• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuros z Anawysos

  Przeczytaj także...
  Attyka (starogr. Ἀττική Attikḗ, nowogr. Αττική Attikí łac. Attica) – kraina historyczna we wschodniej starożytnej Grecji, granicząca z Beocją oraz Megarą. Aktualnie Megarę zalicza się do Attyki. Obecnie Attyka to region administracyjny (nowogr. περιφέρεια periféria) w Republice Greckiej, graniczący z regionem Grecja Środkowa i regionem Peloponez.Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach (gr. Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο) – muzeum w Atenach, gromadzące zabytki archeologiczne z obszaru Grecji od czasów prehistorycznych do późnego antyku. Jest największym muzeum w Grecji oraz jednym z ważniejszych na świecie.
  Archaiczny uśmiech – charakterystyczny uśmiech, pojawiający się na twarzach większości greckich posągów z okresu archaicznego. Rozpowszechnił się w drugiej ćwierci VI w. p.n.e.

  Kuros z Anawisos – grecka marmurowa rzeźba antyczna z ok. 530 p.n.e., znajdująca się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

  Rzeźba znaleziona została na cmentarzysku w Anawisos w południowej Attyce, niedaleko Aten. Ustawiona była pierwotnie na grobie poległego w bitwie młodzieńca o imieniu Kroisos. Upamiętnia go wyryta na bazie posągu inskrypcja o treści: Stań i westchnij przy grobie Kroisosa, który poległ w pierwszym szeregu walczących, zabity przez dzikiego Aresa. Wysokość posągu wynosi 1,94 m. Przedstawia on nagiego mężczyznę o doskonale oddanej muskulaturze, z archaicznym uśmiechem na twarzy. Na powierzchni rzeźby zachowały się ślady pokrywającej ją niegdyś farby.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Athina Mitropoulos, Laura Snook, Alastair Thorley: OCR Classical Civilisation. A Level Components 23 and 24: Invention of the Barbarian and Greek Art. Edited by James Renshaw. Oxford: Bloomsbury, 2017, s. 113. ISBN 978-1-3500-2095-5.
  2. Fred Kleiner: Gardner’s Art through the Ages. The Western Perspective. T. 1. Boston: Wadsworth, 2010, s. 93. ISBN 978-0-495-57360-9.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.765 sek.