• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kumasi

  Przeczytaj także...
  Kwame Nkrumah, właśc. Francis Nwia-Kofi Ngonloma (ur. 21 września 1909 w Nkroful, zm. 27 kwietnia 1972 w Bukareszcie) – polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego.Okomfo Anokye był tradycyjnym duchownym, który w historii Aszanti zajmował pozycję jak Merlin w Anglii. Według szczepowej legendy sprowadził z niebios Złoty Stolec, by postawić go przed człowiekiem, który stałby się pierwszym królem Aszanti – Asantehene. To miejsce jest oznakowane do dzisiaj mieczem Okomfo Anokye zakopanym po rękojeść w ziemi na terenie szpitala Komfo Anokye Teaching Hospital. Legenda mówi, że królestwo Aszanti zostanie zniszczone jeżeli miecz kiedykolwiek zostanie usunięty.
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

  Kumasi – stolica regionu Aszanti w Ghanie, znajdująca się na południu kraju, około 250 km na północny zachód od Akry. Z powodu zróżnicowanej roślinności znana jest jako miasto ogród. Około 32 kilometrów na południe leży największe naturalne jezioro w Ghanie, Bosumtwi.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Region Aszanti – region administracyjny w centralnej Ghanie. Największą grupa etniczną są ludzie Aszanti, jedna najważniejszych w kraju. Region ten jest największym producentem kakao w Ghanie, jest też ważnym miejscem przemysłu wydobywczego złota.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miasto położone jest w zalesionym regionie zachodniej Afryki, ale są dowody na to, że obszary te były bezdrzewne w neolicie. Kumasi nabrało rozgłosu w roku 1695, gdy zostało stolicą państwa Aszantów (tak zwanej konfederacji Aszanti), z powodu aktywności swojego władcy Osei Tutu (władca Kumasi, znany jako kumasehene, był równocześnie królem konfederacji). Część grodu, łącznie z pałacem królewskim, została zniszczona przez brytyjskie wojsko podczas drugiej wojny Brytyjczyków z Aszantami w roku 1874. Kumasi pozostaje miastem królewskim, chociaż odkąd Ghana zadeklarowała niepodległość w roku 1957, rola króla jest głównie symboliczna. Miasto było ważnym miejscem w historii Aszantów – jak mówi legenda, tutaj Okomfo Anokye otrzymał Złoty Stolec, wcielenie duszy narodu Aszanti.

  Sekondi-Takoradi - miasto w Ghanie, stolica Regionu Zachodniego i zarazem stolica dystryktu; powstałe z połączenia dwóch miast: Sekondi i Takoradi. Czwarte największe miasto kraju, ważny ośrodek przemysłowy i handlowy. Dominuje w nim przemysł drzewny (belki i sklejka), tytoniowy, budownictwo okrętowe i remont taboru kolejowego, w związku z położeniem miasta przy głównych liniach kolejowych do Akry i Kumasi. Ludność według danych z 2005 wynosiła 335 tys. mieszkańców.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Najsławniejszym człowiekiem pochodzącym z Kumasi jest były sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Kofi Annan.

  Ludność i religie[ | edytuj kod]

  Według źródeł ONZ z roku 2005 Kumasi jest drugim pod względem wielkości miastem w kraju, z liczbą mieszkańców około 1 517 000. Największą grupą etniczną są Aszantowie, ale występują też inne grupy etniczne. W przybliżeniu 84% ludności jest chrześcijanami, a 11% muzułmanami; są też nieliczni wyznawcy religii tradycyjnych. Miasto jest siedzibą diecezji anglikańskiej i archidiecezji rzymskokatolickiej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Anglikanizm – jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.

  Edukacja i handel[ | edytuj kod]

  W Kumasi znajduje się ogród zoologiczny, Uniwersytet Nauk Ścisłych i Techniki im. Kwamego Nkrumaha (Kwame Nkrumah University of Science and Technology, poprzednia nazwa Kumasi College of Technology), szpital kliniczny (Komfo Anokye Teaching Hospital) z 736 łóżkami, pięć szpitali publicznych i 57 prywatnych (dane z roku 1992).

