• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kultura Saqqaq

  Przeczytaj także...
  Kultura archeologiczna - zespół stale współwystępujących ze sobą na pewnym terytorium i w pewnym czasie charakterystycznych form źródeł archeologicznych.Chalcedon – pospolity, szeroko rozpowszechniony minerał, odmiana skrytokrystalicznej krzemionki (SiO2) o włóknistej strukturze, zbudowanej z kwarcu i moganitu. Nazwa pochodzi od miasta Chalcedon – położonego nad Bosforem w Azji Mniejszej i dotyczy właściwie tylko mlecznych lub opalizujących okazów. Tworzy wiele barwnych odmian o zastosowaniu gemmologicznym.
  Saqqaq – miejscowość na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, w gminie Qaasuitsup. W pobliżu Saqqaq odkryto znaleziska archeologiczne będące pozostałością jednej z najstarszych, autochtonicznych społeczności Grenlandii. Od nazwy miasta nazwano tę wymarłą ludność kulturą Saqqaq.

  Kultura Saqqaqkultura archeologiczna starożytnej Grenlandii. Jedna z najstarszych znanych społeczności wyspy. Została tak nazwana od miejscowości o tej samej nazwie. Według powszechnie obowiązującej teorii przedstawiciele tej kultury mieli przybyć do północno-zachodnich wybrzeży wyspy około 4400-4500 lat temu. Według innych źródeł środkowo-zachodnie wybrzeże w okolicy dzisiejszego Sisimiut – położonego niecałe 400 km. na południe od Saqqaq – zasiedlili dopiero około 4000 lat temu. Kultura ta zajmowała obszar prawie całego zachodniego wybrzeża, począwszy od okolic Qaanaaq (Thule) na północy aż do Nanortalik na południu oraz wschodnie wybrzeże od Nanortalik do Kangertittivaq (Scoresbysund) na śrokowo-wschodnim wybrzeżu. Zanikła prawdopodobnie około 2800 lat temu.

  Kultura Dorset – cywilizacja pierwszych mieszkańców tundry arktycznej, którzy osiedlili się na Alasce ok. 2000 lat p.n.e. Ich szczątki są odnajdywane od Alaski po Grenlandię. Prawdopodobnie przeszli przez most lądowy Beringa w czasie jednej z epok lodowcowych. Cieśnina Beringa jest bardzo płytka i podczas epoki lodowcowej prawdopodobnie całkowicie zamarzała, co umożliwiało przejście jej pieszo.Scientific American – najstarszy amerykański miesięcznik popularnonaukowy wydawany od 28 sierpnia 1845 roku. Jego celem jest propagacja najnowszych osiągnięć technicznych i naukowych poza wąskie środowisko naukowców i popularyzacja wśród szerokiej publiczności.

  Odkryto wiele znalezisk z tego okresu, głównie wyroby ze skóry, kości, drewna, chalcedonu, agatu i kwarcu oraz ruiny domów. Nieznany jest natomiast ich język oraz zwyczaje pogrzebowe.

  W lutym 2010 roku czasopismo naukowe Nature ogłosiło wyniki badań genetycznych odkrytego fragmentu skóry z włosami, której wiek metodą radiowęglową oszacowano na 4044 lata. Na podstawie wyników oraz porównania genomu z próbkami współczesnymi określono, że szczątki należały do człowieka spokrewnionego bezpośrednio z pochodzącymi z Syberii Koriakami i Czukczami.

  Kangertittivaq (duń. Scoresbysund) - fiord we wschodniej części Grenlandii. Jest najdłuższym (350 km) i jednym z najgłębszych (ponad 1500 m głębokości) na Ziemi.Skóra – surowiec wykorzystywany w przemyśle, pozyskiwany z powłoki ciała zwierząt dzikich i hodowlanych. Jest wykorzystywany m.in. do wyrobu odzieży, obuwia, galanterii, tapicerek samochodowych oraz okładek do książek. Ma również zastosowanie w technice.

  Zobacz też[]

 • Kultura Dorset
 • Kultura Thule
 • Kultura Independence I
 • Kultura Independence II
 • Przypisy

  1. Exhibitions at Sisimiut Museum (ang.). Sisimiut Museum. [dostęp 2016-03-19].
  2. Migration to Greenland (ang.). Greenland.com. [dostęp 2016-03-19].
  3. Saqqaq culture chronology (ang.). Muzeum Narodowe Danii. [dostęp 2016-03-19].
  4. Archeologia z DNA czytana (pol.). Gazeta Wyborcza (wyborcza.pl), 2010-02-11 11:15. [dostęp 2012-08-03].
  5. Ancient human genome sequence of an extinct Palaeo-Eskimo (ang.). Nature (nature.com), 2010-02-11. [dostęp 2012-08-03].

  Linki zewnętrzne[]

  1. Face of Ancient Human Drawn From Hair's DNA (ang.). National Geographic. [dostęp 2016-03-19].
  2. Katherine Harmon: Long-Locked Genome of Ancient Man Sequenced (ang.). Scientific American. [dostęp 2012-08-03].
  Drewno – surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo.Skóra (łac. cutis, gr. derma) – największy narząd powłoki wspólnej (łac. integumentum commune) kręgowców o złożonej budowie i wielorakich funkcjach; powłoka właściwa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kultura Thule – cywilizacja pierwszych mieszkańców tundry arktycznej, którzy osiedlili się na Alasce, w pobliżu Cieśniny Beringa. Byli oni przodkami współczesnych Inuitów.
  Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.
  Sisimiut Museum – muzeum historyczno-kulturalne w Sisimiut na Grenlandii. Znajduje się w centralnej części miasta, ok. 200 m na południe od portu morskiego w zatoce Kangerluarsunnguaq.
  Włos (l.mn. włosy, łac. pili) – nitkowaty, zrogowaciały, wyspecjalizowany twór naskórka, występujący wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry, zbudowany z twardej, spoistej keratyny. W entomologii termin włosy (łac. comae, pili, chaetae) lub włoski stosowany jest w odniesieniu do niektórych wytworów oskórka stawonogów, w tym do szczecinek (saetae, setae).
  Kość (łac. os, lm ossa; gr ostéon) – narząd, budujący układ kostny. Nauką zajmującą się kośćmi jest osteologia.
  Syberia (ros. Сибирь, Sibir’) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. W ujęciu historycznym (oraz potocznym w Rosji) do Syberii należy również rosyjski Daleki Wschód.
  Nanortalik – miasto na Grenlandii (terytorium autonomiczne Danii), w gminie Kujalleq. Miasto jest położone na niewielkiej wyspie Nanortalik na Morzu Labradorskim. Jest jedną z najdalej wysuniętych na południe miejscowości na Grenlandii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.