• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kubofuturyzm

  Przeczytaj także...
  Awangarda (franc. avant garde – "straż przednia") – zespół tendencji i trendów w sztuce XX wieku odrzucający dotychczasowe style, kreujący własny świat, nie naśladujący rzeczywistości, szukający odrębnego języka wyrazu.Władimir Władimirowicz Majakowski (ros. Владимир Владимирович Маяковский; ur. 7 lipca/19 lipca 1893 w Bagdadi, Rosja - zm. 14 kwietnia 1930 w Moskwie, ZSRR) – rosyjski poeta i dramaturg, przedstawiciel futuryzmu.
  Sztuka współczesna - aktualny okres w dziejach sztuki, którego początek umownie wyznaczono na połowę XX wieku (po II wojnie światowej). Nie podlega on jeszcze ustalonym, czasowym podziałom. Na skomplikowany obraz tej sztuki składają się: ruchy artystyczne, tendencje i manifesty.

  Kubofuturyzmawangardowy kierunek w sztuce współczesnej łączący w sobie elementy kubizmu i futuryzmu.

  Niektórzy malarze i pisarze tworzący w tym nurcie to: Władimir Majakowski, Dawid Burliuk, Welimir Chlebnikow, Natalia Gonczarowa, Michaił Łarionow.

  Pierwszą zbiorową manifestacją kubofuturystów była książka Sadzawka Sędziów wydrukowana na papierze toaletowym w 1909 roku; zaś pierwszy ich manifest to artykuł pt. Policzek powszechnemu smakowi.

  Kubizm – kierunek w sztukach plastycznych, głównie malarstwie i rzeźbie, który rozwinął się we Francji na początku XX wieku, poszukujący nowych zasad budowy przestrzennej dzieła przez odrzucenie reguł perspektywy i geometryczne uproszczenie elementów kompozycji.Michaił Łarionow (ur. 3 czerwca 1881 w Tyraspolu, zm. 10 maja 1964 w Fontenay-aux-Roses, blisko Paryża) − rosyjski malarz i scenograf.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Natalja Siergiejewna Gonczarowa (ros. Наталья Сергеевна Гончарова, ur. 4 lipca 1881, zm. 17 października 1962) – malarka rosyjska.
  Futuryzm (łac. futurus – przyszły) – awangardowy kierunek w kulturze (zwłaszcza w literaturze), który narodził się we Włoszech na początku XX wieku. Założeniem futuryzmu było „patrzenie w przyszłość”, odrzucanie przeszłości i tradycji. Futuryzm w swoim żywiołowym manifeście proponował unicestwienie akademii, bibliotek i muzeów, winnych jego zdaniem utrzymywania i utrwalania kultury przestarzałej i niedołężnej, a przez to szkodliwej i niebezpiecznej. Futuryści zawładnęli w pełni sferą estetyki. Wierzyli w profetyczną rolę artysty, którego uznawali za prawdziwego przewodnika duchowego i demiurga nowego społeczeństwa.
  Dawid D. Burluk (ur. 21 lipca 1882, zm. 15 stycznia 1967 w Nowym Jorku) – rosyjski malarz i poeta, współzałożyciel ugrupowania artystycznego Bubnowyj Walet, uczestnik wielu wystaw malarstwa nowoczesnego w Rosji i za granicą, m.in. z grupą Der Blaue Reiter. Jeden z organizatorów ruchu futurystycznego. Współautor manifestu kubofuturyzmu Poszczoczina obszestwiennomu wkusu (1912), wydawca utworów W.W. Chlebnikowa. Przyjaciel i mentor Włodzimierza Majakowskiego. Od 1920 na emigracji. W latach 1933-1966 wydawał pismo Color and Rhyme.
  Wielimir Chlebnikow (ros. Велимир Хлебников, właśc. Wiktor Władimirowicz Chlebnikow; ur. 9 listopada [28 października s.s.] 1885 - 28 czerwca 1922), zm. 28 czerwca 1922) – rosyjski poeta i prozaik, czołowy przedstawiciel rosyjskiego futuryzmu. W swoich wierszach stosował bardzo zaawansowane eksperymenty językowe, nie stronił też od słowiańskiego folkloru i numerologii. Wywarł wielki wpływ na rosyjską poezję, m.in na twórczość Władimira Majakowskiego, z którym opracował manifest rosyjskiego futuryzmu Policzek smakowi powszechnemu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.