• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kumamoto

  Przeczytaj także...
  Snowboarding - sport zimowy polegający na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965 kiedy to Sherman Poppen wymyśla "snurfera", choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było oczywiście praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku (konkurencje slalom gigant i halfpipe).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Billings – największe miasto stanu Montana, w hrabstwie Yellowstone, w dolinie rzeki Yellowstone. Jest głownym miastem obszaru metropolitalnego o nazwie Billings Metropolitan Area.

  Kumamoto (jap. 熊本市 Kumamoto-shi) – miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Kumamoto, w zachodniej części wyspy Kiusiu.

  Znajduje się tutaj XV-wieczny zamek Kumamoto.

  W Kumamoto urodziła się Miyabi Onitsuka, snowboardzistka, mistrzyni świata w slopestyle'u oraz Eiichirō Oda, autor mangi One Piece.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Niemcy Niemcy: Heidelberg
 • Chińska Republika Ludowa: Guilin
 • Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone: San Antonio, Kumamoto En, Billings, Helena
 • Wielka Brytania Wielka Brytania: Bristol
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 熊本市のプロフィール (Profil miasta Kumamoto) (jap.). Kumamoto City, 2018. [dostęp 2018-06-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Przewodnik po mieście Kumamoto (ang.)
 • Zamek w Kumamoto
  Prefektura Kumamoto (jap. 熊本県, Kumamoto-ken) - prefektura znajdująca się na wyspie Kiusiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kumamoto.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².
  Zamek Kumamoto (jap. 熊本城 Kumamoto-jō); inna nazwa: Zamek Miłorzębu (jap. 銀杏城 Ginnan-jō) – zamek zlokalizowany na wzgórzu w mieście Kumamoto, w Japonii. Jest to duża i bardzo dobrze ufortyfikowana budowla. Uważany jest za jeden z trzech głównych zamków w Japonii, obok zamków Himeji i Matsumoto.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Helena – miasto na północy Stanów Zjednoczonych, stolica stanu Montana i siedziba hrabstwa Lewis and Clark. W 2010 roku miasto zamieszkiwało 28 190 osób. Helena jest głównym miastem Obszaru Mikropolitalnego Helena obejmującego hrabstwa Lewis and Clark i Jefferson.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.049 sek.