• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kultura - grupa muzyczna

  Przeczytaj także...
  Dub – technika przetwarzania nagrań muzycznych (głównie z gatunku reggae), eksponująca zwłaszcza sekcję rytmiczną (bębny, bas), powstała na Jamajce w latach siedemdziesiątych XX w.. Obejmuje zarówno przetwarzanie muzyki na żywo (przez realizatorów dźwięku, tzw. dubmasterów), jak i nagrania studyjne. Technika dub skupia się na wybranym elemencie nagrania, który w wersji oryginalnej pozostaje na dalszym planie. Z reguły w nagraniu dub pomija się oryginalny wokal, czasem jest ono wykorzystywane jako podkład do toastingu.Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.
  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.

  Kultura – polski zespół reggae.

  Historia[ | edytuj kod]

  Powstał w 1983 roku w Warszawie na bazie wcześniejszych amatorskich formacji – Ultra-Violet (później Salut) z warszawskiego Ursynowa, grającej reggae, ska i rocksteady, związanej z klubem Remont i Domem Kultury na ul. Łowickiej, oraz sekcji rytmicznej punkowej grupy Salt 10 z warszawskiej Ochoty. Zespół znalazł miejsce w klubie Hybrydy w pomieszczeniu prób czołowego wówczas zespołu grającego reggae w PolsceIzraela, do którego trafił za sprawą warszawskiego dziennikarza muzycznego Sławka Gołaszewskiego. Z czasem coraz więcej muzyków z Kultury zaczęło grać równolegle w Izraelu, aż w końcu obie grupy zaczęły dawać koncerty pod wspólnym szyldem jako supergrupa Kultura-Izrael. Z reguły obie formacje występowały na tych samych koncertach, gdzie Kultura zazwyczaj otwierała wieczór lub poprzedzała Izraela, a Izrael, jako główny punkt wieczoru, zamykał koncert. Scalenie obu zespołów z czasem stało się tak duże, że w praktyce różniły się one tylko sekcją rytmiczną, a obaj główni wokaliści śpiewali w drugim z zespołów w chórkach i refrenach, grając również na gitarach rytmicznych lub instrumentach perkusyjnych. Kulturze towarzyszyło jednak więcej muzyków w chórkach i na instrumentach perkusyjnych, podczas gdy Izrael pozostawał na tych koncertach przy skromniejszym, podstawowym składzie. Później, po rozpadzie Kultury, Izrael wrócił do bardziej kameralnego składu i swojej „pojedynczej” nazwy.

  Bootleg – angielski termin oznaczający nagranie muzyczne rozpowszechniane bez zgody autora; nagranie pirackie. Wiele osób do określenia nielegalnych nagrań z koncertów używa terminu ROIO - Records of Illegitimate/Indeterminate Origin czyli "nagrania o nielegalnym/nieokreślonym pochodzeniu".Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Kultura była ciekawym zjawiskiem, gdyż nie tylko posiadała najpotężniejszy wówczas w Polsce podstawowy skład muzyków, ale na jej koncertach występowało zazwyczaj również wielu przyjaciół zespołu – gdzie łącznie z kilkoma dodatkowymi osobami w chórkach i kilkoma innymi na instrumentach perkusyjnych na estradzie przebywało czasami naraz nawet kilkanaście osób. Łącznie przez zespół przewinęło się kilkudziesięciu muzyków – podobnie jak w przypadku Izraela.

  Dariusz "Maleo" Malejonek (ur. 16 maja 1962) – polski kompozytor, wokalista i gitarzysta, członek zespołów: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 oraz Arka Noego. Założyciel i lider Maleo Reggae Rockers. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu".Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA) – coroczna lipcowa impreza odbywająca się od 1966 roku w Świnoujściu. Trwa czternaście dni, podczas których uczestnicy festiwalu mogą doskonalić swoje umiejętności (pod okiem profesjonalistów) na warsztatach teatru ulicznego, piosenki, aktorstwa, kabaretu, muzyki. Urozmaiceniem są różnorodne happeningi, kabarety oraz inne imprezy plenerowe, w których występują znane grupy, takie jak:

  Teksty utworów były autorstwa Dariusza Malejonka, natomiast muzyka była wspólnym dziełem członków zespołu. Muzycy występowali m.in. kilkakrotnie na festiwalach w Jarocinie, warszawskim „Róbrege” i świnoujskiej „FAMIE”.

