• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuchnia polska - serial telewizyjny

  Przeczytaj także...
  Anna Chodakowska (ur. 20 lipca 1948 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, w latach 1973–1983 i od 1997 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, laureatka nagrody aktorskiej na 13. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1973) i nagrody na 5. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (1984). II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Przesłuchanie – polski dramat historyczny w reżyserii i według scenariusza Ryszarda Bugajskiego z 1982 roku, najsłynniejszy polski "półkownik". Określany przez władze jako "najbardziej antykomunistyczny film w dziejach PRL". Jego wyprodukowanie stało się przyczyną rozwiązania Zespołu Filmowego "X", kierowanego przez Andrzeja Wajdę. Zabroniony przez cenzurę film krążył na kasetach w obiegu podziemnym. Premiera miała miejsce dopiero w 1989.

  Kuchnia polskapolski serial telewizyjny polityczny w reżyserii Jacka Bromskiego. Serial powstał równolegle z wersją filmową o takim samym tytule. Widzowie porównywali film z Przesłuchaniem Ryszarda Bugajskiego.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Po II wojnie światowej porucznik Stanisław Szymanko wraca z Wielkiej Brytanii do ojczyzny wraz ze swoją żoną Angielką, Margaret. Tuż po narodzinach córki, okazując radość z tego powodu, zostaje aresztowany na ulicy - jak się okazuje w dniu śmierci Józefa Stalina (5 marca 1953). Śledczy wiążą jego służbę lotnika w Anglii podczas II wojny światowej i pracę w lotnictwie cywilnym w powojennej Polsce i formułują wobec niego zarzut szpiegostwa. Jego żona usiłuje ratować męża. Angielka zwraca się z prośbą o pomoc do pułkownika Bergmana, który obiecuje się wstawić za jej mężem. Jerzy Bergman składając kolejne obietnice usiłuje uwieść zrozpaczoną kobietę. Tymczasem w procesie Szymanki zapada wyrok. W dalszej części serialu widz obserwować może losy bohaterów oraz ich dzieci.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Jacek Bolesław Bromski (ur. 19 grudnia 1946 we Wrocławiu) – polski prezenter radiowy, dyskdżokej, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, od 1992 roku jest członkiem Komitetu Kinematografii. Kieruje także Studiem Filmowym "Zebra", a od 1996 roku jest prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Role główne
 • Marek Kondrat – Stanisław Szymanko
 • Krystyna Janda – Margaret Szymanko
 • Piotr Machalica – Henryk Kowalczyk
 • Krzysztof Kolberger – Jerzy Bergman
 • Anna Chodakowska – Alicja Bergman
 • Teresa Budzisz-Krzyżanowska – Irena Biesiekierska
 • Wiktor Zborowski – Jan Biesiekierski
 • Julia Kolberger / Jolanta Jackowska – Agnieszka Bergman
 • Pozostałe role Gościnnie

  Odcinek 1 i 2

  Szpiegostwo – forma działalności wywiadowczej polegająca na zdobywaniu informacji stanowiących tajemnice i przekazywaniu ich wywiadowi. W większości krajów świata szpiegostwo na rzecz obcego państwa jest przestępstwem kryminalnym zagrożonym najwyższymi karami.Krzysztof Marek Kolberger (ur. 13 sierpnia 1950 w Gdańsku, zm. 7 stycznia 2011 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny.

  Odcinek 3

  Odcinek 4

  Odcinek 5

  Odcinek 6

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kuchnia polska w bazie Filmweb
 • Kuchnia polska w bazie filmpolski.pl
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wiktor Zborowski (ur. 10 stycznia 1951 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, radiowy (Teatr Polskiego Radia) i dubbingowy. Absolwent XI LO im. Mikołaja Reja w Warszawie (1969), PWST w Warszawie (1973). Siostrzeniec Jana Kobuszewskiego. Mąż Marii Winiarskiej, ma dwie córki: Zofię i Hannę.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.
  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.
  Kuchnia polska – polski film obyczajowy z roku 1991 w reżyserii Jacka Bromskiego. Oprócz wersji filmowej realizowano równocześnie serial telewizyjny o takim samym tytule.
  Piotr Machalica (ur. 13 lutego 1955 w Pszczynie, zm. 14 grudnia 2020 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, wykonawca piosenki aktorskiej.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.759 sek.