• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kurt Diemberger

  Przeczytaj także...
  Villach (słoweń. Beljak, dawniej czes. Bělák) – miasto w południowo-wschodniej Austrii (region – Karyntia) w pobliżu granicy ze Słowenią i Włochami. Miejscowość wypoczynkowa w Alpach Karynckich, położona w dolinie Drawy.Ośmiotysięcznik – popularne wśród himalaistów, jak również miłośników gór i geografów określenie szczytu, którego wierzchołek wznosi się na ponad 8000 metrów nad poziom morza i o wybitności powyżej 500 metrów. Przyjmuje się iż na Ziemi znajduje się czternaście głównych ośmiotysięczników – 10 w Himalajach i 4 w Karakorum. Wśród nich wyróżnia się pięć tak zwanych wysokich ośmiotysięczników, czyli Mount Everest, K2, Kanczendzonga, Lhotse i Makalu, mające ponad lub prawie 8500 metrów. Niezwykłe znaczenie 8000 metrów występuje tylko w układzie metrycznym miar. W anglosaskim układzie miar, wysokości szczytów podajemy w stopach i wtedy pojawiają się dwudziesto- i dwudziestopięciotysięczniki.
  Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.
  Kurt Diemberger (2005)

  Kurt Diemberger (ur. 16 marca 1932 w Villach) – austriacki alpinista, pionier himalaizmu i filmowiec górski.

  Jedyny żyjący wspinacz, który zdobył dwa dziewicze ośmiotysięczniki (Broad Peak w 1957 i Dhaulagiri w 1960 roku) - dwaj pozostali to Hermann Buhl (Nanga Parbat i Broad Peak) oraz Gyalzen Norbu (Makalu i Manaslu). Pionier wspinania się w stylu alpejskim w Himalajach – szybko i na lekko, bez zakładania łańcucha stałych obozów pośrednich. Tak wszedł 9 czerwca 1957 na swój pierwszy ośmiotysięcznik Broad Peak.

  Eiger – szczyt w Alpach Berneńskich o wysokości 3970 metrów n.p.m. Jest najbardziej znaną górą w historii alpinizmu ekstremalnego. Wraz z Mönchem i Jungfrau tworzy trio (Dreigestirn) wielkich szczytów w północnej części berneńskiego Oberlandu w Szwajcarii. Jego północna ściana znana jest pod kilkoma nazwami: Eigerwand, Nordwand lub Mordwand (Ściana Śmierci) – to nazwa, jaką zaczęto określać ją po wielu tragicznie zakończonych próbach jej zdobycia.Hermann Buhl (ur. 21 września 1924 w Innsbrucku, zm. 27 czerwca 1957 na Chogolisie w Karakorum – austriacki wspinacz, alpinista i himalaista. Jest uważany za jednego z najlepszych wspinaczy w historii. Jest szczególnie znany jako prekursor zdobywania Himalajów stylem alpejskim.

  Pod koniec lat 50. przeszedł z różnymi partnerami tzw. Tryptyk Alpejski, czyli trzy wielkie północne ściany Alp: północna Eigeru (czternaste wejście razem z Wolfgangiem Stefanem - sierpień 1958), północna Matterhornu i filar Walkera na Grandes Jorasses.

  Był ostatnim człowiekiem, który widział na grani Chogolisy Hermanna Buhla przed jego upadkiem z nawisem w przepaść (w dwuosobowym zespole wspinali się tam po zdobyciu Broad Peak). Z Julie Tullis stworzył doskonały zespół realizujący filmy w górach najwyższych. Filmował na Evereście, Nanga Parbat i w Karakorum. W 1986 roku po tragedii pod K2, gdzie zginęła Julie, postanowił nie wracać już nigdy w góry najwyższe. Nadal jednak razem z córką Hildegard filmuje w górach. Mieszka w Salzburgu i Bolonii.

