Kurier Lubelski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurier Lubelski – regionalny dziennik obejmujący swym zasięgiem województwo lubelskie. Skupia się głównie na informacjach z Lublina. Ukazuje się od 1957 roku, chociaż nazwa sięga tradycjami do roku 1830 (jako „Kurjer Lubelski”).

Polska – dziennik ogólnopolski, wydawany od 15 października 2007 przez Polskapresse, wchodzącą w skład niemieckiej grupy wydawniczej Verlagsgruppe Passau.Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.

Ukazuje się od poniedziałku do soboty. Dziennik o charakterze informacyjno-interwencyjnym, wzbogacony o informacje społeczne i polityczne z regionu, stawiający na praktyczność przekazywanych informacji. W ramach gazety ukazują się dodatki tematyczne, m.in. sportowy, motoryzacyjny, mieszkaniowy, a także dla poszukujących pracy oraz uczących się. W piątek ukazuje się wydanie magazynowe Kuriera Lubelskiego z całotygodniowym programem telewizyjnym.

Od 15 października 2007 roku do stycznia 2015 roku Kurier wydawany był we współpracy z dziennikiem „Polska”, jednak nadal zachowywał swoją odrębność tematów (prawie cały numer poświęcony regionowi) oraz swoją starą makietę, nie ujednolicając się z pozostałymi dziennikami pod szyldem „Polska”. Wydawcą była spółka Multico.

17 września 2008 spółka Kurier Lubelski Sp. z o.o została przejęta przez Grupę Wydawniczą Polskapresse.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kurier Lubelski.. WorldCat. [dostęp 2019-11-01].
  2. Redakcja, Redakcja Kuriera Lubelskiego. Poznajcie nasz zespół. Zapraszamy do kontaktu, Kurier Lubelski, 11 kwietnia 2011 [dostęp 2021-07-14] (pol.).
  3. Dzienniki regionalne ze spadkiem rozpowszechniania płatnego o 19 proc., najwięcej straciła „Polska Metropolia Warszawska”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-31] (pol.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Kuriera Lubelskiego
  • „Bibliografia Wydawnictw Ciągłych Nowych, Zawieszonych i Zmieniających Tytuł” 2010, nr 1-4, poz. 16, 21/2010
  • Reklama