Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu - główna biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wraz z Biblioteką Medyczną Collegium Medicum (w Bydgoszczy) oraz bibliotekami wydziałowymi i instytutowymi tworzy sieć biblioteczno-informacyjną UMK; powstała w 1945 r., otwarta 10 maja 1947 r. W latach 1945-1947 siedzibą Biblioteki był gmach Towarzystwa Naukowego w Toruniu, w 1947 r. otrzymała samodzielny budynek przy ul. Chopina, a w 1973 r. została przeniesiona do nowego budynku w miasteczku akademickim na Bielanach. Od 1947 r. otrzymuje egzemplarz obowiązkowy. W 2002 r. uhonorowana medalem Bibliotheca Magna Perennisque przyznawanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W 2005 powołano do życia Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu, które działa w strukturze Biblioteki.Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego powstało 5 września 2003 r. z inicjatywy rektorów szkół wyższych regionu kujawsko-pomorskiego.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa (KPBC) – biblioteka cyfrowa, której zasób współtworzony jest przez instytucje naukowe województwa kujawsko-pomorskiego.
Spis treści
Historia[]
Projekt KPBC realizowany jest przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu i wybrane biblioteki współpracujące w ramach Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2005-2006 KPBC była finansowana z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, później przez UMK i partnerów. W latach 2007-2008 korzystała z grantu MKiDN dla stworzenia nowej kolekcji Baltica i poszerzania zasobu Pommeranica.
Od września 2005 r. KPBC udostępnia swoje zasoby w internecie. Rokrocznie dodaje do zasobu ponad 5000 nowych obiektów.
Twórcy projektu[]
Twórcami projektu są:
Celem projektu jest tworzenie regionalnej biblioteki cyfrowej wspierającej rozwój potencjału intelektualnego i innowacyjnego społeczeństwa, umożliwiającej szybki dostęp do zasobów wiedzy oraz cennych zabytków kultury piśmienniczej. W Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej udostępniane są cyfrowe wersje książek, czasopism oraz materiałów ikonograficznych, kartograficznych, muzycznych i dokumentów życia społecznego.
Zasób Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej[]
Zasób KPBC tworzą trzy kolekcje:
KPBC wykorzystuje oprogramowanie dLibra udostępnione przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Większość dokumentów elektronicznych prezentowana jest w formacie DjVu, nieliczne są w PDF oraz w SWF (ShockWave Flash). Możliwe są także inne formaty graficzne i tekstowe. W roku 2008 KPBC znalazła się na prestiżowej liście repozytoriów światowych "The Webometrics Ranking of World Universities".
KPBC jest częścią polskiej sieci kilkunastu bibliotek cyfrowych, które od roku 2001 udostępniły już obywatelom około 2 300 000 obiektów cyfrowych. Zadaniem sieci jest wejście do europejskich zasobów, które są w tej chwili tworzone.
Zobacz też[]
Przypisy
- EBIB 9/2005 (70) - D. Czyżak: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa – stan zaawansowania realizacji projektu ZPORR, www.ebib.pl [dostęp 2016-02-22] .
- Federacja Bibliotek Cyfrowych | Wyszukiwanie według opisu. fbc.pionier.net.pl. [dostęp 2015-06-29].