• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kula - film

  Przeczytaj także...
  John Michael Crichton (ur. 23 października 1942 w Chicago, zm. 4 listopada 2008 w Los Angeles) – amerykański pisarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Autor znanych powieści określanych jako technothrillery, które popularność zyskały dzięki adaptacjom filmowym (np. Park Jurajski w reżyserii Stevena Spielberga). Był także pomysłodawcą i producentem serialu Ostry dyżur oraz autorem scenariuszy wielu filmów, m.in. Twister.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Peter Coyote (ur. 10 października 1941 w Nowym Jorku) - amerykański aktor, zdobywca nagrody Emmy za film The Pacific Century (1992), narrator wielu filmów dokumentalnych oraz książek mówionych. Pracował jako narrator w czasie ceremonii otwarcia Zimowej Olimpiady 2002.

  Kula (ang. Sphere) – amerykański film science fiction, oparty na powieści Michaela Crichtona pt. Kula z 1987.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Dustin Hoffman – dr Norman Goodman
 • Sharon Stone – dr Elizabeth 'Beth' Halperin
 • Samuel L. Jackson – dr Harry Adams
 • Peter Coyote – Barnes
 • Liev Schreiber – Ted Fielding
 • Queen Latifah – Fletcher
 • Marga Gómez – Jane Edmunds
 • Huey Lewis – pilot helikoptera
 • James Pickens Jr. – instruktor OSSA
 • Fabuła[ | edytuj kod]

  Amerykańska Marynarka Wojenna na dnie środkowego Pacyfiku odnajduje statek kosmiczny, który zatonął 300 lat temu. Na miejsce zdarzenia zostaje wysłana ekipa naukowców złożona z psychologa Dr Normana Goodmana, biologa Dr Elizabeth Halperin, matematyka Dr Harry’ego Adamsa i fizyka Teda Fieldinga. Ekipa po dokładniejszej analizie odkrywa, ze statek kosmiczny pochodzi z roku 2043 i należy do USA. Na pokładzie statku zostaje znaleziona kula, która posiada niezwykłe właściwości i jest wykonana z nieznanego materiału. W wyniku złych warunków pogodowych na powierzchni oceanu ekipa traci łączność z dowództwem na powierzchni. Następnie Harry postanawia wejść do środka kuli, po tym wydarzeniu następuje seria niezwykłych zdarzeń. Harry zaczyna materializować swoje sny i lęki. Umiera większość załogi przy życiu pozostają: Harry, Norman i Beth. Beth ma myśli samobójcze i uruchamia ładunki wybuchowe. Dochodzą oni do wniosku że wszyscy oni znajdują się pod wpływem kuli i muszą opuścić podwodną bazę, udają się do łodzi ewakuacyjnej. W wyniku swoich obaw mają złudzenia i nie mogą opuścić dna oceanu. Ostatecznie udaje im się wydostać na powierzchnię a statek kosmiczny i baza ulegają zniszczeniu. Film kończy się decyzją bohaterów o usunięciu swoich wspomnień i zapomnieniu o kuli.

  Sharon Vonne Stone (ur. 10 marca 1958 w Meadville w stanie Pensylwania, USA) – amerykańska aktorka, modelka i producentka. W filmie zadebiutowała w roku 1980, a szerszą popularność zdobyła w 1990 roku dzięki udziałowi w filmie science-fiction Pamięć absolutna. Status gwiazdy przyniosła jej główna rola w thrillerze Nagi instynkt w 1992 roku (za tę rolę otrzymała nominację do Złotego Globu). Jedną z najważniejszych w jej karierze była rola Ginger w filmie Kasyno z 1995 roku w reżyserii Martina Scorsese (Złoty Glob i nominacja do Oscara).Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.

  Ścieżka dźwiękowa[ | edytuj kod]

  1. Pandora's Fanfare (1:17)
  2. Main Titles (2:49)
  3. Event Entry (0:53)
  4. The Gift (1:42)
  5. Sphere Discovery (2:08)
  6. Visit to a Wreckage (1:58)
  7. Water Snake (2:36)
  8. Terror Adagio (3:24)
  9. Wave (3:18)
  10. Fear Retrieval (3:48)
  11. Andante (2:20)
  12. Manifest Fire (3:48)
  13. Manifest3 (3:47)
  14. Their Beast Within (1:44)

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kula
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kula w bazie IMDb (ang.)
 • Kula w bazie Filmweb
 • Dustin Lee Hoffman (ur. 8 sierpnia 1937 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, dwukrotny laureat Oscara.James Pickens Jr. (ur. 26 października 1954 w Cleveland) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy. Rozpoznawalność zyskał dzięki roli doktora Richarda Webbera w serialu medycznym ABC Chirurdzy, za którą otrzymał Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych​ (2007) i NAACP Image Awards (2012), a także stał się znany z drugoplanowej roli zastępcy dyrektora Alvina Kersha w późniejszych sezonach serialu sensacyjno-naukowego Fox Network Z Archiwum X, za którą był nominowany do Screen Actors Guild (1999).
  Warto wiedzieć że... beta

  Isaac Liev Schreiber (ur. 4 października 1967 w San Francisco, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i reżyser, pochodzenia żydowskiego. Pochodzi z rodziny o tradycjach scenicznych. Wychował się w Nowym Jorku. Od 2005 jest związany z Naomi Watts.
  United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  Queen Latifah, właśc. Dana Elaine Owens (ur. 18 marca 1970 w Newark) – amerykańska piosenkarka raperka i aktorka filmowa.
  Huey Lewis, właśc. Hugh Anthony Cregg, III (ur. 5 lipca 1950 w Nowym Jorku) – amerykański muzyk, kompozytor i okazjonalnie aktor. Wokalista i założyciel zespołu rockowego Huey Lewis and the News, znanego głównie z przeboju "The Power Of Love" z filmu Powrót do przyszłości (1985) w reżyserii Roberta Zemeckisa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.866 sek.