• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzysztof Węgrzyn  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.

  Krzysztof Węgrzyn (ur. 21 września 1953 w Gdańsku) – polski skrzypek i pedagog. Od 1993 jest profesorem, a od 2012 rektorem ds artystycznych Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Członek jury
 • 3 Nagrody i wyróżnienia
 • 4 Wybrana dtskografia
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Życiorys[]

  Krzysztof Wegrzyn jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Brzewskiego. Studiował również we Freiburgu pod kierunkiem Wolfganga Marschnera oraz w Londynie u Yfraha Neamana.

  Koncertmistrz – w orkiestrze symfonicznej zazwyczaj pierwszy instrumentalista w danej sekcji instrumentów smyczkowych (a więc w sekcjach: pierwszych skrzypiec, drugich skrzypiec, altówek, wiolonczeli, kontrabasów), czasami także w sekcjach instrumentów dętych drewnianych i blaszanych (osobno). Najczęściej pod pojęciem koncertmistrza rozumie się pierwszego skrzypka pierwszych skrzypiec.Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec - Toruń 2013 - pierwsza edycja festiwalu poświęcona Witoldowi Lutosławskiemu, z okazji obchodów Roku Witolda Lutosławskiego. W skład festiwalu wchodzą: III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, Kurs Mistrzowski, Konkurs Kompozytorski, Konkurs na recenzję muzyczną, filmy, wykłady, wystawy oraz koncerty i recitale wybitnych wirtuozów skrzypiec, także z orkiestrami („Sinfonietta Cracovia”, „Atom String Quartet”).

  Gra na weneckich skrzypcach z XVIII wieku Domenico Montagnamy. W jego repertuarze znajdują się utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, György Ligetiego, Luigi Nono, Alfreda Schnittkego, Arvo Pärta i Krzysztofa Pendereckiego.

  Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Nominowany razem z Tomaszem Tomaszewskim do Nagrody Muzycznej Fryderyk '99 w kategorii Muzyka Współczesna – soliści: za album 'Violin Duos: Tansman, Spisak, Górecki, Moss, Krzysztof Węgrzyn i Tomasz Tomaszewski – skrzypce, Polish Contemporary Music, DUX.

  Jest m.in. inicjatorem i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1991 roku co trzy lata w Hannowerze Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Józefa Joachima (Hannover International Violin Competition – dedicated to Joseph Joachim), Gdańskich Międzynarodowych Seminariów Skrzypcowych, Festiwalu „Gdańska Wiosna” (1995-2007) oraz Konkursu Skrzypcowego „Młody Wirtuoz”.

  Witold Roman Lutosławski (ur. 25 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 7 lutego 1994 tamże) – polski kompozytor współczesny i dyrygent, także pianista. Syn Józefa Lutosławskiego i Marii z Olszewskich. Uważany za najwybitniejszego – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów. Odznaczony Orderem Orła Białego.Zenon Brzewski (ur. 3 czerwca 1923 w Ulanowie, zm. 1993 w Warszawie) Uczęszczał do Gimnazjum im. Nowodworskiego w Krakowie. Rozpoczął studia muzyczne w Konserwatorium w Krakowie. Podczas II wojny światowej walczył w oddziałach partyzanckich „Ponurego" i „Nurta". Po wojnie uczęszczał do Liceum Humanistycznego św. Jacka w Krakowie. Po przeniesieniu do Warszawy rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u prof. Ireny Dubiskiej, które ukończył w roku 1950. Doskonalił swoje umiejętności w latach 1960-1963 na studiach podyplomowych u Maxa Rostala w Bernie, Wolfganga Schneiderhana w Lucernie i André Gertlera w Brukseli.

  Występował w Kwintecie Fortepianowym w składzie: Alicja Paleta-Bugaj, Tomasz Tomaszewski, Krzysztof Węgrzyn, Claude Lelong, Roman Jabłoński.

  W 2008 roku swoim występem razem ze skrzypkiem Jarosławem Żołnierczykiem uświetnił koncert finałowy Festiwalu Jubileuszowego z okazji 40-lecia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” oraz 40-lecie działalności dyrygenckiej jej założycielki i dyrektora – Agnieszki Duczmal.

  Był pierwszym koncertmistrzem Orkiestry Filharmoniczno-Operowej w Hanowerze. Od 1993 roku jest profesorem, a od 2012 rektorem ds artystycznych Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. Jego uczniami było wielu wybitnych skrzypków, późniejszych laureatów międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Andrej Bielow, Mariusz Patyra, MinJung Kang, Alie Bekirova, Kana Sugimura, Agata Szymczewska.

  Mariusz Patyra (ur. 21 listopada 1977 w Orzyszu) — polski skrzypek, student Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (prof. Krzysztof Węgrzyn).Uniwersytet we Fryburgu Bryzgowijskim, Uniwersytet Alberta Ludwika, niem. Albert-Ludwigs-Universität Freiburg, łac. Alma Mater Alberto-Ludoviciana – niemiecki uniwersytet we Fryburgu Bryzgowijskim, założony w 1457. Patronami uniwersytetu są jego pierwszy fundator – arcyksiążę austriacki Albrecht VI (Albert to łacińska wersja imienia) i inny dobroczyńca, wielki książę Ludwik I Badeński.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.
  Luigi Nono (ur. 29 stycznia 1924 r. w Wenecji, zm. 8 maja 1990 r. w Wenecji) – włoski kompozytor znany z radykalnego podejścia do tworzywa muzycznego i polityki. Od 1952 aktywny członek komunistycznej partii Włoch.
  Agata Szymczewska (ur. 7 października 1985) — polska skrzypaczka, absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Międzynarodowy Konkurs im. Piotra Czajkowskiego – jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów dla instrumentalistów na świecie. Odbywa się w Moskwie regularnie co cztery lata od roku 1958, zmiana nastąpiła w 2006 roku gdy konkurs przesunięto o rok. Od 2007 r. konkurs odbywa się zgodnie z czteroletnim harmonogramem. Należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie
  Krzysztof Eugeniusz Penderecki (ur. 23 listopada 1933 w Dębicy) – współczesny polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Były rektor, do dnia dzisiejszego profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Doctor honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. Honorowy obywatel Bydgoszczy. Od 1978 r. członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Kawaler Orderu Orła Białego.
  Agnieszka Duczmal (ur. 7 stycznia 1946 roku w Krotoszynie) – polska dyrygentka, założycielka i dyrygentka orkiestry Amadeus, w przeszłości także występująca z innymi orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Córka dyrygenta Henryka Duczmala i Leokadii z domu Surdyk. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.