• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kurt von Hammerstein-Equord

  Przeczytaj także...
  Werner Freiherr von Fritsch (ur. 4 sierpnia 1880 w Benrath w Nadrenii, zm. 22 września 1939 w Warszawie) − niemiecki oficer Wehrmachtu, członek Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu.Krzyż Żelazny (niem. Eisernes Kreuz, EK) – pruskie, potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze.
  Werner von Blomberg (ur. 2 września 1878 w Stargardzie – zm. 14 marca 1946 w Norymberdze) – niemiecki feldmarszałek.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Kurt Freiherr von Hammerstein-Equord (ur. 26 września 1878 w Woldegk, zm. 24 kwietnia 1943 w Berlinie) – niemiecki generał (Generaloberst), przeciwnik polityczny Adolfa Hitlera.

  Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.Plön (duń. Pløn, pol. hist. Płonia) – miasto powiatowe w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, siedziba powiatu Plön oraz Związku Gmin Großer Plöner See. Liczy ok. 12,8 tys. mieszkańców, leży nad jeziorem Großer Plöner.

  Pochodził ze szlacheckiej rodziny von Hammerstein. Od młodości uczył się w placówkach wojskowych (korpusie kadetów w Plön). Od 1907 do 1910 uczęszczał do Pruskiej Akademii Wojskowej (Preußische Kriegsakademie). Od 1913 służył w sztabie generalnym.

  W czasie I wojny światowej był adiutantem generalnego kwatermistrza a potem oficerem sztabowym. Odbył kampanię we Flandrii, gdzie został odznaczony Krzyżem Żelaznym. W 1917 awansowany do stopnia majora.

  Generaloberst (generał pułkownik) − stopień generalski w siłach lądowych i powietrznych Wehrmachtu; jego odpowiednikiem w SS był SS-Oberstgruppenführer, a w Kriegsmarine - Generaladmiral. W obecnym Wojsku Polskim za odpowiednik stopnia Generaloberst można uznać rangę generała. Stopień Generaloberst istniał również Nationale Volksarmee, gdzie odpowiadał polskiemu stopniowi generała broni.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Po 1919 przeszedł do Reichswehry. Służył w sztabie generalnym korpusu Walthera von Lüttwitza. Stale awansował. W 1929 jako Generalleutnant został szefem sztabu generalnego (zwanego wówczas nie "Generalstab" lecz "Truppenamt" z powodu restrykcji wersalskich). Dzięki staraniom swego przyjaciela Kurta von Schleichera, a także Wilhelma Groenera oraz Heinricha Brüninga objął funkcję szefa Naczelnego Dowództwa (Oberste Heeresleitung – OHL), jako następca generała Wilhelma Heye.

  Wilhelm Groener (ur. 22 listopada 1867 w Ludwigsburgu w Wirtembergii, zm. 3 maja 1939 w Poczdamie) – niemiecki generał, kwatermistrz generalny armii niemieckiej w latach 1918 - 1919. Od 19 stycznia 1928 do 30 maja 1932 minister obrony (Reichsheer) w kolejnych gabinetach Republiki Weimarskiej. W drugim gabinecie Heinricha Brüninga jednocześnie (1931 - 1932) minister spraw wewnętrznych. Jeden z nielicznych wojskowych wysokiego szczebla o poglądach prorepublikańskich.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Po objęciu władzy przez Hitlera okazał się być zwolennikiem utrzymania niezależności armii. Był jednak marginalizowany przez Wernera von Blomberga. Złożył dymisję w grudniu 1933 i został zastąpiony przez Wernera von Fritscha. Odsunięto go od spraw wojska, ponieważ był znany ze swego krytycznego stosunku do polityki Hitlera. Jednak w 1939 przydzielono go do armii na zachodniej granicy Niemiec na wypadek inwazji aliantów. Atak francusko – brytyjski nie nastąpił i już 24 września został odwołany, i przeniesiony w stan spoczynku. Zmarł w Berlinie na raka w wieku 65 lat. Rodzina i przyjaciele nie dopuścili do manifestowania w czasie pogrzebu symboli faszystowskich. Zaś jego dwóch synów: Kunrat von Hammerstein-Equord oraz Ludwig von Hammerstein-Equord zaangażowało się w przygotowania do zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Woldegk – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Mecklenburgische Seenplatte, siedziba Związku Gmin Woldegk (Amt Woldegk).

  Linki zewnętrzne[]

 • www.jewishvirtuallibrary.org [dostęp 02.12.2010]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Generalleutnant - drugi stopień generalski sił lądowych (Wehrmachtu) i powietrznych (Luftwaffe) w III Rzeszy w latach 1936-1945. Jego odpowiednikiem w wojsku polskim jest generał dywizji, a w Kriegsmarine jego odpowiednikiem był Vizeadmiral. W formacjach SS odpowiednikami były SS-Gruppenführer i Generalleutnant der Waffen-SS.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Walther von Lüttwitz (ur. 2 lutego 1859 roku w Bogacicy, zm. 20 września 1942 roku we Wrocławiu) — niemiecki generał, znany głównie dzięki tzw. puczowi Kappa-Lüttwitza.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Wilhelm Heye (ur. 31 stycznia 1869 w Fuldzie, zm. 11 marca 1947 w Braunlage) - niemiecki generał, szef Naczelnego Dowództwa w latach 1926 - 1930.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Adolf Hitler (ur. 20 kwietnia 1889 w Braunau am Inn, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) – niemiecki polityk, kanclerz Rzeszy od 30 stycznia 1933, Wódz i kanclerz Rzeszy (niem. Führer und Reichskanzler) od 1 sierpnia 1934 (łącząc stanowiska prezydenta i kanclerza Rzeszy), przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), Człowiek Roku 1938 według tygodnika „Time”, ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem, narodowym socjalizmem lub nazizmem – od niemieckiej nazwy partii (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości.
  Flandria (niderl. Vlaanderen, fr. Flandre) – kraina historyczno-geograficzna położona na terenie Belgii, Francji i Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.