  W 1985 roku na składance Fala ukazał się utwór „Lew ja i ja dub” – jedyny do tej pory oficjalny zapis fonograficzny Kultury.

  Muzycy[ | edytuj kod]

 • Dariusz Malejonek, „Maleo” – śpiew, gitara rytmiczna
 • Tomasz Ber, „Lego” – gitara solowa
 • Aleksander Dziki, „Alik” – gitara basowa
 • Piotr Żyżelewicz, „Stopa” – perkusja
 • Piotr Strembicki, „Szpeniaga”, później „Shpennyagah” – instrumenty klawiszowe, później współpracował z zespołem jako akustyk (tworząc duby utworów zespołu w czasie koncertów)
 • Piotr Subotkiewicz, „Samochód”, później „Sam-o-Huut” – flet, później także instrumenty klawiszowe
 • Sławomir Gołaszewski, znany wówczas jako „Dr Avane” – klarnet
 • Błażej Pajda, „Krzaczasty”, później „Ksha-Jah-Sty” – trąbka
 • Sławomir Lewandowski, „Rudi” – saksofon altowy
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

 • Koncert Jarocin – MC (1984)
 • Koncert Róbrege – MC (1985)
 • Koncert Brodnica – MC (1986)
 • Kompilacje[ | edytuj kod]

 • FalaLP (Polton 1985) – utwór: „Lew ja i ja dub”
 • Utwory na składankach wydawanych z okazji FAMY i Róbrege
 • Materiały archiwalne[ | edytuj kod]

 • Utwór Message z Syjonu z festiwalu Fama rok 1984
 • Utwór Lew Ja i Ja Dub z płyty Fala (Polton 1985)
 • Utwór Lew Ja i Ja z festiwalu Fama 1984 rok
 • Piotr Strembicki (także: Shpenyo oraz Shpenyagah; ur. 5 września 1962) - polski muzyk reggae i funk, kompozytor, producent i realizator dźwięku.Grand Festiwal Róbrege – festiwal muzyczny odbywający się w latach 1983–1990 (późnym latem lub jesienią) w Warszawie. Wbrew nazwie, oprócz zespołów wykonujących reggae występowały na nim zespoły grające reggae punk, a nawet punk rocka bez elementów reggae. Z tego względu czasem wykonawców grupowano tak, aby pierwszego dnia przeważał punk, drugiego reggae, a trzeciego muzyka zróżnicowana stylistycznie. Od pewnego momentu stał się festiwalem międzynarodowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.
  Klub Hybrydy – jeden z najstarszych i najbardziej znanych klubów studenckich w Polsce. "Hybrydy" działają z przerwami od końca lat 50. XX w. Przez wiele lat klub pełnił rolę centrum kultury studenckiej i matecznika artystycznego, z którego wyrosło wielu literatów, muzyków, twórców teatralnych i filmowych.
  Polton – polskie wydawnictwo płytowe. Firma powstała w 1983 i obok Savitoru i Arstonu była jedną z trzech najbardziej znanych wytwórni polonijnych, tj. firmą z udziałem kapitału zagranicznego pochodzenia polskiego. Jej szefem artystycznym był Jan Chojnacki. W połowie lat 90. została przejęta przez Warner Music Group.
  Klub „Remont”, także „Riviera-Remont” – klub studencki znajdujący się przy ul. Waryńskiego 12a w Warszawie, w kompleksie Domu Studenckiego „Riviera”.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Piotr „Stopa” Żyżelewicz (ur. 31 marca 1965, zm. 12 maja 2011) – polski perkusista, członek zespołów Armia, Izrael, Voo Voo i 2Tm2,3. Był także członkiem grup: Toya Blues Band, Kultura, Brygada Kryzys, Moskwa. Wystąpił w książce Marcina Jakimowicza Radykalni. Debiutował w szkole średniej w zespole punkowym SALT-10.
  Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.