• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kurt Cobain  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dietyloamid kwasu D-lizergowego (LSD, LSD-25) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna ergoliny.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Kurt Donald Cobain (ur. 20 lutego 1967 w Aberdeen, zm. 5 kwietnia 1994 w Seattle) – amerykański muzyk grunge’owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów założonego wraz z Kristem Novoselicem zespołu Nirvana. W 1989 wydali swoją pierwszą płytę Bleach.

  W 2003 artysta został sklasyfikowany na 12. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone, a w 2006 na 20. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. Jest uznawany za jedną z najbardziej kultowych postaci rockowej muzyki alternatywnej.

  Bikini Kill – skrajnie feministyczny zespół emancypunxowy utworzony w październiku 1990, rozwiązany w 1998. Jego członkami byli: Kathleen Hanna (potem w Le Tigre), Bill Korren, Tobi Vail, Kathi Wilcox. Zespół często występował przed Nirvaną. Zespół wprowadził nazwę Riot Grrrl, wiele kobiecych zespołów było później tak określanych.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Aberdeen w Stanach Zjednoczonych. Jego ojciec, Donald, pracował jako mechanik samochodowy, natomiast matka, Wendy (z domu Fradenburg), zajmowała się dziećmi. Donald i Wendy wzięli ślub 31 lipca 1965 roku, a 24 kwietnia 1970 roku urodziło im się kolejne dziecko – Kimberly Cobain.

  Bleach – debiutancki album zespołu Nirvana wydany 15 czerwca 1989 za pośrednictwem niezależnej wytwórni płytowej Sub Pop Records. Początkowo sprzedaż albumu szacowano na 30 000 kopii, jednak po sukcesie następnego albumu zespołu, Nevermind, fani grupy zaczęli nabywać również mało znany dotąd debiut zespołu. Album osiągnął status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych.Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.

  Kurt już od dzieciństwa interesował się muzyką, początkowo słuchał The Beatles i The Monkees, pod koniec lat 70. zainteresował się twórczością zespołów: Kiss, Black Sabbath, Sex Pistols oraz The Clash.

  W 1985 założył punkowy zespół Fecal Matter, w którym grał z obecnymi członkami grupy Melvins – Dale Croverem i Buzzem Osbornem. Zespół nie odniósł sukcesu i szybko zakończył działalność. Dużo większą sławę przyniósł Cobainowi założony w 1987 wraz z Kristem Novoselicem grunge’owy zespół Nirvana, którego był wokalistą, gitarzystą oraz autorem tekstów.

  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W lutym 1992 ożenił się z Courtney Love, liderką zespołu Hole. Ślub odbył się na Hawajach w obecności ośmiu gości. Kurt przyszedł na uroczystość w piżamie.

  18 sierpnia 1992 roku parze muzyków urodziła się córka Frances Bean Cobain. Kilka dni po jej narodzinach Nirvana dała koncert na Reading Festival, który przeszedł do historii jako jeden z najlepszych koncertów Nirvany. Cobain – z powodu olbrzymiej fali plotek o jego pogłębiającym się uzależnieniu i pogarszającym stanie zdrowia – wjechał na scenę na wózku inwalidzkim, ubrany w szpitalne odzienie, po czym wstał i zagrał świetny koncert, który porwał tłum. Niecałe dwa tygodnie później Nirvana dała kolejny ważny występ – wystąpili na rozdaniu MTV Video Music Awards. Cobain pokazał tam swój buntowniczy charakter – zaśpiewał początek utworu "Rape me" pomimo wyraźnych zakazów dyrektorów MTV. Następnie, gdy skończył grać utwór "Lithium", zaczął dewastować instrumenty znajdujące się na scenie. W tym samym czasie członkowie grupy również zachowywali się w sposób odbiegający od normy – Krist podrzucił swoją gitarę basową, która następnie spadła mu na głowę. Oszołomiony muzyk ledwo zszedł ze sceny. Z kolei Dave podszedł do mikrofonu, wykrzykując słowa "Hi Axl!". Słowa te były zwrócone do Axla Rosa, wokalisty Guns N'Roses, z którym Cobain był w konflikcie.

