• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kunene - region

  Przeczytaj także...
  Okręg wyborczy (ang. Constituencies) - w Namibii jest to jednostka podziału administracyjnego II stopnia. Każdy z 13 regionów administracyjnych kraju jest podzielony na 6 do 12 okręgów. W sumie jest ich 107.Himba (Ovahimba) – grupa etniczna, zamieszkująca północno-zachodnią część Namibii (region Kunene, dawniej Kaokoland). Jej liczebność szacowana jest na ok. 20-50 tys.. Himba są blisko powiązani z Herero, posiadają m.in. wspólny język. Prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się głównie pasterstwem. Hodują głównie kozy i bydło.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Kunene – znany również jako Kaokoland – jeden z 13 regionów administracyjnych Namibii, ze stolicą w Opuwo. Zamieszkały przez grupę etniczną Himba. Jego nazwa pochodzi od rzeki Kunene.

  Granice regionu[]

  Granice regionu przebiega na północy wzdłuż rzeki Kunene, stanowiącej też granice kraju, na zachodzie ogranicza go ocean Atlantycki, na wschodzie regiony: Omusati, Oshana, Oshikoto i Otjozondjupa, a na południu Erongo.

  Podział administracyjny[]

  Kunene dzieli się na sześć okręgów: Epupa, Opuwo, Outjo, Sesfontein, Kamanjab, i Khorixas.

  Namibia (Republika Namibii, ang. Republic of Namibia, afrik. Republiek van Namibië, niem. Republik Namibia) – państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim (długość wybrzeża – 1572 km). Graniczy z Angolą (długość granicy 1376 km), Botswaną (1360 km), RPA (967 km) oraz Zambią (233 km). Do 1968 Namibia funkcjonowała pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia.Kunene (port. Cunene) – rzeka w Angoli, w dolnym biegu stanowi granicę z Namibią. Jej długość wynosi ok. 945 km, a powierzchnia dorzecza 100 tys. km².

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Namibia dzieli się na 14 regionów administracyjnych, które z kolei dzielą się na tzw. okręgi wyborcze (jest ich w sumie 107). Regiony Namibii:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.