• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ksantypa

  Przeczytaj także...
  (156) Xanthippe – planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4,52 lat w średniej odległości 2,73 j.a. Została odkryta 22 listopada 1875 roku w Austrian Naval Observatory (Pula, półwysep Istria) przez Johann Palisę. Nazwa planetoidy pochodzi od Ksantypy, żony Sokratesa.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  Filozofia cynicka to zespół poglądów właściwych grupie filozofów antycznej Grecji, powstały w V wieku p.n.e., a gasnący dopiero pod koniec starożytności. Trudno rozstrzygnąć, czy filozofia cyników była sposobem życia, czy właściwą szkołą filozoficzną (do ostatniego poglądu przychyla się Diogenes z Synopy zwany także Psem Mądrości).
  Sokrates i Ksantypa

  Ksantypa (V/IV w. p.n.e.) – żona Sokratesa.

  Ksantypa żyła wraz z Sokratesem w Atenach. Była matką trójki jego dzieci. Niektóre źródła sugerują, że mogła być drugą żoną Sokratesa, którą ten poślubił w podeszłym wieku.

  Ksantypa stała się postacią przysłowiową, poprzez przypisywany jej nieznośny charakter. Wzmianki na ten temat są jednak późniejsze i niepewne. Po raz pierwszy pojawiają się u Ksenofonta, który jednak jako cynik był generalnie przeciwny małżeństwu.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Jest tytułową bohaterką powieści Alfredo Panziniego „Santippe” (1914) oraz sztuki teatralnej Ludwika Hieronima MorstinaObrona Ksantypy” (1937). Wiersz o Ksantypie w formie monologu dramatycznego napisała angielska poetka Amy Levy.

  Jej imieniem – (156) Xanthippe – nazwano też jedną z planetoid.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Reale, s. 303.
  2. Linda Hunt Beckman: Amy Levy (1861–1889) (ang.). jwa.org. [dostęp 2016-12-20].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Giovanni Reale: Historia filozofii starożytnej. T. 1. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2000. ISBN 83-228-0339-7.
 • Amy Levy (właśc. Amy Judith Levy, ur. 10 listopada 1861, zm. 10 września 1889) – angielska powieściopisarka, eseistka i poetka pochodzenia żydowskiego. Była pierwszą kobietą narodowości żydowskiej na Cambridge University.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Sokrates (gr. Σωκράτης, ur. ok. 470 p.n.e. w Atenach, zm. w 399 p.n.e. w Atenach) – grecki filozof starożytny. Jest on, obok Platona i Arystotelesa uważany za największego filozofa starożytności. Z tego powodu wcześniejsza filozofia nazywana jest filozofią przedsokratejską.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Ludwik Hieronim Morstin (ur. 12 grudnia 1886 w Pławowicach, w gminie Nowe Brzesko, zm. 12 maja 1966 w Warszawie) – hrabia, dyplomata, redaktor, poeta, major piechoty Wojska Polskiego.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.