• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuchnia bułgarska  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Zupa soczewicowa – zupa z soczewicy, podawana na gorąco. Jest popularna na całym Środkowym Wschodzie, a także na Węgrzech i w Niemczech. Zupa soczewicowa jest zwykle wegetariańska, jednak może być również przygotowana z użyciem mięsa. Najczęściej używa się czerwonej lub zielonej soczewicy. Wśród innych składników można znaleźć takie warzywa jak: marchew, ziemniaki, seler, pietruszka, cukinia czy cebula. Często stosowane przyprawy to czosnek, kminek, sok z cytryny, oliwa z oliwek.Tarator, bułg. Таратор (wymawiane: [tara’tor]) – rodzaj zupy-chłodnika, charakterystyczna dla kuchni bułgarskiej.
  Tarator – chłodnik przygotowany z jogurtu, zielonego ogórka i czosnku
  Bułgarski kebab podany z ryżem
  Tradycyjna, bułgarska potrawa wigilijna – Sarmi

  Kuchnia bułgarska zalicza się do kuchni południowo-wschodniej Europy. Jest podobna do kuchni innych krajów bałkańskich. Znajdziemy w niej także dania kuchni rosyjskiej, włoskiej, greckiej, a nawet bliskowschodniej.  

  Sałatka szopska (bułg. шопска салата - szopska sałata ) - charakterystyczny dla kuchni bułgarskiej rodzaj sałatki, przyrządzanej z pokrojonych ogórków, pomidorów, papryki, cebuli z dodatkiem słonego sera (specjalny bułgarski ser szopski - solankowy ser owczy) oraz oleju roślinnego lub oliwy.Halászlé – tradycyjna węgierska zupa rybna. Pierwsze wzmianki w źródłach pisanych odnaleziono w wydanej w 1876 roku książce kucharskiej pt. Szegedi szakácskönyv autorstwa Teresy Doleskó. Znajduje się tam przepis na paprykarz rybny. Przepis polegał na tym, że wszystkie składniki potrzebne do jego przygotowania wrzucało się po prostu do garnka, co sprawiało, że potrawa była łatwa i szybka w przygotowaniu. Podstawą prawdziwej zupy rybnej powinna być dobra gatunkowo ryba, której mięso się nie rozpada podczas gotowania (głównie karp), papryka i duża ilość cebuli. Zupy rybnej nie należy przecierać. Wyjątkiem są tutaj okolice Segedynu (węg. Szeged), gdzie zupę się właśnie przeciera.

  Bułgarska kuchnia obejmuje liczne sałatki i przekąski. Wykorzystuje się w niej różne rodzaje warzyw. Istotnym elementem są także produkty mleczne, wina i inne napoje alkoholowe, m.in. rakija. Znajdziemy w niej także różne rodzaje zup oraz dania na bazie ciasta filo.

  Do bułgarskich dań głównych zalicza się gulasze, zarówno te wegetariańskie, jak i przygotowane na bazie jagnięciny, wołowiny, wieprzowiny, kurczaka czy mięsa koziego. W Bułgarii nie jest popularne smażenie w głębokim oleju, natomiast wiele potraw przygotowane jest na grillu. Często wykorzystywanym mięsem jest wieprzowina, może być ona zmieszana z wołowiną lub kurczakiem. Popularne są także ryby.

  Bakława inaczej także baklawa lub baklava – deser rozpowszechniony zarówno w kuchni tureckiej, ormiańskiej, bułgarskiej, jak i bałkańskiej.Rakija (bułgarska: ракия / rakija, bośniacka rakija, chorwacka rakija, grecka ρακί, macedońska ракија / rakija, serbska pакија / rakija, węgierska pálinka, albańska raki, rumuńska rachiu (pot. răchie), słoweńska žganje, słowacka pálenka, turecka rakı) - ciężki napój alkoholowy zbliżony do brandy lub bimbru, otrzymywany przez destylację przefermentowanych owoców. Popularna w rejonie Bałkanów. Zawartość alkoholu wynosi 40% do 50%, ale domowej produkcji zwykle jest mocniejsza, przeciętnie 50 do 60%. Prepečenica to podwójnie destylowana rakija, z zawartością alkoholu czasami przekraczającą 60%.

  Podobnie jak w innych krajach bałkańskich, tak i w Bułgarii spożywa się dużo jogurtu (bułg. кисело мляко – kiselo mljako). Od nazwy kraju pochodzi łacińska nazwa bakterii Lactobacillus bulgaricus, która to jest wykorzystywana w produkcji jogurtu. 

