• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuchenka turystyczna

  Przeczytaj także...
  Kocher – kuchenka turystyczna na paliwo ciekłe (spirytus, denaturat), możliwe jest również zastosowanie stałego paliwa turystycznego w postaci kostek lub tabletek (Esbit). Niezawodna ze względu na prostotę konstrukcji, wygodna w transporcie, jednak o stosunkowo niewielkiej wydajności cieplnej. Składa się zwykle z mosiężnego palnika i kilku aluminiowych menażek, które służą równocześnie jako opakowanie transportowe. Dodatkowym wyposażeniem są uchwyty do naczyń, sztućce, osłona przeciwwiatrowa, pokrowiec, paski do mocowania.Mosiądz – stop miedzi i cynku, zawierający do 40% cynku. Może zawierać dodatki innych metali, takich jak ołów, aluminium, cyna, mangan, żelazo, chrom oraz krzem. Topi się w temp. poniżej 1000 °C (zależnie od gatunku). Powyżej temperatury 907 °C główny składnik stopowy mosiądzu tj. cynk zaczyna parować powodując tworzenie się zgaru.
  Aluminium – glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95–99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0–99,8% Al.
  Naczynia turystyczne z palnikiem spirytusowym szwedzkiej firmy Trangia
  Naczynia turystyczne z palnikiem spirytusowym firmy Trangia w wersji rozłożonej
  palnik spirytusowy firmy Trangia
  Dwie kuchenki spirytusowe francuskiej firmy Henri Gautreau

  Kocherkuchenka turystyczna na paliwo ciekłe (spirytus, denaturat), możliwe jest również zastosowanie stałego paliwa turystycznego w postaci kostek lub tabletek (Esbit). Niezawodna ze względu na prostotę konstrukcji, wygodna w transporcie, jednak o stosunkowo niewielkiej wydajności cieplnej. Składa się zwykle z mosiężnego palnika i kilku aluminiowych menażek, które służą równocześnie jako opakowanie transportowe. Dodatkowym wyposażeniem są uchwyty do naczyń, sztućce, osłona przeciwwiatrowa, pokrowiec, paski do mocowania.

  Paliwo – substancja wydzielająca przy intensywnym utlenianiu (spalaniu) duże ilości ciepła. Energia uzyskana ze spalania paliwa wykorzystywana jest:Kuchenka benzynowa – rodzaj kuchenki wykorzystującej jako paliwo benzynę lub inne paliwa płynne np. naftę. Najczęściej spotykanymi kuchenkami benzynowymi są kuchenki turystyczne, ponieważ są wydajniejsze od gazowych w niskich temperaturach i na większych wysokościach przy niższym ciśnieniu. Do rozpalenia takiej kuchenki wymagane jest wstępne podgrzanie palnika, co może sprawiać trudności przy dużym wietrze. Kuchenki takie dzielą się na samoprężne i te z pompką. W samoprężnych ciśnienie wytwarzane jest przez podgrzanie zbiornika z paliwem, np. w niemieckim juwelu 34. Największymi wadami kuchenek na benzynę jest to, że są one droższe i cięższe od tradycyjnych gazowych i nie powinno się ich używać, a w szczególności rozpalać w namiocie. Ich zaletą jest to, że paliwo jest ogólnodostępne i tańsze niż kartusze gazowe, a także korzystniejszy jest stosunek masy paliwa do zbiornika, gdzie wystarczy plastikowy pojemnik, np. butelka.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kuchenka benzynowa
 • Denaturat (spirytus skażony) – handlowa nazwa alkoholu etylowego (zwykle ok. 92%) skażonego substancjami mającymi uniemożliwić jego spożycie.Palnik jest urządzeniem technicznym, przeznaczonym do wytwarzania wysokich temperatur poprzez spalanie gazu, względnie innego paliwa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Menażka – lekki, zamykany pojemnik, dwu- lub trzyczęściowy, służący jako naczynie do spożywania posiłków, a czasem też ich przygotowywania (szczególnie ciepłych). Menażka używana jest głównie przez żołnierzy i harcerzy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.