• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kultura mustierska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Tylec – bok odłupka, wióra lub wiórka zatępiony stromym retuszem. Użycie tej techniki jest spotykane w przemysłach: szatelperońskim, graweckim, magdaleńskim, kapskim. Pozwala ona wytwarzać krzemienne noże lub ostrza o zakrzywionym lub prostym tylcu, zw. tylczakami.Drapacz (fr. outil à dos, ang. backed piece, ros. плястина) – narzędzie wykonane przez zaretuszowanie co najmniej jednej krawędzi półsurowiaka, prostopadłej do jego osi.

  Kultura mustierska – jedna z kultur archeologicznych środkowego paleolitu występujących na terenie Europy, także w Polsce. Nazwa pochodzi od miejscowości Le Moustier w departamencie Dordogne (Francja).

  Spis treści

 • 1 Geneza, chronologia, zanik
 • 2 Klasyfikacja kompleksów mustierskich
 • 3 Mustierien we wschodniej części Europy
 • 4 Rodzaje stanowisk mustierskich
 • 5 Bibliografia
 • Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.La Quina - stanowisko jaskiniowe położone na terenie departamentu Charente (Francja). Na stanowisku tym poświadczona jest obecność osadów zaliczanych do środkowego - kultura mustierska i górnego paleolitu - kultura oryniacka.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morín - jaskinia znajdująca się w prowincji Santander na obszarze dzisiejszej Hiszpanii. W jaskini tej odkryto narzędzia kamienne wykonane w technologii mustierskiej.
  Narzędzia zębate - są to narzędzia kamienne wykonywane retuszem wnękowym można wyróżnić narzędzia zębate podłużne, pojedyncze i podwójne czyli transwersalne.
  Technika mustierska - (archeol.) - sposób wykonywania narzędzi krzemiennych. Nazwa tej techniki pochodzi od eponimicznego stanowiska Le Moustier w departamencie Dordogne we Francji.
  Środkowy paleolit – odnosi się do charakterystycznych wyrobów kulturowych spotykanych na terenie zachodniej Eurazji. Odpowiednikiem dla tego terminu odnośnie terenów afrykańskich jest Środkowa Epoka Kamienia (MSA – Middle Stone Age). Proces przechodzenia od aszelskiej tradycji technologicznej do Środkowej Epoki Kamienia znanej z terenów afrykańskich trwał od ok. 300 do 200 tys lat temu zaś koniec MSA wyznacza okres między 50 a 20 tys. lat temu.
  Dordogne - francuski departament położony w regionie Akwitania. Departament oznaczony jest liczbą 24. Jego nazwa pochodzi od przepływającej przez departament rzeki Dordogne.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Nadrenia (niem. Rheinland) – kraina historyczna w zachodniej części Niemiec; obecnie w granicach krajów związkowych Nadrenia-Palatynat i Nadrenia Północna-Westfalia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.