• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kusaczka oliwkowa  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Antioquia – departament Kolumbii położony w północno-zachodniej części kraju. Historycznie była jednym ze stanów tworzących Stany Zjednoczone Kolumbii.Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).

  Kusaczka oliwkowa (Hypsibemon fenwickorum) – gatunek małego ptaka z rodziny kusaczek (Grallariidae). Opisany po raz pierwszy w roku 2010, początkowo przez innych autorów jako G. fenwickorum. Endemiczny dla Kolumbii. Krytycznie zagrożony wyginięciem.

  Taksonomia[ | edytuj kod]

  Gatunek po raz pierwszy opisany w roku 2010. Pierwszy opis (Barrea et. al) ukazał się 18 maja. Kusaczka oliwkowa otrzymała tam nazwę naukową Grallaria fenwickorum. Drugi opis (Carantón-Ayala & Certuche-Cubillos, 2010) ukazał się 24 czerwca. Jednak pojawiły się problemy natury etycznej oraz głosy, że pierwszy opis nie spełniał jednak wszystkich wymagań co do opisania nowego gatunku.

  Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (ang. International Union for Conservation of Nature, w skrócie IUCN) – międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną przyrody założona w 1948 roku jako pierwsza światowa organizacja skupiona na problemach środowiska naturalnego. Jej siedziba mieści się w Gland w Szwajcarii.Radziliszkowate (Cunoniaceae) – rodzina roślin z rzędu szczawikowców Oxalidales. Obejmuje 24–27 rodzajów z 280 gatunkami występującymi w Ameryce Środkowej i Południowej, w Kraju Przylądkowym i na Madagaskarze, na wyspach Archipelagu Sundajskiego, w Australii i Oceanii. Wiele gatunków używanych jest jako źródło garbników i drewna.

  Rzekomo pióra jako próbka miały znaleźć się w Museo de Historia Natural Jose Celestino Mutis, Facultad de Ciencias de la Universidad de Pamplona pod numerem 699, jednakże pod tym numerem takowe się nie znajdują. Holotyp w pierwszym opisie stanowić miały same pióra. Jednakże w przypadku, gdy tkanki pochodzą od istniejącego okazu (a zebrano pióra w trakcie obrączkowania), jest wymóg, by holotyp był odpowiednio sfotografowany i dostępny w kolekcji muzeum czy innej instytucji. Carantón zebrał dwa okazy, zanim jeszcze ukazał się pierwszy opis. W związku z tym prawidłową nazwą dla gatunku powinno być Grallaria urraoensis, gdyż autorzy pierwszego opisu nie spełnili dwóch wymogów.

  Dymorfizm płciowy, dwupostaciowość – rodzaj dymorfizmu przejawiający się różnicami w morfologii samicy i samca jednego gatunku. Zjawisko to jest widoczne u wielu grup zwierząt, np.:Pokrywy, nadlotki (tectrices) – grupa piór przykrywających inne grupy upierzenia lub otwór uszny ptaków. Pokrywami nazwane są grupy piór u skrzydeł, ogona jak i głowy.

  Nazwa gatunkowa urraoensis odnosi się do gminy Urrao (Antioquia).

  Kusaczka oliwkowa należy do grupy nieplamkowanych przedstawicieli rodzaju Grallaria (w 1909 zaproponowany został podrodzaj Oropezus). Grupę tą cechują małe skrzydła, jednolite ubarwienie spodniej i wierzchniej części ciała (bez plamek i pasków) oraz proporcja ogon/skrzydło mieszcząca się w granicach 0,54–0,60.

  Kusaczki (Grallariidae) – rodzina małych ptaków z rzędu wróblowych, podrzędu pierwowróblowców. Kusaczki stanowią takson siostrzany do krytonosów (Rhinocryptidae). Zasiedlają krainę neotropikalną. Wcześniej zaliczane były do rodziny mrówkowodów.Gatunek krytycznie zagrożony (ang. critically endangered, akronim: CR) – stanowi jedną z kategorii w opublikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) klasyfikacji gatunków zagrożonych i jest przyjmowana powszechnie do stosowania w różnej rangi i różnego zasięgu Czerwonych Księgach Gatunków Zagrożonych i Listach. Kategoria ta obejmuje gatunki, wobec których stwierdzono wysokie ryzyko wymarcia w warunkach naturalnych, i które spełniają przynajmniej jedno ze ściśle zdefiniowanych kryteriów odnoszących się do zasięgu, liczebności i dynamiki populacji.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.
  Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.
  Sterówki (rectrices) – pióra ogonowe u ptaków. Duże pióra konturowe, wachlarzowato osadzone przy ogonie. Ich liczba waha się od 8 do 24, ale u większości ptaków (w tym u wszystkich wróblowych) jest ich 12. U większości ptaków tworzą jednolitą powierzchnię. Są zazwyczaj stosunkowo długie i sztywne, a dzięki specjalnym mięśniom - bardzo ruchliwe.
  Wawrzynowate, laurowate (Lauraceae Juss.) – rodzina głównie drzew i krzewów należąca do rzędu wawrzynowców (Laurales). Należy tu około 30 rodzajów i około 3000 gatunków roślin tropikalnych i subtropikalnych. We florze Polski brak przedstawicieli tej rodziny.
  Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera) – jeden z najliczniejszych rzędów owadów (Insecta). Obejmuje 400–450 tys. znanych nauce gatunków. W Polsce stwierdzono około 6200 gatunków. Szacuje się, że liczba nieopisanych gatunków może sięgać kilku milionów. Chrząszcze to zwierzęta kosmopolityczne, zamieszkujące najrozmaitsze środowiska i strefy klimatyczne. Mogą być roślinożerne, drapieżne, padlinożerne, wszystkożerne, mogą zamieszkiwać zarówno ląd jak i wody słodkie.
  Zaczerniowate (Melastomataceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu mirtowców. Należy do niej 188 rodzajów z około 5 tysiącami gatunków (najbardziej obfitująca w gatunki rodzina rzędu). Rośliny te występują w strefie tropikalnej na całym świecie w wiecznie zielonych lasach deszczowych, osiągając największe zróżnicowanie na kontynentach amerykańskich, gdzie występuje 3/4 gatunków. Najdalej na północ, po strefę klimatu umiarkowanego sięga rodzaj Rhexia. Należą tu byliny, krzewy i pnącza.
  Paprocie drzewiaste – paprocie wykształcające pień, który u współczesnych roślin osiąga do 20 m (rzadko nawet do 25 m) wysokości i 0,5 m średnicy. Pień jest zwykle nierozgałęziony lub słabo rozgałęzia się na szczycie, w każdym wypadku zakończony jest pióropuszem pierzasto podzielonych liści, co przypomina pokrojem kłodzinę palm. W odróżnieniu jednak od pnia palm i innych roślin nasiennych jest on nie tylko zdrewniałą łodygą, lecz pionowo rosnącym kłączem, nierzadko okrytym gęstymi korzeniami przybyszowymi, mimo że nie obejmuje on wszystkich paproci drzewiastym pokroju i należą do niego również byliny nie wykształcające pnia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.79 sek.