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W związku z wielkimi pokładami złota, które eksploatowano w pobliżu, miasto należało do najbogatszych w Ghanie. Głównymi towarami eksportowymi dzisiaj są twarde drzewo i kakao. Kumasi skupia 50% przemysłu drzewnego w Ghanie i zatrudnia ponad 4000 ludzi, ma lotnisko i linię kolejową do Akry i Takoradi. Z powodu przeszkody w postaci pasma górskiego kolej nie biegnie dalej na północ kraju.

  Akra (ang. Accra) - stolica, największe miasto i główny port Ghany, siedziba dystryktu stołecznego, położona nad Zatoką Gwinejską.Charlotte (wymowa:/ˈʃɑrlət/) – miasto we wschodniej części USA, największe miasto stanu Karolina Północna (North Carolina).

  Zabytki i muzea[ | edytuj kod]

  Do osobliwości miasta zaliczyć należy: wielki Rynek Centralny, Fort Kumasi (zbudowany przez Brytyjczyków w 1896, by zastąpić Fort Asante; dziś muzeum) i Kumasi Hat Museum. Atrakcjami Asante są Narodowe Centrum Kulturalne Kumasi (Kumasi National Cultural Centre), włączając Muzeum Jubileuszu Prempeha II z insygniami władzy oraz z reprodukcją Złotego Stolca, miecz Okomfo Anokye, pałac asantehene zbudowany w 1972 oraz pałac Mahniya pochodzący z 1925, obecnie muzeum.

  Kumasehene - tytuł władcy Kumasi, stolicy i najważniejszego miasta Konfederacji Aszanti na terytorium dzisiejszej Ghany, nadawany władcom Aszanti - Asantehene.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Sport[ | edytuj kod]

  Miejscowy zespół piłki nożnej Asante Kotoko zdobył kilka narodowych i kontynentalnych nagród. Ich stadion został zbudowany w 1959 i odnowiony w 1978 roku, z trybunami na 100 tysięcy miejsc siedzących, co czyni go największym w kraju.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Charlotte (Stany Zjednoczone)
 • Stany Zjednoczone Newark (Stany Zjednoczone)
 • Stany Zjednoczone Winston-Salem (Stany Zjednoczone)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 2010 Population & Housing Census. District Analytical Report. Kumasi Metropolitan (ang.). Ghana Statistical Service, październik 2014. s. 36. [dostęp 2018-01-27].
  Neolit (gr. néos „nowy” i líthos „kamień”), młodsza epoka kamienia, epoka kamienia gładzonego – ostatni okres epoki kamienia (poprzedzający epokę brązu). Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt oraz stałe osady. Proces ten nazwano „rewolucją neolityczną”. W neolicie rozwijały się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów. Asante Kotoko Sporting Club - ghański klub piłkarski, grający obecnie w Ghana Telecom Premier League. Klub ma siedzibę w Kumasi. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Kumasi Sports Stadium, który może pomieścić 51.500 widzów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Bosumtwi – jezioro w kraterze pozostałym po uderzeniu meteoru, leży 32 km na południowy wschód od Kumasi i jest największym naturalnym jeziorem w Ghanie, ma w przybliżeniu 8 km średnicy. Jest popularnym terenem rekreacyjnym i bezpiecznym miejscem do pływania.
  Kofi Atta Annan (ur. 8 kwietnia 1938 w Kumasi) – ghański polityk, sekretarz generalny ONZ w latach 1997-2006. W 2001 został wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Religie rodzime Afryki to pojęcie obejmujące tradycyjne wierzenia i praktyki ludów Czarnej Afryki, które kształtowały się przed kontaktami Afrykanów z religiami przyniesionymi z zewnątrz. Trzeba przy tym pamiętać, że religie te, inaczej niż islam czy chrześcijaństwo, nie stanowią skodyfikowanych zamkniętych systemów, a raczej cechuje je nieustanna zmiana i dostosowywanie do bieżących warunków życia wyznawców. Powszechny jest również synkretyzm, czyli łączenie religii tradycyjnych z islamem lub chrześcijaństwem.
  Grupa etniczna (inaczej: etnos), w znaczeniach antropologicznym i społecznym – zbiorowość, która postrzega siebie samą lub postrzegana jest przez otaczające ją zbiorowości jako odrębną i specyficzną ze względu na jedną lub więcej cech takich jak:
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.93 sek.