• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuszetka

  Przeczytaj także...
  Wagon sypialny – wagon kolejowy z miejscami do spania. W przedziałach zamiast miejsc siedzących znajdują się miejsca sypialne, najczęściej od jednego do trzech. Wagony sypialne są włączane do pociągów dalekobieżnych kursujących w porze nocnej.Zebrzydowice – stacja kolejowa w Zebrzydowicach, w województwie śląskim, w Polsce. Znajduje się na wysokości 246 m n.p.m..
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Wnętrze typowego europejskiego przedziału kuszetkowego z rozłożonymi miejscami do leżenia.
  Kuszetka PKP intercity na stacji Zebrzydowice

  Kuszetka (z fr. coucher – położyć się spać) – do XIX wieku niewielka kanapa, rodzaj leżanki. Wagon kolejowy z miejscami do leżenia, mniej komfortowa odmiana wagonu sypialnego, różniąca się od tego ostatniego miejscami do leżenia przeznaczonymi zasadniczo do korzystania z nich jedynie w porze snu, a w dzień składanymi, aby przedział kolejowy spełniał rolę zwykłego przedziału pasażerskiego z miejscami do siedzenia.

  Wagon – pojazd szynowy służący do przewozu osób, ładunków lub urządzeń w kolejowym transporcie lądowym. Wagon porusza się po torze lub linie (kolej linowa).PKP Intercity, PKP IC – spółka akcyjna grupy PKP, obsługująca kolejowe przewozy pasażerskie. Uruchamia pociągi kategorii: Express InterCity (EIC) i Twoje Linie Kolejowe (TLK). Oferuje przewozy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia.

  Na polskich kolejach występują kuszetki należące do PKP Intercity a obsługiwane przez spółkę WARS. Przedziały w kuszetkach mają z reguły 6 miejsc leżących, lecz w zależności od potrzeb układ leżanek może być zmieniony tak, że przedział staje się 4-osobowy (z wyższą ceną miejscówki). Przedziały 4-osobowe nie są dostępne we wszystkich kuszetkach, a poza tym podróżni nie wiedzą często o takiej opcji i rzadko z niej korzystają. Oprócz tego PKP Intercity w swojej ofercie ma tzw. "Tanią Kuszetkę". Jest to odmiana 6-osobowej kuszetki w której na noc podróżny nie dostaje pościeli, a jedynie jednorazowe prześcieradło z fizeliny. Kuszetki kursują na dalekobieżnych trasach obsługiwanych w porze nocnej oraz w pociągach międzynarodowych.

  Flizelina (z niem. Vlieseline) - włóknina powstała z termicznego połączenia włókien syntetycznych (m.in. polipropylenowych, polieterosulfon), bądź ich sklejenia. Stosowana w krawiectwie do usztywniania i modelowania kształtu wyrobów odzieżowych, np. bluzek, marynarek i żakietów. Flizeliny odzieżowe są pokryte masami termoplastycznymi (zwanymi klejem) nanoszonymi w postaci punktowej lub proszkowej. Masy te mają niski poziom topliwości (ok. 100 stopni). Proces podklejania opiera się na wykorzystaniu różnicy topliwości masy termoplastycznej i włókien polipropylenowych i polieterosulfonowych.WARS, Warszawa dawniej Przedsiębiorstwo Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych WARS – firma usługowa obsługująca wagony restauracyjne i barowe, a także wagony sypialne i wagony z miejscami do leżenia.

  Na przejazd w kuszetce oprócz biletu 2. klasy na żądaną trasę według taryfy pospiesznej PKP Intercity należy nabyć w kasie bilet dodatkowy na miejsce do leżenia (najpóźniej 2 godziny przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej) lub u konduktora (w miarę wolnych miejsc).

  Wagony kuszetkowe wyposażone są zwykle w przedział konwojenta, gdzie posiada on proste zaplecze do obsługi podróżnych - sprzedaży przekąsek oraz napoi zimnych i gorących.

  Kanapa (z (łac.) canopeum, (gr.) kōnōpeōn - łoże z moskitierą) - mebel o konstrukcji szkieletowej, rodzaj fotela poszerzonego, mieszczącego od trzech do czterech osób, wyściełanego, z oparciem i poręczami. Jej pierwowzorem była cassapanca (wł. skrzynia). Kanapa weszła w użycie w XVII wieku, w XVIII w. powstały jej liczne formy, zależnie od rozwiązania oparcia i poręczy.

  Przypisy

  1. Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, Monika Bielska-Łach, Anna Manteuffel-Szarota: Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-12365-9.

  Bibliografia[]

 • Marian Kubicki: Usługi hotelarskie w środkach transportu. Warszawa: Wyższa Szkoła Ekonomiczna, 2000. ISBN 83-86990-80-5. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.