• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuba Sienkiewicz  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  W 2000 roku Jakub Sienkiewicz zrealizował projekt Studio szum. Założeniem było zebranie piosenek, które autor napisał na zamówienie, a nie zostały wcześniej wydane. Płyta charakteryzowała się prostą formą, mimo wielu cenionych muzyków zaproszonych do współpracy. Utwory pochodziły z serialu TV Ja, Malinowski, filmu Spona, reklamy ubezpieczeń emerytalnych (z których autor sobie w piosence zażartował i ją odrzucono) programu TV dla młodzieży Odjazd, programu TVP Taksówka Jedynki, serialu TV Pokój 107 i niezrealizowanego serialu Juliusza Machulskiego. Oprócz tego na płytę trafiła instrumentalna wersja utworu Chodzę i pytam, znanej z płyty A ty co grupy Elektryczne Gitary i dodatkowo kilka kawałków, nie napisanych na zamówienie.Muza: magazyn muzyczny – polski magazyn muzyczny, miesięcznik, który ukazywał się od kwietnia/maja 2003 do grudnia 2003 (w sumie ukazało się 8 numerów). Według słów redaktora naczelnego, Daniela Wyszogrodzkiego, magazyn ten skierowany był do „szeroko pojętych miłośników muzyki” i „poświęcony wszystkim gatunkom muzycznym”.
  Kuba Sienkiewicz podczas Wieczoru Wyborców w Warszawie w 2019
  Kuba Sienkiewicz na koncercie zespołu Zuch Kozioł, reaktywowanego w 2009

  Kuba Sienkiewicz, właściwie Jakub Sienkiewicz (ur. 24 listopada 1961 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, z wykształcenia lekarz neurolog, posiadający stopień doktora nauk medycznych. W latach 80. był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

  Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.Kiler – polska komedia sensacyjna w reżyserii Juliusza Machulskiego, wyprodukowana w 1997 roku. Zdjęcia plenerowe: Warszawa, Anin, Modlin.

  Przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Muzycznej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1977 roku, razem z przyjacielem Piotrem Łojkiem, sformował akustyczną grupę pod prześmiewczą nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych). Muzycy grali prawie wyłącznie w domu i nagrywali na magnetofon szpulowy. Z tego okresu (1978) pochodzi utwór „Dziki” (najstarsza piosenka Elektrycznych Gitar, napisana przez Piotra Łojka), a także piosenki: „Tatusia” (1979), „Piosenka polityczna” i „Trzecia Macocha” (najstarsze piosenki Sienkiewicza) oraz numer „Głowy Lenina” (1982).

  Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  W latach osiemdziesiątych do Kuby Sienkiewicza i Piotra Łojka dołączył Mirosław Jędras, a zespół został przemianowany na Zuch Kozioł. Zaprezentował się on na przeglądzie piosenek w klubie Medyk. W tym czasie Kuba Sienkiewicz występował również gościnnie jako gitarzysta solowy w zespole Niepodległość Trójkątów Andrzeja Zeńczewskiego oraz w Orkiestrze Na Zdrowie Jacka Kleyffa. Ponadto występował samodzielnie w tzw. drugim obiegu, czyli w mieszkaniach oraz na strajkach studenckich. Z tamtych wykonań pozostały nagrania.

  Kuba Sienkiewicz nagrał w 2004 roku nowy materiał. W warstwie muzycznej jest on eksperymentalny, bo opiera się na zabawie dźwiękami, połączeniach melodii ułożonych na gitarze akustycznej, z samplami i próbkami dźwięku. W warstwie tekstowej autor zaskakuje, bo z jednej strony jest refleksyjny (W każdym futerale, Mogłem), a z drugiej kpi z muzycznych aspiracji (Marzenie melomana) lub tworzy grę słów (Smak potęgi, Jeden pies). Dwukrotnie tworzy rozbudowane metafory - za pomocą astronomii w Polifikcji lub przyrody w Gwiezdnym pyle. W piosence O co chodzi muzycznie tworzy pastisz popowo - dyskotekowych kompozycji, stosując do tego odpowiedni tekst. Co ciekawe, płyta jest udostępniona za darmo w internecie. Oprócz samych piosenek można pobrać okładkę i teksty.Od morza do morza – solowy album Kuby Sienkiewicza, wokalisty Elektrycznych Gitar, wydany w 1994 roku. Zawierał on – oprócz piosenek autora – utwory Jacka Kleyffa, Jana Kelusa oraz takie, do których tekst został zaczerpnięty z poezji Sotera Rozbickiego, określanego przez Jakuba Sienkiewicza mianem "średniowiecznego happeningowca". Oprócz tego, na płytę trafiły też utwory Jacka Wąsowskiego. Sam Kuba Sienkiewicz w charakterystycznym dla siebie stylu, z ironią opowiada o "bardzo wielkiej sławie" – Moim imieniem wabią psy, nazwiskiem zwą ulice. To nie jest łatwe, wierzcie mi, żyć z tym przez całe życie. Płytę promowała Piosenka polityczna, a do Nie męcz mnie nakręcono teledysk.

