• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ku-Jogin

  Przeczytaj także...
  Joga (sanskryt योग) – jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej, zajmujący się związkami pomiędzy ciałem a umysłem (świadomością i duchem). Oznacza to, że poprzez odpowiedni trening ciała (w tym ascezę), dyscyplinę duchową (medytację) i przestrzeganie zasad etycznych, deklaruje ona możliwość przezwyciężenia prawa karmana i wyzwolenia praktykującego z kręgu wcieleń (sansara).Wyzwolenie – stan będący celem rozwoju duchowego w tych tradycjach hinduistycznych, które dążą do uwolnienia od cykliczności sansary, prawa karmana zmuszającego do ponownej inkarnacji na Ziemi i doświadczanego tutaj cierpienia materialnej egzystencji (uwięzienia jaźni w materii). Stan ten można określać jako przejście ponad uwikłania w nierzeczywistość i iluzje maji lub prakryti. Osiągnięcie wyzwolenia przez hinduistę jest równoznaczne z przekroczeniem kondycji inkarnowanej istoty ludzkiej i uzyskaniem innej (doskonalszej jakościowo) relacji z religijnym ideałem . Wiedzę :
  Uddhawagita ( trl. Uddhavagītā , Pieśń Uddhawy ) – wedantyczna gita wzorowana na Bhagawadgicie, zawierająca dialog pomiędzy Kryszną i ryszim Uddhawą na temat jogi i bhakti.

  Kujogin („zły jogin”) – osoba praktykująca jogę w niewłaściwy sposób. Jest to aspirant, który z powodu błędów nie może osiągnąć celów jogi, takich jak boskość, uduchowienie czy wyzwolenie. Klasycznie wymienia się dziewięć poważnych błędów w praktyce jogi. Wspominają o kujoginach traktaty takie jak "Bhagawatapurana" czy "Uddhawagita" .

  Bhagawatapurana – piąta purana według tradycyjnego spisu, zwana "Śrimad-Bhagavatam", czy też bhagavata. Śrimad-Bhagawatam jest osobistym komentarzem do Wedantasutry, napisanym przez Śri Wjasadewę. Zostało ono napisane w dojrzałym okresie jego duchowego życia.Jogin (dewanagari योगी) – w hinduizmie i buddyzmie męski adept systemu rozwoju duchowego. Termin jogini odnosi się do żeńskich adeptek rozwoju duchowego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bhagawatapurana: 2.4.14
  2. Uddhawagita: 23.29

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ku-Jogin. W: Georg Feuerstein: Joga - Encyklopedia. Maria Kużniak (tłum.). Wyd. 1. Poznań: Wydawnictwo BRAMA, 2004, s. 164. ISBN 83-914652-5-X.
 • Georg Feuerstein (ur. 27 maja 1947, zm. 25 sierpnia 2012) – niemiecki filozof (doktorat), historyk religii i indolog zamieszkały w Kanadzie, specjalizujący się w tematyce hinduistycznej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.