• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kumbhamela

  Przeczytaj także...
  10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.Haridwar (hindi हरिद्वार, trl. Haridvār, trb. Haridwar; ang. Haridwar) – miasto w Indiach w stanie Uttarakhand, na zagórzu gór Siwalik, nad rzeką Ganges.
  Allahabad (hindi: इलाहाबाद) – miasto w północno-środkowych Indiach, w stanie Uttar Pradesh, gdzie łączą się dwie święte rzeki hinduizmu: Ganges i Jamuna. Jedno z czterech miast, w których obchodzi się święto Kumbhamela. Według danych z 2001 roku miasto liczyło 1 215 348 mieszkańców.
  Maha Kumbhamela w Allahabadzie 2001 roku , uznana za największe zgromadzenie religijne w dziejach ludzkości - w uroczystościach brało wówczas udział około 70 milionów ludzi.

  Kumbhamela ( dewanagari कुंभमेला ) – w hinduizmie święto, podczas którego zbierają się pielgrzymi oraz święci, mistrzowie duchowi i jogini. Najznakomitsza z kumbhamel to Mahakumbhamela (wielka-kumbhamela) odbywa się co 12 lat na przemian w jednym z czterech następujących miast: Allahabad, Haridwar, Ujjain, Nashik. Nieco mniejsze znaczenie dla prominentów i wyznawców całego hinduistycznego środowiska mają Ardhakumbhamele (pół-kumbhamele).

  Dewanagari (देवनागरी, z sanskr. Devanāgarī; deva "bóg" + nagari) – pismo alfabetyczno-sylabiczne, używane w północnych, zachodnich i środkowych Indiach do zapisu kilkunastu języków z grupy języków indoaryjskich, m.in. sanskrytu, hindi, marathi, nepali.Agora Spółka Akcyjna (GPW: AGO, LSE: AGOD) – polska spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową.

  Według hinduistów Kumbhamela powinna być okazją do odnowienia starożytnej kultury hinduistycznej, umocnienia się w wierze i wprowadzania w życie nakazów religijnych wyznawców.

  USA[]

  W dniu 10 września 2006 w Kalifornii odbyła się pierwsza amerykańska kumbhamela, wzorowana na indyjskich obchodach święta.

  Terminarz[]

 • 2024
   1. Allahabad - Maha (9 lutego)

  Przypisy

  1. Wiadomość w internetowym serwisie BBC (ang.)

   Jogin (dewanagari योगी) – w hinduizmie i buddyzmie męski adept systemu rozwoju duchowego. Termin jogini odnosi się do żeńskich adeptek rozwoju duchowego.Nashik ( marathi नाशिक trl. Nāśik , hindi नासिक trl. Nāsik ) – miasto w Indiach, w stanie Maharashtra, nad rzeką Godawari. W 2005 r. miasto to na powierzchni 264,23 km² zamieszkiwało 1364000 osób.
  2. Artykuł na portalu newsciencist.com (ang.)
  3. Kumbha Mela. W: Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA, 2009, s. 40, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-7552-558-8.
  4. III.1. Allahabad (Prayag). W: Rana P.B. Singh, Pravin S. Rana: Banaras Region. A Spiritual & Curtular Guide. Wyd. 1. Varanasi: Indica Books, 2002, s. 294. ISBN 81-86569-24-3.
  Ujjain - miasto w Indiach, w stanie Madhya Pradesh, w górach Windhja, nad rzeką Sipra. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 429 933 osób.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.