• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kurt Birkle

  Przeczytaj także...
  Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².

  Kurt Birkle (ur. 8 stycznia 1939, zm. 1 stycznia 2010) – niemiecki astronom.

  Od 1969 roku pracował w obserwatorium Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu, później przeniósł się do nowo utworzonego instytutu Max-Planck-Institut für Astronomie w tym samym mieście. Pełnił rolę decyzyjną w sprawie wyboru najlepszego miejsca pod budowę planowanego obserwatorium w rejonie Morza Śródziemnego. Po podjęciu decyzji o budowie obserwatorium na górze Calar Alto w Hiszpanii kierował wraz z hiszpańskimi kolegami jego budową. Od 1973 do 1998 roku był dyrektorem Niemiecko-Hiszpańskiego Centrum Astronomicznego, które zarządza tym obserwatorium, a jest wspólnym przedsięwzięciem Max-Planck-Institut für Astronomie i hiszpańskiego instytutu Instituto de Astrofísica de Andalucía. Birkle był także ekspertem w dziedzinie astrofotografii, zajmował się głównie badaniem komet i aktywnych galaktyk. W 1998 roku wrócił do Heidelberga i poświęcił się całkowicie pracy naukowej. Na emeryturę przeszedł w 2003 roku, choć później zajmował się jeszcze stworzeniem archiwum cyfrowego z płyt fotograficznych z obu obserwatoriów, w których wcześniej pracował. Zmarł tragicznie w wypadku samochodowym.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Astrofotografia (astrografia) – dziedzina fotografii, która zajmuje się zdjęciami sfery niebieskiej oraz wszystkich występujących na niej obiektów, takich jak np. planety, galaktyki czy mgławice. Astrofotografię wykorzystuje się często, by ujrzeć obiekty zbyt słabe do oglądania gołym okiem, bądź za pomocą niewielkich teleskopów. Zastosowanie długiego czasu ekspozycji umożliwia zebranie na jednej kliszy fotograficznej lub innym elemencie światłoczułym wszystkich fotonów padających z danego obszaru nieba nawet przez kilka godzin. Utrzymanie bardzo dokładnego ustawienia aparatu (ew. połączonego z teleskopem – zob. astrograf) wymaga użycia solidnego statywu i montażu, połączonego z precyzyjnym napędem zegarowym.

  W latach 1989–1993 wspólnie z innymi niemieckimi astronomami odkrył 9 planetoid.

  W uznaniu jego pracy jedną z planetoid nazwano (4803) Birkle.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kurt Birkle, in memoriam (ang.). Calar Alto Observatory, styczeń 2010. [dostęp 2016-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-05)].
  2. Carlos Eiroa: Nekrolog (hiszp.). W: EL PAÍS [on-line]. 2010-02-01. [dostęp 2016-10-03].
  3. Strona oficjalna Calar Alto Observatory (ang.). [dostęp 2016-10-03].
  4. (4803) Birkle w bazie Minor Planet Center (ang.)
  5. Minor Planet Discoverers (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2016-09-04. [dostęp 2016-10-03].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Galaktyka aktywna – galaktyka, w której energia w znaczącej ilości nie jest emitowana przez jej normalne składniki, czyli: gwiazdy, pył i gaz międzygwiazdowy. Ta część energii, zależnie od typu galaktyki aktywnej, może być emitowana w szerokim zakresie widma elektromagnetycznego jako podczerwień, fale radiowe, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie oraz promieniowanie gamma.
  Płyta fotograficzna służy do fotografii wykorzystując jako podstawę płytę szklaną z naniesioną emulsją światłoczułą, rodzaj kliszy, poprzednik błony fotograficznej
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Minor Planet Center – organizacja działająca pod auspicjami Międzynarodowej Unii Astronomicznej odpowiedzialna za zbieranie danych obserwacyjnych małych ciał Układu Słonecznego (planetoid i komet). Działa przy Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO), które jest częścią Center for Astrophysics (CfA) wraz z Harvard College Observatory (HCO).
  (4803) Birkle (1989 XA) – planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4,95 lat w średniej odległości 2,9 j.a. Odkryta 1 grudnia 1989 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.815 sek.