  Dyskografia Nirvany, amerykańskiego zespołu grungowego, zawiera trzy albumy studyjne, dwadzieścia singli, dwa albumy koncertowe, dwa mini albumy, trzy składanki, oraz dwa box sety. To zestawienie nie zawiera wydawnictw muzycznych nagranych przez poszczególnych członków grupy ani powiązane z nimi zespoły takie jak np.: Fecal Matter, Melvins, The Men of Porn, Mudhoney, The Germs, Foo Fighters, Sweet 75, Eyes Adrift czy No WTO Combo.Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

  W 1994 odbyło się ostatnie tournée Nirvany po Europie. Ponieważ Cobain był silnie uzależniony od heroiny, po powrocie do USA stawił się w klinice odwykowej, z której uciekł po kilku dniach i udał się do swojego domu, gdzie popełnił samobójstwo.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Cobain jest autorem większości tekstów Nirvany. Kurt nie tylko pisał i komponował. W swoim życiu tworzył również obrazy, rysunki i szkice. Każda zachowana twórczość po nim jest dziełem przyciągającym uwagę wielu.

  Come as you are / tłum. przyjdź taki, jaki jesteś[ | edytuj kod]

  Utwór ten powstał w 1991 roku i znalazł się na płycie Nevermind. Piosenka znalazła się na 452. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.

  Klub 27 (ang. Forever 27 Club, Club 27 lub 27 Club) – w kulturze masowej termin zrzeszający wpływowych muzyków z gatunku rocka, bluesa i R&B, którzy z różnych przyczyn zmarli w wieku 27 lat. Najpopularniejsi artyści swoich czasów, głównie Robert Johnson, Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison i Kurt Cobain, zmarli w tym samym wieku, co wywołało przekonanie, że przedwczesna śmierć artystów w wieku 27 lat nie jest zwyczajna.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Tekst piosenki jest prosty, a przekaz utworu jasny – Kurt zachęca w nim do bycia sobą.

  Rape me / tłum. zgwałć mnie[ | edytuj kod]

  Utwór ten powstał w 1991 roku i znalazł się na płycie In utero. Tekst utworu można interpretować na dwa sposoby – dosłownie, jak utwór o gwałcie, lub w przenośni, jako utwór o mediach. Kurt po nagłym wzroście popularności miał problem z dziennikarzami, którzy krytykowali go, jego sposób życia oraz roznosili plotki na temat prywatnego życia artysty.

  Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Aneurysm / tłum. tętniak[ | edytuj kod]

  Utwór powstał w 1991 roku i znalazł się na płycie Intesticide. Cobain napisał ten utwór po odejściu od niego jego wielkiej miłości, Tobi Vail, perkusistki feministycznego punkowego zespołu Bikini Kill. Kobieta fascynowała go, w utworze śpiewa, że kocha ją tak, że jest mu niedobrze (Love you so much, it makes me sick) oraz o tym, że kobieta zawsze trafia w jego serce (She keeps it pumpin' straight my heart).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Lista 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone (ang. The 100 Greatest Guitarists Of All Time) – wydana w 2003 i 2011 lista najlepszych gitarzystów, zarówno akustycznych jak i elektrycznych, wybranych przez krytyków amerykańskiego magazynu Rolling Stone.

  Sliver[ | edytuj kod]

  Utwór z 1990 roku z płyty Intesticide. Podobno Kurt nazwał go tak dla żartu, aby ludziom myliło się ze słowem silver. Utwór opowiada o dzieciństwie. W teledysku występuje mała Frances Bean.

  Sappy / tłum. ckliwy, łzawy, sentymentalny[ | edytuj kod]

  Utwór napisany w 1988 roku, ostatecznie nagrany w dniach 12-26.02.1993 roku w Cannon Falls. Kurt planował zmienić tytuł utworu na "Verse, Chorus, Verse". Można interpretować, że osoba, o której mówi podmiot liryczny, to bóg, a adresat to osoba, która trafiła do czyśćca.

