• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kusaj Husajn

  Przeczytaj także...
  Amerykańska Talia Kart - pojęcie wymyślone przez rząd Stanów Zjednoczonych w trakcie trwania wojny w Iraku, w 2003 roku dla określenia grupy ok. pięćdziesięciu najbardziej poszukiwanych członków rządu i najbliższych współpracowników byłego dyktatora Iraku, Saddama Husajna.Dyktatura (łac. dictare – dyktować) – forma sprawowania rządów, którą najczęściej utożsamia się z reżimem autorytarnym, bądź totalitaryzmem. Znaczenie tego terminu zmieniało się przez wieki.
  Politologia albo nauki polityczne (ang. political science, franc. sciences politiques) – jedna z nauk społecznych, zajmująca się polityką rozumianą jako całokształt działalności związanej ze sprawowaniem władzy politycznej, jej funkcją i rolą w życiu społecznym, teorią jej organizacji, funkcjami i charakterem państwa i międzynarodowych organizacji politycznych.

  Kusajj Saddam Husajn at-Tikriti (arab. قصي صدام حسين) (ur. 17 maja 1968, zm. 22 lipca 2003) – młodszy syn dyktatora Iraku, Saddama Husajna i jego żony Sadżidy Chajr Allah. Dowódca elitarnej Gwardii Republikańskiej, zwierzchnik irackich służb wywiadowczych, członek Przywództwa Regionalnego irackiej partii Baas oraz irackiej Rady Dowództwa Rewolucji.

  Defense Intelligence Agency (DIA) – amerykańska agencja wywiadu wojskowego, działająca w strukturze Departamentu Obrony. Została założona 1 października 1961. Należy do Wspólnoty Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych (United States Intelligence Community). Zatrudnia na całym świecie 16,5 tys. osób personelu, który dostarcza informacji wywiadowczych upoważnionym organom państwa.Rada Dowództwa Rewolucji – naczelny organ władzy wykonawczej i ustawodawczej w Iraku w latach 1968-2003, od objęcia władzy przez partię Baas drogą zamachu stanu do obalenia rządów Saddama Husajna po interwencji amerykańskiej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kusajj był młodszym synem dyktatora Iraku, Saddama Husajna, bratem Udajja Husajna. Studiował nauki polityczne i prawo na Uniwersytecie Bagdadzkim. Ukończył również kursy w zakresie administracji państwowej i wojskowości.

  W 1992 roku został dowódcą elitarnej Gwardii Republikańskiej, stworzonej, by strzec bezpieczeństwa otoczenia dyktatora oraz zwierzchnikiem irackich służb wywiadowczych. W maju 2001 roku został członkiem Przywództwa Regionalnego irackiej partii Baas oraz członkiem irackiej Rady Dowództwa Rewolucji – naczelnego organu władzy wykonawczej i ustawodawczej w Iraku. Uznawany był za jednego najbardziej wpływowych polityków w Iraku a według plotek szykowany był przez ojca na jego zastępcę.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Ożenił się z córką generała Mahera Abd al-Raszida, z którą był w separacji od końca lat 80. XX w. – para miała troje dzieci.

  Po rozpoczęciu II wojny w Zatoce Perskiej był jednym z 55 najbardziej poszukiwanych członków rządu i najbliższych współpracowników Saddama Husajna, a jego podobizna znalazła się na karcie asa treflowego w Amerykańskiej Talii Kart, opracowanej przez Defense Intelligence Agency, by ułatwić armii USA identyfikację ściganych.

  Partia Baas (arab.اﻟﺒﻌﺚ) czyli Odrodzenie (skrót od Hizb al-Baas al-Arabi al-Isztiraki – Partia Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego) – lewicowa arabska partia polityczna, której celem jest scalanie i zjednoczenie świata arabskiego. Jej oficjalną ideologię, opartą na hasłach jedności arabskiej, wolności i specyficznie rozumianego socjalizmu, określa się mianem baasizmu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Zginął, wraz ze swoim bratem – Udajjem i jego synem, w zasadzce zorganizowanej przez USA w Mosulu, 22 lipca 2003. Według informacji udzielonych przez amerykańskiego oficera, kryjówkę braci udało się namierzyć dzięki informacjom, za które informator (nazwisko nie zostało ujawnione) otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 30 milionów dolarów.

  Sadżida Chajr Allah Talfah (arab. ساجدة خيرالله طلفاح, ur. 1936) – pierwsza żona i zarazem kuzynka dyktatora Iraku, Saddama Husajna, matka jego dwóch synów Udaja i Kusaja oraz córek Raghad, Rany i Hali.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Beth K. Dougherty, Edmund A. Ghareeb: Historical Dictionary of Iraq. Scarecrow Press, 2013, s. 268–269. ISBN 978-0-8108-7942-3. [dostęp 2017-02-27]. (ang.)
  2. US Department of Defense: Personality Identification Playing Cards (ang.). [dostęp 2017-03-01].
  3. Linda D. Kozaryn: Deck of Cards Helps Troops Identify Regime's Most Wanted (ang.). W: US Department of Defense [on-line]. [dostęp 2017-03-01].
  4. Doug Sample, American Forces Press Service: The Faces Behind the Faces on the 'Most Wanted' Deck (ang.). W: US Department of Defense [on-line]. 2003-05-06. [dostęp 2017-03-01].
  5. Iraq's most wanted - where are they now? (ang.). W: BBC.com [on-line]. 2010-09-01. [dostęp 2017-02-28].
  6. Iraq informant set for $30m reward (ang.). CNN, 2004-06-16. [dostęp 2013-01-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł „Saddam i spółka” w serwisie Polskiego Radia (kopia w Internet Archive)
 • United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.Saddam Husajn, właściwie Saddam Husajn Abd al-Madżid at-Tikriti (صدام حسين عبد المجيد التكريتي, ur. 28 kwietnia 1937 roku w Al-Audży, zm. 30 grudnia 2006 roku w Bagdadzie) – iracki polityk, jedyny Marszałek Iraku, generał, prezydent i faktyczny dyktator Iraku w latach 1979–2003, z wykształcenia prawnik. Stracony przez powieszenie w 2006 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA i Wielkiej Brytanii) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r. Siły międzynarodowe liczyły ok. 250 000 żołnierzy amerykańskich, 45 000 brytyjskich, 2000 australijskich, 180 polskich (grupy GROM i pododdział usuwania skażeń chemicznych z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy). Oprócz tego siły te były wspierane od północy przez ok. 50 000 partyzantów kurdyjskich. Siły międzynarodowe wkroczyły do Iraku od południa, przekraczając granicę od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.
  Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.834 sek.