  W 1987 roku, wraz z Krzysztofem Bieniem, Piotrem Łojkiem i innymi, założył zespół Miasto o stylistyce rockowej i ska, który wykonywał utwory, takie jak np. „Widmo” i „Człowiek z liściem”. Zespół ten dał dwa koncerty i przetrwał do 1989 roku.

  Od 1990 roku Sienkiewicz związany jest z zespołem Elektryczne Gitary, z którymi nagrywa płyty i koncertuje. Jak przyznaje, do muzykowania na szerszą skalę skłoniły go problemy finansowe. Myśl o założeniu zespołu zrodziła się u Rafała Kwaśniewskiego, około 1989 roku, kiedy grał jeszcze w zespole Kult. Ten, wraz z Piotrkiem Łojkiem, przekonał Sienkiewicza do założenia kapeli. Pomysł zrealizowano rok później, zespół funkcjonuje do dziś, wyprodukował kilkadziesiąt przebojów, sprzedał ponad milion płyt.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Andrzej Adam Zaorski (ur. 17 grudnia 1942 w Piaskach koło Lublina) – polski aktor i artysta kabaretowy, występujący w telewizji, filmie i teatrze, a także w radiu. Syn Tadeusza Zaorskiego, starszy brat Janusza Zaorskiego, teść Andrzeja Butruka.

  Kuba Sienkiewicz występuje czasem pod własnym nazwiskiem. Solowo występował „akustycznie” m.in. wraz z Jackiem Wąsowskim i Zbigniewem Łapińskim. Nagrał też pięć solowych płyt studyjnych. Czasem układa też muzykę i piosenki do polskich filmów i produkcji telewizyjnych. W karierze zagrał dwie role w filmach Olafa Lubaszenki. Wystąpił w krótkim filmie na podstawie opowiadania Janusza Andermanna, gdzie grał samobójcę, który wchodzi na 30. piętro Pałacu Kultury i skacze. Grał następnie epizodyczne role lekarzy w komediach Chłopaki nie płaczą i Poranek kojota.

  Piotr Łojek (ur. 22 grudnia 1961 w Warszawie) – polski muzyk; gitarzysta, gitarzysta basowy i klawiszowiec. Posiada wyższe wykształcenie – ukończył studia geologiczne na Uniwersytecie Warszawskim.Pokój 107 – polski serial komediowy w reżyserii Mirosława Dembińskiego wyprodukowany przez Telewizję Polską w 1997 roku. Fabuła przedstawia losy studentów, mieszkańców warszawskiego akademika.

  W 1994 roku, nakładem wydawnictwa RAK, ukazała się krótka książka zatytułowana Jestem z drowy. Zawierała one teksty piosenek, które były opatrzone komentarzami autora, a również wywiady z nim na tematy muzyki, medycyny czy życia prywatnego. Teksty piosenek były również ilustrowane pracami plastyka Jarka Koziary.

  W 1998 roku, we współpracy z reżyserem Mirosławem Dembińskim, stworzył film A ty co?, w którym piosenki Elektrycznych Gitar zostały zilustrowane dokumentalnymi obrazami współczesnej Polski. W ten sposób powstał film, który w zamierzeniu reżysera miał skłaniać do refleksji o Polsce końca XX wieku. W filmie wykorzystano piosenki zespołu Elektryczne Gitary z różnych lat, takie jak m.in. „Przewróciło się”, „Żądze”, „Koniec”, „A ty co”, „Dzieci wybiegły”, „Cyrk”, „Nie wiem co to sen” oraz „Basen i my”. W kilku scenach wystąpił sam Sienkiewicz. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Festiwalu Mediów w Łodzi Człowiek w zagrożeniu.

  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:Artykuł opisuje specyfikę oraz historię kinematografii w Polsce. W artykule przyjęto, że Polska jako miejsce produkcji filmowej w przekroju historycznym obejmuje: w latach 1895–1918 – Wielkie Księstwo Poznańskie, Kraj Nadwiślański oraz Królestwo Galicji i Lodomerii; w latach 1918–1939 – terytorium II Rzeczypospolitej; w latach 1939–1945 – tereny Polskiego Państwa Podziemnego (a także kinematografię powstałą na zlecenie polskiego rządu na uchodźstwie); od roku 1945 – terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz III Rzeczypospolitej.

  W 1999 roku jego utwór znalazł się na drugiej składance Muzyka przeciwko rasizmowi, firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej.