  The Clash – brytyjski zespół z Londynu utworzony w 1976 roku. W początkowym okresie działalności muzycy przedstawiali repertuar punkrockowy, który w następnych latach stopniowo rozwijali, wzbogacając go innymi stylami muzycznymi, tj. reggae, ska, dub, funk, rap czy rockabilly. W czasach największej popularności The Clash tworzyli: Joe Strummer (wokalista, gitarzysta), Mick Jones (gitarzysta, wokalista), Paul Simonon (basista) i Nicky „Topper” Headon (perkusista).Courtney Love, właśc. Courtney Michelle Harrison (ur. 9 lipca 1964 w San Francisco) – amerykańska muzyk, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka, a także aktorka i producentka muzyczna. Courtney Love znana jest przede wszystkim jako wokalistka i gitarzystka zespołu rockowego Hole. Krótko była też wokalistką Faith No More. Wdowa po Kurcie Cobainie, wokaliście i gitarzyście zespołu Nirvana. Matka Frances Bean Cobain, urodzonej w 1992 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Krist Anthony Novoselic (ur. 16 maja 1965 w Compton w Kalifornii), amerykański muzyk rockowy, były basista zespołu Nirvana, aktualnie basista zespołu Flipper.
  Fecal Matter – amerykański zespół założony w 1985, przez Kurta Cobaina (w późniejszym czasie wokalisty zespołu Nirvana). Grupa nie istniała długo. Fecal Matter nagrali jednak jedno demo zatytułowane Illiteracy Will Prevail, które jest poszukiwanym "białym krukiem" pośród fanów Nirvany (wszystkie szesnaście piosenek nagrał i napisał sam Cobain).
  Hole − istniejący w latach 1989-2002 grungeowy zespół, który został założony przez wokalistkę i gitarzystkę Courtney Love i gitarzystę Erica Erlandsona. W 2009 Courtney Love reaktywowała zespół w całkiem nowym składzie. Zespół rozpadł się ponownie w 2012.
  Neil Percival Young (ur. 12 listopada 1945 w Toronto w Kanadzie), gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku (jako artysta solowy) i w 1997 (wraz z Buffalo Springfield). Kawaler Orderu Kanady i Orderu Manitoby.
  MTV Video Music Awards (znane też jako VMA) – nagrody muzyczne wręczane co roku przez amerykańską telewizję muzyczną MTV za przemysł teledysków. Plebiscyt obejmuje kilkanaście kategorii, z czego do najważniejszą jest teledysk roku. Do 2006 zwycięzcy wybierani byli przez profesjonalne jury, od 2007 wybór wygranych należy głównie do internautów, podczas gry profesjonaliści dobierają zwycięskie teledyski w kategoriach technicznych (najlepsza reżyseria, efekty specjalne itp.). Odbywające się co roku w sierpniu lub wrześniu w amerykańskich teatrach i halach widowiskowych gale wręczenia nagród, obfitujące w występy gwiazd muzycznych, emitowane są na żywo przez kanały MTV na całym świecie. Pierwsze rozdanie odbyło się w 1984, a najbliższe (MTV Video Music Awards 2013) jest już trzydziestym w historii VMA.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Black Sabbath – brytyjski zespół hardrockowy, główny prekursor gatunku heavy metal. Grupa powstała w 1968 jako kwartet założony przez nastoletnich przyjaciół. Jego pierwotny skład tworzyli: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Tony Iommi, gitarzysta prowadzący zespołu, uległ wypadkowi, w którym stracił opuszki palców prawej ręki. By grać dalej, skonstruował plastikowe wkładki na palce. Mimo to gra na gitarze wciąż sprawiała mu zbyt wiele bólu, dlatego zmniejszył napięcie strun, strojąc gitarę niżej. W ten sposób zrodziło się, charakterystyczne dla zespołu, oryginalne brzmienie. Nisko grająca gitara, na której powtarzano ciężkie riffy, także ciężko brzmiąca sekcja rytmiczna w połączeniu z dramatycznym, niekiedy histerycznie brzmiącym śpiewem Osbourne’a, nadała muzyce Black Sabbath pesymistyczny nastrój. Dopełniały go ponure teksty, utrzymane zazwyczaj w stylu makabreski, czasem o tematyce ezoterycznej i okultystycznej. Większość utworów grupy z pierwszego okresu jej działalności ma regularną strukturę pieśni trzyczęściowej. Otwierająca część zawiera krótki pasaż instrumentalny i dłuższą partię wokalną. Część druga jest wyłącznie instrumentalna, niekiedy rozbudowana. Część trzecia, zakończona krótką codą jest zwykle wiernym powtórzeniem pierwszej części.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.