• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kultura Kanady  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Spis treści

 • 1 Język
 • 2 Wielokulturowość - Multiculturalism
 • 3 Edukacja
 • 3.1 Szkoły podstawowe
 • 3.2 Szkoły średnie
 • 3.3 Systemy edukacyjne
 • 3.4 Szkoły wyższe i zawodowe
 • 3.5 Życie codzienne
 • 4 Kultura
 • 4.1 Kanadyjska literatura
 • 4.2 Kanadyjski teatr
 • 4.3 Kanadyjski film i telewizja
 • 4.4 Sztuki plastyczne w Kanadzie
 • 4.5 Kanadyjska muzyka
 • 5 Przypisy
 • James Edward Hervey MacDonald (ur. 12 maja 1873 w Durham, Anglia, zm. 26 listopada 1932 w Toronto, Ontario) – kanadyjski malarz, członek-założyciel Grupy Siedmiu, jeden z czołowych kanadyjskich grafików i popularny nauczyciel sztuki, a także poeta i kaligraf. Jego prace projektowe pozostawały pod silnym wpływem członków ruchu Arts and Crafts z Anglii i Kanady, zwłaszcza Williama Morrisa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grupa Siedmiu, zwana czasem szkołą z Algonquin (ang. Group of Seven) – grupa kanadyjskich malarzy-pejzażystów, istniejąca w latach 1920–1933. W skład grupy wchodzili początkowo: Franklin Carmichael (1890–1945), Lawren Harris (1885–1970), A. Y. Jackson (1882–1972), Frank Johnston (1888–1949), Arthur Lismer (1885–1969), J. E. H. MacDonald (1873–1932) i Frederick Varley (1881–1969). Znaczący wpływ na grupę wywarł Tom Thomson rozbudzając wśród jej członków zainteresowanie pejzażem Kanady.
  Mordecai Richler (ur. 27 stycznia 1931 w Montrealu, zm. 3 lipca 2001 także w Montrealu) - kanadyjski pisarz z Montrealu, czołowy w swoim pokoleniu.
  Franklin Carmichael (ur. 12 maja 1890 w Orillia, zm. 24 października 1945 w Toronto) – kanadyjski malarz, członek-założyciel Grupy Siedmiu. Poza malarstwem zajmował się również sporządzaniem akwafort, linorytów oraz drzeworytów. Był także projektantem przemysłowym i nauczycielem.
  Szara Sowa (ang. Grey Owl; odżibwe: Wa-Sha-Quon-Asin; ur. 18 września 1888 w Hastings, Anglia zm. 13 kwietnia 1938) właściwie Archibald Stansfeld Belaney, był kanadyjskim pisarzem pochodzenia angielskiego, który pisał głównie o przyrodzie. W 1906 roku Belaney przeniósł się do Kanady z zamiarem studiowania rolnictwa. Po krótkim czasie przebywania w Toronto, przemieścił się do Temagami, małego miasteczka w prowincji Ontario, gdzie przybrał fałszywą tożsamość Indianina pod imieniem Szara Sowa (Wa-Sha-Quon-Asin) i ożenił się z Odżibwejką Anahareo (zwaną też Pony). Mówił, że był synem Szkota i matki z plemienia Apaczów. W czasie I wojny światowej służył jako strzelec wyborowy we Francji. Między 1935 a 1937 rokiem wyjechał do Anglii reklamować swoje książki. Kiedy pojawił się w Hastings w 1937, jego ciotka rozpoznała go i ujawniła prawdę o jego prawdziwym pochodzeniu. Zmarł na zapalenie płuc w 1938. Do dzis oglądać można resztki szałasu indiańskiego nad jeziorem w Parku Prowincjonalnym Wetaskawin w Manitobie, który on sam zbudował i gdzie wielokrotnie przebywał.
  Lawren Stewart Harris (ur. 23 października 1885 w Brantford, Ontario, zm. 29 stycznia 1970 w Vancouver, Kolumbia Brytyjska) – kanadyjski malarz, członek-założyciel Grupy Siedmiu, w ramach której stał jednym z najbardziej znanych malarzy-pejzażystów. Był pionierem specyficznie kanadyjskiego stylu malarskiego w początkach XX w. Odznaczony Orderem Kanady.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Emily Carr (ur. 13 grudnia 1871, zm. 2 marca 1945) – kanadyjska malarka i pisarka. Urodziła się w Victorii (Kolumbia Brytyjska), a po śmierci rodziców w 1890 przeprowadziła się do San Francisco, gdzie rozpoczęła studia artystyczne. W 1899 wyjechała do Anglii, gdzie kontynuowała studia na Westminster School of Art w Londynie oraz różnych szkołach w Kornwalii, Bushey, Hertfordshire, San Francisco. W 1910 przez rok studiowała sztukę na Akademii Colarossiego w Paryżu. Potem wróciła do Kolumbii Brytyjskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.