• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kurtis Blow


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  DJ Hollywood (ur. 10 grudnia 1954) – amerykański DJ i raper, zaliczający się do starej szkoły hip-hopu. Według Kurtisa Blowa, Hollywood jest prekursorem rapu w kulturze hip-hop.Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.
  Grandmaster Flash, właściwie Joseph Saddler (ur. 1 stycznia 1958 w Bridgetown na Barbadosie) - muzyk hip-hopowy i DJ; jeden z pionierów Turntablizmu, cuttingu i miksowania.

  Kurtis Blow, właściwie Kurt Walker (ur. 9 sierpnia 1959 w Harlemie w Nowym Jorku) – amerykański raper, beatbokser i producent muzyczny.

  Pierwszy raper, który podpisał kontrakt z dużą wytwórnią płytową – Mercury. Był wykonawcą jednego z pierwszych przebojów rapowych – "Christmas Rappin" z 1979 r. Utwór ten i następny przebój singlowy "The Breaks" sprzedane zostały w liczbie ponad miliona egzemplarzy. W 1972 r. zaczął działalność DJ-a w Harlemie pod pseudonimem Kool DJ Kurt. Uczył się od Kool Herca i DJ Hollywooda.

  Run–D.M.C. – zespół hip-hopowy powstały w 1981 roku w Nowym Jorku. W 2009 roku jako druga grupa hip-hopowa została włączona w poczet Rock and Roll Hall of Fame.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1976 r. rozpoczął naukę w City College Of New York w specjalności komunikacja i media radiowe. Wtedy spotkał przyszłego szefa wytwórni Def Jam Russella Simmonsa, za którego namową zmienił pseudonim na Kurtis Blow. Grywał potem w małych klubach, razem z wykonawcami wczesnego hip-hopu. Jednym z nich był Grandmaster Flash, z którym nawiązał współpracę w 1977 r. i wtedy też po raz pierwszy zaczął rapować. W 1979 r. zespół Sugarhill Gang wprowadził na listy przebojów pierwsze nagranie rapowe "Rapper 's Delight". Pochodzący z 1979 r. przebój "The Breaks", w którym wystąpił też DJ Davy D (właśc. David Reeves Jnf, wcześniej Davey DMX, znany z nagrania "One For The Table (Fresh)"), miał znaczący wpływ na cały ruch hip-hopu. Działalność Blowa z okresu początku lat 80. przeszła bez echa. Dał znać o sobie ponownie w 1983 r. maksisinglem Party Time oraz rolą w filmie "Krush Groove" (1985 r., reż. Michael Schultz). Album Ego Trip był zestawem nagrań z udziałem Run DMC w przeboju "8 Million Stories". Blow rapował w piosence "Save Your Love (For Number One)" duetu Rene i Angela.

  Kool Herc, właściwie Clive Campbell (ur 16 kwietnia 1955 r.) – jamajsko-amerykański muzyk i producent, ogólnie uznawany za pioniera muzyki hip-hop lat 70. XX wieku.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Podjął się również roli producenta, m.in. dla The Fearless Four i Dr Jeckyll And Mr Hyde. Kontynuacją corocznego cyklu wydawniczego był patriotyczny album America. Rok później King Dream Chorus i Holiday Crew nagrały pod jego okiem piosenkę "King Holiday". Była ona poświęcona Martinowi Lutherowi Kingowi z życzeniem, aby dzień jego urodzin ustanowić amerykańskim świętem narodowym. W realizacji płyty Kingdom Blow wziął udział Bob Dylan, a w interpretacji "Zip-A-Dee-Doo-Dah" pojawił się George Clinton. Ostatnim przebojem Blowa był singiel "I'm Chillin" z 1986 r. W 1994 r. Blow pojawił się na składance z nagraniami wykonawców starej szkoły w nowym repertuarze pt. "Raiders Of The Lost Art", wydanej przez wytwórnię Street Life.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Beatbox – forma rytmicznego tworzenia dźwięków – np. perkusji, linii basowej, głosów zwierząt, scratchy za pomocą narządów mowy – ust, języka, krtani, gardła czy przepony. Technika, przez niektórych określana jako hip-hopowy odwrót od maszyn poprzez naśladowanie głosem rytmów i dźwięków paradoksalnie inspirowana jest estetyką maszynistyczną.

  Koncerty w Polsce[]

 • 12 listopada 2006, Warszawa, klub The Fresh
 • 16 marca 2008, Warszawa, klub The Fresh
 • Dyskografia[]

 • Christmas Rappin' (Singiel, 1979)
 • Kurtis Blow (Mercury 1980)
 • The Breaks (1980)
 • Deuce (1981)
 • Tough (1982)
 • Party Time? (EP) (1983)
 • Ego Trip (1984)
 • Rapper in Town
 • America
 • Kingdom Blow (1986)
 • Back By Popular Demand
 • The Best of Kurtis Blow (1994)
 • Przypisy


  Martin Luther King, Jr. (ur. 15 stycznia 1929 w Atlancie, zm. 4 kwietnia 1968 w Memphis) – pastor baptystyczny, działacz na rzecz równouprawnienia, zniesienia dyskryminacji rasowej, laureat pokojowej Nagrody Nobla z roku 1964, Człowiek Roku 1963 według magazynu „Time”. Zamordowany 4 kwietnia 1968 roku przez przeciwników równouprawnienia Afroamerykanów.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.