• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuros z Sunion

  Przeczytaj także...
  Kuros (stgr. κοῦρος - młodzieniec) - typ posągu w sztuce starożytnej Grecji, przedstawiający stojącego, nagiego młodego mężczyznę z falistymi włosami i zagadkowym uśmiechem (archaiczny uśmiech), z rękoma zawsze opuszczonymi wzdłuż ciała i lewą nogą wysuniętą lekko do przodu. Ten typ posągu był charakterystyczny dla drobnej i monumentalnej sztuki greckiej okresu archaicznego (około 640-430 p.n.e.).Attyka (starogr. Ἀττική Attikḗ, nowogr. Αττική Attikí łac. Attica) – kraina historyczna we wschodniej starożytnej Grecji, granicząca z Beocją oraz Megarą. Aktualnie Megarę zalicza się do Attyki. Obecnie Attyka to region administracyjny (nowogr. περιφέρεια periféria) w Republice Greckiej, graniczący z regionem Grecja Środkowa i regionem Peloponez.
  Marmur (z stgr. μάρμαρος marmaros) – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Niewielka część geologów jako marmur definiuje wyłącznie skały węglanowe, przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700 °C, wysokie ciśnienie), nazywając skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mezo) wapieniem krystalicznym. Przeważnie jednak terminu „wapień krystaliczny” używa się w przypadku skał metamorficznych, jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej, poddanej metamorfizmowi.

  Kuros z Sunionmarmurowa attycka rzeźba przedstawiająca nagiego młodzieńca (kuros) datowana na ok. 600 p.n.e., znajdująca się obecnie w zbiorach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach.

  Kuros z Sunion ma 3,05 m wysokości, umieszczony jest na prostokątnym cokole o wymiarach 0,98×0,80 m. Został odkopany w 1906 roku przed świątynią Posejdona na przylądku Sunion. Rzeźba zachowała się z poważnymi ubytkami, zaginęły cała lewa noga i prawa powyżej kolana (zostały one odtworzone podczas renowacji), a także lewa ręka poniżej ramienia. Lewa strona twarzy i fragment prawej ręki są uszkodzone. Wyraźne ślady erozji na powierzchni posągu świadczą, że przez długi czas stał on na wolnym powietrzu.

  Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach (gr. Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο) – muzeum w Atenach, gromadzące zabytki archeologiczne z obszaru Grecji od czasów prehistorycznych do późnego antyku. Jest największym muzeum w Grecji oraz jednym z ważniejszych na świecie.Archaiczny uśmiech – charakterystyczny uśmiech, pojawiający się na twarzach większości greckich posągów z okresu archaicznego. Rozpowszechnił się w drugiej ćwierci VI w. p.n.e.

  Rzeźba przedstawia klasycznego kurosa, wykonanego z zachowaniem zasady frontalności. Młodzieniec stoi z lewą nogą lekko wysuniętą do przodu, z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała i zaciśniętymi w pięści dłońmi opartymi na udach. Długie włosy z lokami opadają na plecy, na czole związane są przepaską. Oczy postaci są duże, podbródek wyraźnie zaznaczony. Widoczne są pewne innowacje stylistyczne w stosunku do typowych kurosów z tego okresu: staranny modelunek mięśni brzucha i pleców oraz brak archaicznego uśmiechu na twarzy.

  Świątynia Posejdona na Sunionie – budowla sakralna starożytnej Grecji, wzniesiona w latach 444-440 p.n.e. na półwyspie Sunion ku czci boga mórz i oceanów Posejdona. Świątynia zbudowana jako peripteros heksastylos, stanowiła element świętego okręgu dedykowanego Posejdonowi, wiodła do niej droga ozdobiona monumentalną bramą, flankowaną przez portyk. Pozostałością świątyni są ruiny znajdujące się w obrębie zorganizowanego stanowiska archeologicznego podlegającego 2. Zarządowi Zabytków Prehistorycznych i Klasycznych Ministerstwa Kultury Grecji. Sunion (gr. Σούνιο - Sunio, łac. Sunium) – przylądek w Grecji u południowo-wschodnich wybrzeży Attyki. Znajdują się tu ruiny świątyni Posejdona, drugiej po Partenonie najchętniej fotografowanej w Grecji. Miejsce to znane jest też jako punkt widokowy do obserwacji Morza Egejskiego i zachodów słońca. Wzgórze z zespołem świątynnym to teren państwowego muzeum archeologicznego, czynnego właśnie "Do zachodu słońca".

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sounion kouros (ang.). odysseus.culture.gr. [dostęp 2016-01-18].
  2. Nikolaos Kaltsas: Sculpture in the National Archaeological Museum, Athens. Athens: Kapon Editions, 2002, s. 39. ISBN 0-89236-686-9.
  3. Alfred Twardecki: Mały słownik sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Warszawa: Unia wydawnicza Verum, 1998, s. 107–108. ISBN 83-85921-75-3.
  Erozja – proces niszczenia powierzchni terenu przez wodę, wiatr, słońce, siłę grawitacji i działalność organizmów.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.