Ksyluloza
Szlak pentozofosforanowy (szlak heksozomonofosforanowy, szlak fosfoglukonianowy) – ciąg reakcji biochemicznych, podczas których glukozo-6-fosforan jest utleniany do rybulozo-5-fosforanu oraz wytwarzany jest NADPH. Głównym celem jest dostarczanie komórce NADPH niezbędnego do przeprowadzania reakcji redukcji w cytoplazmie oraz synteza pentoz. Reakcje szlaku zachodzą w cytozolu. Przede wszystkim w tkance tłuszczowej, gruczołach mlecznych i korze nadnerczy oraz cytoplazmie i chloroplastach komórek roślinnych. Opisane poniżej reakcje nazywane są oksydacyjnym szlakiem pentozofosforanowym. Te same enzymy wykorzystywane są w szlaku określanym jako redukcyjny szlak pentozofosforanowy służącego do odtworzenia z aldehydu fosfoglicerynowego rybulozo-1,5-bisfosforanu w fazie regeneracyjnej cyklu Calvina zachodzącego w fotosyntetyzujących komórkach roślinnych. Wykorzystanie tych samych enzymów w cyklach reakcji o różnym efekcie końcowym pokazuje swoistą oszczędność ewolucji.Mocz (łac. urina) - uryna, płyn wytwarzany w nerkach i wydalany z organizmu, zawierający produkty przemiany materii bezużyteczne lub szkodliwe dla ustroju.
Glukoza (dokładniej: D-glukoza) – organiczny związek chemiczny, monosacharyd (cukier prosty) z grupy aldoheksoz. Jest białym, drobnokrystalicznym ciałem stałym, z roztworów wodnych łatwo krystalizuje jako monohydrat. Jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie (nie zmienia pH roztworu). Ma słodki smak, nieco mniej intensywny od sacharozy.
Ksyluloza, C5H10O5 – organiczny związek chemiczny, cukier prosty z grupy ketopentoz.
Występowanie[ | edytuj kod]
W naturze występuje zarówno w formie L-ksylulozy jak i D-ksylulozy. D-Ksylulozo-5-fosforan jest produktem pośrednim w szlaku pentozofosforanowym. L-Ksyluloza gromadzi się w moczu u pacjentów na pentosurię, z powodu niedoboru reduktazy L-ksylulozy. Z faktu, że ksyluloza jest cukrem redukującym jak D-glukoza, w przeszłości chorzy na pentosurię byli błędnie diagnozowani jako chorzy na cukrzycę. Biosynteza ksylulozy przebiega prawdopodobnie z udziałem kwasu glukuronowego. Ksyluloza może być przygotowana na dużą skalę poprzez izomeryzację ksylozy.
Właściwości[ | edytuj kod]
Ksyluloza daje pozytywną odpowiedź na próbę Fehlinga. Ksyluloza tworzy osazon, który topi się w temperaturze 160–163 °C.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Ksyluloza (nr X0751) w katalogu produktów Sigma-Aldrich (Merck KGaA). [dostęp 2011-05-05].
- przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
- S. Yu, H. Jeppsson, B. Hahn-Hägerdal. Xylulose fermentation by Saccharomyces cerevisiae and xylose-fermenting yeast strains. „Appl Microbiol Biotechnol”. 44 (3-4), s. 314-320, 1995. DOI: 10.1007/BF00169922. PMID: 8597536.