  W kuchni bułgarskiej znajdziemy wiele bliskowschodnich potraw. "Kulinarna wymiana" ze wschodem sięga początków VII w. n.e., kiedy to kupcy przywozili do Bułgarii zioła i przyprawy z Indii i Persji. Drogi handlowe wiodły przez Imperium Rzymskie i późniejsze Bizancjum, co wyjaśnia obecność w kuchni bułgarskiej takich potraw jak musaka, duveč czy bakława, które są charakterystyczne dla kuchni Bliskiego Wschodu. Ser szopski, zwany сирене (sirene), przypomia grecką fetę. Jest składnikiem często dodawanym do sałatek i wypieków. 

  Flaki (flaczki) – tradycyjna potrawa mięsna w formie gęstej zupy. Jej nazwa wywodzi się z jednego z głównych składników: oczyszczonych i pokrojonych w cienkie poprzeczne paski flaków wołowych (fragmenty żołądka). Dopuszczalne jest także użycie żołądków jeleniowatych: jelenia, daniela, łosia.Musaka – zapiekane danie przygotowywane na bazie bakłażana. pomidorów oraz mielonego mięsa, popularne w kuchni greckiej. Górną warstwę dania stanowi sos beszamelowy posypany żółtym serem.

  Niektóre święta nierozłącznie związane są z tradycyjnymi potrawami. W Wigilię Bożego Narodzenia serwuje się papryki i liście kapusty z wegetariańskim nadzieniem nazywane sarmi (Cарми). Przypominają one polskie gołąbki.

  Spis treści

 • 1 Tradycyjne potrawy bułgarskie
 • 1.1 Zupy
 • 1.2 Sałatki 
 • 1.3 Sosy
 • 1.4 Potrawy z grilla – skara
 • 1.5 Dania główne
 • 1.6 Wypieki i desery
 • 2 Linki zewnętrzne
 • 3 Przypisy
 • Ser szopski (bul. Бяло сирене, dosłownie "biały ser"), Solan – bułgarski solankowy biały ser owczy lub krowi zbliżony do fety. Jeden ze składników m.in. sałatki szopskiej.Đuveč (bułg. гювеч, gjuwecz; tur. güveç) – rodzaj serbskiego, bośniackiego, tureckiego lub bułgarskiego gulaszu, który składa się z ryżu, mięsa, warzyw, przypraw oraz z niewielkiej ilości rosołu.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Feta (nowogr. Φέτα – "plaster") – bałkański ser. Tradycyjnie, zbliżone wyroby powstają w Grecji, Albanii, Bułgarii, przy czym od 14 października 2002 nazwa "feta" jest chroniona i zastrzeżona wyłącznie dla serów pochodzących z Grecji (PDO).
  Pilaw (także pilau, pulau, pulao, płow, pilaf, pilafi) - słynna w XVI-XVII wieku potrawa wschodnia, złożona z ryżu z dodatkiem baraniny i ryb smażonych w oliwie lub gotowanych w rosole, z dodatkiem dużej ilości ostrych korzeni.
  Kebapcze (bułg. кебапче, l.mn. кебапчета, kebapczeta) – potrawa kuchni bułgarskiej, wykonana z przyprawionego, mielonego mięsa, uformowanego na kształt parówki. Kebapcze wykonuje się zazwyczaj z mięsa wołowo-wieprzowego, jednak w niektórych przepisach wykorzystywana jest wyłącznie wieprzowina. Mięso doprawia się solą, pieprzem i kminem rzymskim. Następnie uformowane kebapcze grilluje się.
  Filo (lub fyllo, z gr. φύλλο "liść") - rodzaj bardzo cienkiego, niedrożdżowego ciasta warstwowego wykorzystywanego w kuchni Europy Środkowo-Wschodniej i bałkańskiej. Choć kojarzone głównie z kuchnią grecką, w rzeczywistości wywodzi się z kuchni Turków osmańskich. Stanowi podstawę wielu potraw takich jak bakława i burek (börek).
  Ajwar (ajvar) - lekko pikantna pasta warzywna, przyrządzana z papryki słodkiej i bakłażanów i z dodatkiem pomidorów, czosnku oraz octu, przypraw (sól, pieprz, chili). Czasem w miejsce bakłażanów używa się kabaczków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.