  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Naokoło świata – seria książkowa wydawana blisko czterdzieści lat (od lipca 1956 r.) przez redakcję literatury reportażowej Państwowego Wydawnictwa „Iskry”, pod kierownictwem redaktorki i dziennikarki Krystyny Goldbergowej (ur. 1930) oraz reportażysty i tłumacza Zbigniewa Stolarka (1920-1988). W cyklu „Iskier”, z charakterystyczną białą obwolutą z kolorowym paskiem i logo serii – globusem (projekt Janusza Grabiańskiego), wydano blisko 200 tytułów – najlepsze książki polskiego i światowego reportażu. Ze względu na powszechne trudności z wyjazdami zagranicznymi w okresie PRL-u, cieszył się bardzo dużą popularnością. Książki były też bogato ilustrowane czarno-białymi fotografiami reporterskimi z całego świata. Seria przestała się ukazywać w pierwszej połowie lat 90.

  Osiągnięcia | edytuj kod]

  Wejścia na ośmiotysięczniki:

 • 9 czerwca 1957 – Broad Peak (pierwszy zdobywca wraz z Hermannem Buhlem, Marcusem Schmuckiem i Fritzem Winterstellerem)
 • 13 maja 1960 – Dhaulagiri (pierwszy zdobywca wraz z Albinem Schelbertem, Peterem Dienerem, Ernstem Forrerem, Nawang Dorje i Nima Dorje)
 • 21 maja 1978 – Makalu
 • 15 października 1978 - Mount Everest
 • 4 sierpnia 1979 – Gaszerbrum II
 • 18 lipca 1984 – Broad Peak
 • 4 sierpnia 1986 – K2
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Ośmiotysięcznik
 • Publikacje[ | edytuj kod]

  Autor książek o tematyce górskiej:

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Tragedia na K2 w 1986 roku – nazwa ta odnosi się do okresu między 21 czerwca a 10 sierpnia 1986 roku, kiedy to trzynaścioro wspinaczy zginęło na K2 w wyniku wyjątkowo złych warunków pogodowych. Jest to najtragiczniejszy okres w historii wspinaczki na K2.
 • Duchy powietrza
 • Góry i partnerzy (wyd. „Iskry”, Warszawa 1985, seria „Naokoło świata”)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Austriacka wyprawa ÖAV-Karakorum-Expedition 1957 (niem.)
 • Biografia
 • Kurt Diemberger - Search and discover (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nawis śnieżny – nagromadzenie śniegu występującego lokalnie na wierzchołkach i graniach górskich oraz na krawędziach przepaścistych stoków utworzone po ich zawietrznej stronie przez wiatr z zamiecią śnieżną. Zawirowanie powietrza tuż za krawędzią powoduje podcinanie nawisu od dołu, co sprawia, że przyjmuje on formę przewieszoną ponad przepaścią lub stromym stokiem. Nawisy z czasem pękają i niespodziewanie odpadają, mogą w ten sposób powodować lawiny, stanowią więc zagrożenie dla znajdujących się poniżej ludzi.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Alpinista – człowiek uprawiający alpinizm, czyli wspinaczkę górską uprawianą w Alpach. W szerszym znaczeniu termin ten określa osoby, które zajmują się wspinaczkę górską prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi.
  Nanga Parbat (hind. नंगा परबत, urdu ننگا پربت) – ośmiotysięcznik, dziewiąty co do wysokości szczyt świata (8126 m n.p.m.). Nazwa góry jest mianem kaszmirskim, wywodzi się z sanskrytu i znaczy „Naga Góra”.
  Dhaulagiri (sanskryt धौलागिरी – "Biała Góra") – szczyt w Himalajach środkowo-zachodnich o wysokości 8167 m n.p.m., oddzielony od pobliskiej Annapurny głęboko wciętą doliną rzeki Kali Gandaki. Dhaulagiri jest siódmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem. Przez pewien czas, od pomiarów dokonanych w 1818 roku aż do połowy XIX wieku, uważany za najwyższą górę świata.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Matterhorn (wł. Monte Cervino, fr. Mont Cervin; 4478 m n.p.m.) – szczyt w Alpach Pennińskich, szósty pod względem wysokości samodzielny szczyt alpejski. Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region doliny Aosty, Valle d’Aosta), w masywie Matterhorn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.