• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ksawerów - Warszawa

  Przeczytaj także...
  Mokotów – lewobrzeżna dzielnica Warszawy na południu miasta, leżąca po obu stronach skarpy wiślanej (Górny i Dolny Mokotów).Szopy – dawna wieś podwarszawska, od 1916 w granicach miasta w dzielnicy Mokotów, dzieląca się od XVIII wieku na Szopy Polskie i Szopy Niemieckie. Historycznie Szopy Polskie zlokalizowane były w rejonie Królikarni na południe od niej, Szopy Niemiecke po przeciwnej stronie późniejszej ulicy Puławskiej. W systemie MSI głównie na obszarach Ksawerowa i Stegien.
  Metro Warszawskie spółka z o.o. – przedsiębiorstwo komunikacyjne zajmujące się wykonywaniem przewozów metrem na obszarze Warszawy oraz utrzymywaniem infrastruktury. Stołeczny operator transportu miejskiego.

  Ksawerów – dawna wieś, obecnie część dzielnicy Mokotów w Warszawie.

  Historia i położenie[]

  Położenie Ksawerowa tle Mokotowa według MSI

  Nazwa Ksawerów pochodzi od Ksawerego Pusłowskiego, właściciela okolicznych terenów. W 1849 powstał Dwór Ksawerów według projektu Henryka Marconiego. Powstała też ul. Ksawerów, ale wtedy ten rejon nazywany był jeszcze Szopami Niemieckimi. Ksawerów na mapach zaczął pojawiać się mniej więcej w latach 30. i obejmował zachodni skraj miasta, a więc część Szop Niemieckich, która została włączona do Warszawy. Szopy Niemieckie występowały jeszcze jako wieś przy granicy miasta, ale tak naprawdę prawie cały ich obszar był już warszawskim Ksawerowem. Niedługo potem nazwa Szopy Niemieckie wywędrowała w rejon ulic Bandoski i Jaworowskiej, gdzie zapewne znajdowała się kolonia tej wsi. Ksawerów zaś przyległ jako nazwa większego obszaru niż same Szopy Niemieckie. Z czasem powstało też Os. Ksawerów. Ostatnią ewolucją nazwy jest błędne nazwanie tak rejonu MSI, który obejmuje również część Służewca Przemysłowego.

  Ulica Jana Pawła Woronicza - ulica w Warszawie w dzielnicy Mokotów. Praktycznie na całej długości dwujezdniowa. Prawie na całej długości (od ul. Puławskiej do zajezdni tramwajowej), wzdłuż ulicy biegną tory tramwajowe.Warszawa Południe (nieformalnie oraz w odniesieniu do późniejszej pętli autobusowej w tym miejscu - Dworzec Południowy, wcześniej od 1889 do 1943 Warszawa Szopy od nazwy dzielnicy) — stacja Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Dojazdowej w kierunku Grójca i Piaseczna. Znajdowała się w miejscu dzisiejszej stacji metra Wilanowska. Kolej ta funkcjonowała od 30 października 1889 na trasie od stacji "Warszawa Mokotów", zlokalizowanej przy Placu Unii Lubelskiej (wówczas Keksholmskim) do stacji "Piaseczno Miasto Wąskotorowe", a w następnych latach przedłużona została do Grójca i Nowego Miasta. W 1938 skrócono linię do stacji "Warszawa Południe" (wówczas jeszcze pod nazwą "Warszawa Szopy"), która uzyskała tym samym status stacji końcowej i kształt stacji czołowej o charakterze pasażersko-towarowym. Dwa tory części osobowej zakończone były obrotnicą. Część towarowa składała się z pięciu torów sąsiadujących ze składem węgla. Stację wraz z linią kolejki na odcinku "Warszawa Południe"-"Piaseczno Miasto Wąskotorowe" skasowano w 1969. Nazwa "Dworzec Południowy" używana była jeszcze po likwidacji linii kolejowej do połowy lat 80. w odniesieniu do zlokalizowanej w tym samym miejscy pętli autobusowej, której nazwę zmienion następnie na "Wilanowska". W latach 1983-1995 na trasie z Dworca Południowego (pętli Wilanowska) do Piaseczna funkcjonowała linia trolejbusowa. Do dziś zachował się budynek zawiadowcy stacji przy wejściu do stacji metra.