  Współpracuje ze sceną kabaretowo-muzyczną, Śmietanką Łowicką i Sceną Kabaretową Marka Majewskiego. Wielokrotnie występował na festiwalu OPPA. Pisuje felietony – jego teksty ukazywały się w miesięcznikach Charaktery, Sukces, Muza, kwartalniku Primum homo. W latach 2002–2006 był wiceprezesem Rady Programowej rozgłośni Radio dla Ciebie. W 2007 roku ograniczył swoją solową działalność koncertową, pracuje jednak z Elektrycznymi Gitarami i tworzy nowe piosenki. 2 października 2010 roku zagrał z zespołem na XXX-leciu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, w którym działał w latach 80-tych.

  Magnetofon szpulowy, magnetofon taśmowy – rodzaj magnetofonu wykorzystujący jako nośnik dźwięku taśmę magnetyczną nawiniętą na dwie szpule.Spona - polski film fabularny z 1998 roku, ekranizacja powieści Edmunda Niziurskiego pt. Sposób na Alcybiadesa. Równolegle powstał serial Sposób na Alcybiadesa, w trzech odcinkach po 56-57 minut, który jednak premierę miał dopiero w roku 2005. Jest to opowieść o młodzieży z warszawskiego liceum. Opisuje przygody trójki nowych uczniów z pierwszej klasy (w tych rolach Lewandowski, Elis, Liwot). Akcja filmu rozgrywa się w 1969 roku.

  W 2013 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Kariera medyczna[ | edytuj kod]

  W 1986 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Następnie uzyskał specjalizację drugiego stopnia z neurologii.

  W 1995 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy pt. Zaburzenia gałkoruchowe w chorobie Parkinsona. Jego promotorem był dr hab. prof. WUM Hubert Kwieciński. Pracuje jako adiunkt w Klinice Neurologii WUM.

  Jest autorem Poradnika dla osób z chorobą Parkinsona.

  A ty co? – polski film dokumentalny, którego punktem wyjścia były piosenki Kuby Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar. Zostały one zilustrowane obrazami dokumentalnymi ówczesnej Polski. W ten sposób powstał film, który w zamierzeniu reżysera miał skłaniać do refleksji o Polsce końca XX wieku. W filmie wykorzystano piosenki zespołu Elektryczne Gitary z różnych lat - „Przewróciło się”, „Żądze”, „Koniec”, „A ty co”, „Dzieci”, „Cyrk”, „Nie wiem co to sen”, „Basen i my”. W filmie przewija się również postać samego Kuby Sienkiewicza. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Festiwalu Mediów w Łodzi, "Człowiek w zagrożeniu".Andrzej Zeńczewski (ur. 28 września 1963) – gitarzysta, wokalista, producent muzyczny, współlider zespołów Daab i Szwagierkolaska.

  Jest członkiem Movement Disorder Society.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Jest żonaty i ma pięcioro dzieci (2013). Jego syn i córka współtworzą zespół folk-popowy Kwiat Jabłoni.

  Jest bratankiem aktorki Krystyny Sienkiewicz.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” – polskie stowarzyszenie antyfaszystowskie założone w 1996. Zgodnie z jego deklaracją za cele stawia sobie przeciwdziałanie szowinizmowi, neofaszyzmowi i nienawiści wobec cudzoziemców.
  Rafał Kwaśniewski, pseud. Kwasek (ur. 28 lipca 1966) – polski gitarzysta rockowy, wokalista, kompozytor i autor tekstów.
  W 2005 roku Kuba Sienkiewicz powtórzył projekt umieszczenia programu nagranego w domu, na swojej stronie internetowej, do pobrania. Tym razem nie bawił się formą, a po prostu zagrał swoje pomysły na gitarze akustycznej. Do tego recitalu również można pobrać okładkę oraz teksty. Część piosenek została później wykorzystana przez Elektryczne Gitary na ich albumie, zatytułowanym Atomistyka. W tekstach Kuba Sienkiewicz znów może zaskoczyć, bo żartuje z własnych zmian w Starości, a wgłębia się w życie przedmiotów w Rozszywaczach - które, jak twierdzi, przydają się nie tylko urzędnikom, ale i alkoholikom. Ponuro ironizuje na temat dzisiejszych czasów w Czasach średnich, Chicagowskich nocach i Pladze, narzeka na aurę w Ciężkiej wiośnie, chwali swoją ulubioną, niemiecką autorkę, Anne-Sophie Mutter, a nawet stwierdza ironicznie, że nie chciałby gdzieś siebie spotkać.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.
  Hubert Kwieciński (ur. 18 maja 1948 w Starachowicach, zm. 1 kwietnia 2011 w Warszawie) – polski lekarz neurolog, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji naukowych oraz dydaktycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.