• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuge

  Przeczytaj także...
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Heian (jap. 平安時代, Heian jidai) – okres w historii Japonii trwający od 794 do 1185 roku. Jego początek wyznacza przeniesienie dworu cesarskiego z Nary do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów, specjalnie w tym celu wybudowanej, nowej stolicy o nazwie Heian-kyō (jap. 平安京, Heian-kyō) (obecnie Kioto), zbudowanej na wzór chińskiego miasta Chang’an (chiń. upr.: 長安; chiń. trad.: 长安; pinyin: Cháng’ān). W przeszłości było ono końcowym etapem Szlaku Jedwabnego, dziś nazywa się Xi’an (chiń.: 西安; pinyin: Xī’ān) i jest znane z "terakotowej armii".
  Fujiwara (jap. 藤原氏, Fujiwara-uji, Fujiwara-shi) – jeden z wielkich rodów arystokratycznych Japonii. Wywodzi się z rodu sprzed 646 r. zwanego Nakatomi.
  Japońska arystokracja dworska epoki Heian (794-1185)
  (ilustracja do Genji monogatari, autor Mitsuoki Tosa, XVII w.)

  Kuge (jap. 公家, „dwór cesarski”, synonim słowa chōtei (朝廷), szerzej „arystokracja dworska”, także kugyō (公卿)japońska arystokracja dworska, szczególnie w odniesieniu do wieków VIII-XII.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Minamoto (jap. 源, Minamoto), Genji (jap. 源氏, Genji) – to nazwisko nadawane w okresie Heian przez cesarzy Japonii książętom krwi, dla których zabrakło urzędów przy dworze cesarskim.

  Z biegiem wieków tworzono podziały na grupy rodów, które były uprawnione do zajmowania określonych stanowisk dworskich:

  Genji monogatari (jap. 源氏物語, Opowieść o Genji, tytuł tłumaczony także jako "Opowieść o księciu Promienistym", od imienia własnego Hikaru) – klasyczne dzieło literatury japońskiej autorstwa Shikibu Murasaki.Michinaga Fujiwara (jap. 藤原道長, Fujiwara-no Michinaga, ur. 966, zm. 3 stycznia 1028) – japoński arystokrata i polityk okresu Heian, przedstawiciel rodu Fujiwara.
 • Sekke (摂家) – mogli być wybierani na stanowiska sesshō i kampaku. Była to najwyższa ranga kuge, zarezerwowana wyłącznie dla pięciu rodzin wywodzących się od Michinagi Fujiwary;
 • Seigake (清華家) – mogli być wybierani na stanowiska „ministerialne”, jak: daijin (minister), daijō-daijin (wielki minister). Pochodzili z rodów Fujiwara lub Minamoto;
 • Daijinke (大臣家) – uzyskiwali stanowisko naidaijin (wielki minister środka), jedynie w przypadku wakatu. Najwyższą funkcją dla nich do osiągnięcia był dainagon (wielki radca dworu najwyższego stopnia);
 • Urinke (羽林家) – mogli uzyskiwać stanowiska dainagon lub naidaijin;
 • Meike lub Meika (名家) – mogli być nominowani jako dainagon;
 • Hanke (半家) – grupa stworzona w okresie Sengoku. Mogli obejmować funkcje poniżej sangi (doradca cesarski) i chūnagon (wielki radca dworu średniego stopnia).
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Tłumaczenia stanowisk pochodzą z Historia Japonii, Jolanta Tubielewicz, ​ISBN 83-04-01486-6

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 972. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. academic [1]
  3. John Whitney Hall, Jeffrey P. Mass, Medieval Japan: Essays in Institutional History[2]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kuge [3]
 • Sengoku (jap. 戦国時代, sengoku-jidai) – okres w historii Japonii przypadający na lata 1493 (1467) - 1573. Za początek tego okresu uznaje się zamach stanu Meiō z 1493 roku lub początek wojny Ōnin przypadający na 1467 rok. Okres zamyka obalenie Muromachi bakufu przez Nobunagę Odę w 1573 roku. Okres ten bywa przyporządkowywany jako część okresu Muromachi lub też część okresu Azuchi Momoyama. W okresie tym konsekwentnie malały wpływy siogunatu, co doprowadziło do walk o wpływy pomiędzy poszczególnymi daimyō.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.