  Ksawerów jest położony w środkowo-zachodniej części dzielnicy Mokotów. Od wschodu graniczy z mokotowskimi osiedlami Sielce i Stegny, od południa ze Służewem, a od północnego zachodu i północy z osiedlami Wyględów i Wierzbno, od zachodu zaś ze Służewcem. Wg. Miejskiego Systemu Informacji jego granice wyznaczają ulice Jana Pawła Woronicza, Wołoska, Aleja Wilanowska oraz Skarpa warszawska. Swymi granicami obejmuje także dawne Szopy Polskie i Niemieckie.

  Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, ZTM – organ samorządu Warszawy, powołany w celu organizowania, zarządzania i nadzorowania lokalnego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji warszawskiej.Aleja Wilanowska - jedna z głównych arterii Mokotowa i Wilanowa o długości 5,8 km. Łączy skrzyżowanie ul. Marynarskiej, ul. Rzymowskiego i ul. Wołoskiej (czyli Rondo Unii Europejskiej) z węzłem Wilanów (ul. Wiertnicza w kierunku Sadyby i ul. Przyczółkowa w kierunku Konstancina). Na całej długości odbywa się nią ruch autobusowy. Aleja jest przeważnie dwujezdniowa, wyjątkiem jest odcinek od alei Niepodległości do Ronda Unii Europejskiej.

  Ważniejsze obiekty[]

  Żółta Karczma – siedziba Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego

  Na terenie Ksawerowa mieszczą się:

 • Dwór Ksawerego Pusłowskiego z 1840
 • główna siedziba Telewizji Polskiej
 • Królikarnia
 • Komenda Główna Policji
 • Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 9 Państwowej Straży Pożarnej
 • kościół parafialny Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
 • Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego – formalnie na Ksawerowie, choć faktycznie bardziej powiązane ze Służewem
 • Transport i komunikacja miejska[]

  Teren Ksawerowa jest obsługiwany przez liczne linie tramwajowe i autobusowe podlegające Zarządowi Transportu Miejskiego. Przez osiedle przebiega również linia metra - stacje Wilanowska oraz Wierzbno (leżąca na pograniczu z Wierzbnem). Reliktem dawnych linii komunikacyjnych jest Dworzec Południowy, leżący u zbiegu ulic Puławskiej i Alei Wilanowskiej.

  Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. (TW) – spółka miejska zajmująca się prowadzeniem komunikacji tramwajowej na terenie miasta Warszawa wydzielona 1 marca 1994 roku z Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego – muzeum położone na terenie Ksawerowa na Mokotowie w Warszawie przy Alei Wilanowskiej 204, utworzone 8 marca 1984 roku.

  Przypisy

  1. Obszary MSI. Dzielnica Mokotów. W: Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 2016-05-17].

  Linki zewnętrzne[]

 • Ksawerów tudzież Ksawery (1) w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom IV (Kęs – Kutno) z 1883 r.

 • Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Ksawerowie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat mokotowski). Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych.Królikarnia – klasycystyczny pałac w Warszawie, wzniesiony w latach 1782-1786, położony przy ul. Puławskiej 113a na Mokotowie u szczytu skarpy wiślanej. Jego nazwa pochodzi z czasów saskich, kiedy to znajdował się tu zwierzyniec, w którym polowano na króliki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Państwowa Straż Pożarna (PSP) – zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Komendant Główny PSP jest organem podległym wobec Ministra Spraw Wewnętrznych.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Służew, także: Służew nad Dolinką (do początku XVI w. Służewo) – dawna wieś, obecnie część warszawskiej dzielnicy Mokotów (formalnie nie jest to osiedle).
  A7 Wilanowska – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana przy ul. Puławskiej, w pobliżu al. Wilanowskiej.
  Wierzbno – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana u zbiegu ulic Woronicza, al. Niepodległości i Naruszewicza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.