• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kurier Galicyjski

  Przeczytaj także...
  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.Piotr Tadeusz Gliński (ur. 20 kwietnia 1954 w Warszawie) – polski socjolog, profesor, wykładowca akademicki, ekolog i polityk, w latach 2005–2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Kurier Galicyjski – dwutygodnik wydawany w języku polskim we Lwowie oraz w Iwano-Frankiwsku od 2007.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pismo ukazało się po raz pierwszy 15 sierpnia 2007. Jego celem jest informowanie Polaków mieszkających na Ukrainie o życiu kulturalnym i politycznym społeczności polskiej, a także stosunkach polsko-ukraińskich. Sporo uwagi poświęca redakcja tematyce historycznej, społecznej i regionalnej. Kurier wspiera finansowo Senat Rzeczypospolitej Polskiej, za pośrednictwem fundacji Wolność i Demokracja oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Od stycznia 2019 roku redakcja gazety mieści się przy ul. Czuprynki we Lwowie.

  Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” (ang. The Foundation "Aid to Poles in the East", ros. Фонд Пoмoщь Пoлякам на Вocтoкe) – fundacja założona w 1992 w Warszawie przez ówczesnego szefa Urzędu Rady Ministrów, w imieniu Ministerstwa Skarbu Państwa.Iwano-Frankiwsk, hist. Stanisławów (ukr. Івано-Франківськ, ros. Ивано-Франковск; do 1962 Stanisławów, ukr. Станіслав lub Станіславів; jid. סטאַניסלעװ, Stanislew) – miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, ok. 222 tys. mieszkańców (2008), prawa miejskie od 1662, dawna rezydencja magnaterii polskiej.

  Działalność[ | edytuj kod]

  Kurier Galicyjski oprócz wydania drukowanego to także portal internetowy, radio i telewizja internetowa.

  Redakcja jest też producentem filmów dokumentalnych. Przy Kurierze Galicyjskim działa Studio Filmowe „Lwów”. Grupa Medialna Kuriera Galicyjskiego wydaje też książki i albumy w ramach Biblioteki Kuriera Galicyjskiego

  Nagrody[ | edytuj kod]

 • 2009 – nagroda im. Witolda Hulewicza
 • 2015 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Mirosław Rowickiego
 • 2015 – nagroda im. Macieja Płażyńskiego w kategorii redakcja medium polonijnego. W uzasadnieniu podano, ze jest to nagroda "za odważną publicystykę dotyczącą polskiej tożsamości na Ukrainie oraz za wnikliwą analizę procesu tworzenia się państwowości ukraińskiej i aspiracji Ukraińców do budowania państwa opartego na europejskich wartościach".
 • 2018 – nagroda im. Macieja Płażyńskiego – wyróżnienie dla Beaty Kost, dziennikarki „Kuriera Galicyjskiego” za książkę „Kobiety ze Lwowa”
 • EMIGRA 2018 – wyróżnienie: Jarosław Krasnodębski i Eugeniusz Sało za film „Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie”.
 • W 2018 roku z okazji jubileuszu 10-lecia dwutygodnika redakcja „Kuriera Galicyjskiego” otrzymała list gratulacyjny i nagrodę specjalną od wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP Piotra Glińskiego.
 • 2018 – Mirosław Rowicki, redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego, został odznaczony orderem „Za Rozbudowę Ukrainy”
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. „Kurier Galicyjski” świętuje piąte urodziny!, Iuvenum Polonia, 28 sierpnia 2012 [dostęp 2019-01-23].
  2. Beata Wolańska, Nowa siedziba Kuriera Galicyjskiego – największej polskiej gazety na Ukrainie, TVP3 Rzeszów, 19 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-23] (pol.).
  3. Andrzej Klimczak, „Kurier Galicyjski” w nowej redakcji, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, 14 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-23] (ang.).
  4. o nas, www.kuriergalicyjski.com [dostęp 2019-01-23].
  5. Redaktor Kuriera Galicyjskiego uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski [dostęp 2019-01-23] (pol.).
  6. Wręczono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego 2015 - Nagroda im. Macieja Płażyńskiego [dostęp 2019-01-23] (pol.).
  7. Gdynia: wręczenie Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla mediów polonijnych, www.pap.pl [dostęp 2019-01-23].
  8. Produkcja Kuriera Galicyjskiego wyróżniona na VI Festiwalu Filmowym EMIGRA!, www.kuriergalicyjski.com [dostęp 2019-01-23].
  9. Nagroda specjalna ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP dla Kuriera Galicyjskiego, www.kuriergalicyjski.com [dostęp 2019-01-23].
  10. Mirosław Rowicki z orderem, Polskie Radio dla Zagranicy [dostęp 2019-01-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wydania gazety online
 • Archiwalne numery gazety
 • Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Polacy na Ukrainie – na terenie Ukrainy mieszka według różnych oficjalnych danych od ponad 144 tys. do 900 tys. Polaków. Nieoficjalnie liczba osób tej narodowości w granicach państwa Ukraina szacowana jest nawet na 2 do 3 milionów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.