiwano się na terenie dzisiejszej Anglii i południowej Szkocji między V a XII wiekiem. Był to język zachodniogermański, zbliżony do starofryzyjskiego i starosaksońskiego. Uległ również wpływowi języka staronordyjskiego, należącego do powiązanej grupy północnogermańskiej.
  Saint Kitts i Nevis (Federacja Saint Kitts i Nevis; ang. Saint Kitts and Nevis, Federation of Saint Kitts and Nevis) – państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim.
  Cuthbert Grant (ur. 1793 – zm. 15 lipca 1854) – przywódca Metysów. Kapitan oddziałów metyskich w bitwie pod siedmioma dębami (1814) oraz negocjator porozumienia pokojowego z Siuksami po bitwie pod Grand Coteau (1844).
  Sir Cuthbert Montraville Sebastian (ur. 22 października 1921), gubernator generalny karaibskiego państwa Saint Kitts i Nevis w latach 1996-2013. Studiował na uniwersytecie Mount Allison (Nowy Brunszwik, Kanada), jest z zawodu chirurgiem.

  Reklama