• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzysztof Trebunia-Tutka

  Przeczytaj także...
  Włodzimierz Kiniorski (Kinior) (ur. 1952 w Zagnańsku) – polski muzyk i kompozytor, grający m.in. na saksofonie. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny.Wojciech Waglewski (ur. 21 kwietnia 1953 w Nowym Sączu) – polski gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Polskiej Akademii Filmowej.
  Mateusz Pospieszalski (ur. 6 października 1965 w Częstochowie) – polski kompozytor, aranżer. Gra na saksofonie, fletach, klarnecie basowym, instrumentach klawiszowych, akordeonie, śpiewa (także techniką alikwotową - tzw. tybetański śpiew gardłowy). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Pochodzi z wielodzietnej muzykalnej rodziny Pospieszalskich. Ma dwóch synów - Marka, który również gra na saksofonie, oraz Łukasza.
  Krzysztof Trebunie-Tutka, podczas Festiwalu Folkloru Młodych w Bukowsku, 2009

  Krzysztof Trebunia-Tutka, właśc. Krzysztof Miłosław Trebunia (ur. 19 czerwca 1970 w Zakopanem) – założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Studium Pedagogicznego przy Politechnice Krakowskiej, oraz instruktor l kl. o specjalności: muzyka, taniec i śpiew podhalański. Jako muzyk i autor muzyki współpracuje z różnymi artystami (m.in. Twinkle Brothers, Ordo Sakhna, Włodzimierz Kiniorski, Michał Kulenty, Krzysztof Ścierański, Katarzyna Gärtner, Sławomir Wierzcholski, Paweł Kukiz, Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski). Jest członkiem SARP, SAWP, ZAiKS (od 1999). W 2003 roku odebrał z rąk Ministra Kultury odznakę “ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY”. W listopadzie 2008 roku otrzymał tytuł Honorowy Ambasador Polszczyzny (z zespołem Trebunie-Tutki) za teksty utworów pisane i wykonywane podhalańską gwarą.

  Katarzyna Gärtner, Katarzyna Gaertner (ur. 22 lutego 1942 w Myślenicach) – polska kompozytorka, pianistka i aranżerka. Absolwentka Średniej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu.Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) – stowarzyszenie zawodowe zrzeszające polskich architektów z siedzibą w Warszawie.

  Życiorys[]

  Podczas studiów był instruktorem muzyki, tańca i śpiewu w Studenckim Zespole Góralskim „Skalni” w Krakowie. W 1994 r. rozpoczął pracę w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem jako instruktor muzyki ludowej obecnie jako nauczyciel dyplomowany. Był wielokrotnie nagradzany indywidualnie w ogólnopolskich konkursach tradycyjnej muzyki ludowej (m.in. Złote Zbyrkadło w konkursie solistów instrumentalistów - Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - Zakopane 2008, Grand Prix - Złote Żywieckie Serce - Festiwal Folkloru Górali Polskich - Żywiec 2001, 2006, 2010, I miejsce w Konkursie Multiinstrumentalistów FFGP - Żywiec 2012, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych - Kazimierz nad Wisłą 2002) oraz na festiwalach międzynarodowych (m.in. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny – Katowice 1991, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – Zakopane 1992) oraz z własną Kapelą Krzysztofa Trebuni-Tutki (m.in. MFFZG – Zakopane 1994). Bywa jurorem na festiwalach oraz konkursach muzyki ludowej i folkowej (m.in. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie, „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, „Majówka Folkowa” w Radomiu, Konkurs Muzyk Podhalańskich, „Dziadońcyne Granie” w Bukowinie Tatrzańskiej, „Przednówek w Polanach” w Kościelisku, Konkurs Kapel Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu), również jako konferansjer, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (od 1989), Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu (od 2000), Sopot Festiwal 1999, Magazyn Folkowy „Studnia” w TV Polonia, Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie (od 1999). W 1989 roku był pasowany na Prymistę, a w 2004 roku na Zbójnika. W 2000 roku otrzymał Medal I Światowego Zjazdu Górali Polskich.

  Sławomir Wierzcholski znany również jako Sławek Wierzcholski (ur. 19 kwietnia 1958 w Toruniu) - wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki, dziennikarz radiowy i prasowy. Założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Bukowsko – wieś (w latach 1748-1946 miasto), siedziba gminy Bukowsko w powiecie sanockim województwa podkarpackiego. Leży nad potokiem Bukowiec oraz Sanoczek w dorzeczu Sanu, 16 km na południowy zachód od Sanoka, na Pogórzu Bukowskim. W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa krośnieńskiego.

  Uwagi

  1. Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów K. Trebuni.

  Bibliografia[]

 • Strona internetowa Krzysztofa Trebuni-Tutki (pol.). krzysztoftrebunia.art.pl.
 • Strona zespołu Trebunie-Tutki (pol.). trebunie.pl.
 • Kto jest kim w Polsce, edycja IV (zespół redakcyjny Beata Cynkier i inni), Warszawa 2001, s. 976
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki - państwowa wyższa uczelnia o profilu technicznym w Krakowie. Politechnika Krakowska lokuje się w czołówce polskich uczelni technicznych. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 7. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 825. pośród wszystkich typów uczelni.
  Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.
  Trebunie-Tutki – muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także Azji i Ameryce Płn. Charakterystyczne aranżacje zespołu opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej, specyficznym stylu wykonawczym. Współpracują z artystami w kraju i za granicą, m.in. Adrianem Sherwoodem, Krzysztofem Ścierańskim, Voo Voo, Włodzimierzem Kiniorskim oraz jamajskim zespołem reggae – Twinkle Brothers, z którym w 2008 wydali album Songs of Glory/Pieśni Chwały. Autorami muzyki i tekstów są Krzysztof Trebunia-Tutka i Norman Grant.
  Paweł Kukiz (ur. 24 czerwca 1963 w Paczkowie) – polski wokalista, muzyk i aktor. W latach 1984-2013 był liderem zespołu Piersi. W 2001 wziął udział w projekcie Yugoton, a w 2007 w jego kontynuacji – Yugopolisie. W 2003 wydał płytę w duecie z Janem Borysewiczem. W latach osiemdziesiątych założył wiele zespołów, m.in. CDN, Aya RL i Hak. W 2006 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu.
  Stowarzyszenie Autorów "ZAiKS" — polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców. Akronim ZAiKS w nazwie pochodzi od nazwy Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Jednym z założycieli był Julian Tuwim.
  Gwara podhalańska – jedna z gwar dialektu małopolskiego, występująca na terenie Podhala. Jest ona jedną z najbardziej żywych gwar w Polsce. Spośród wszystkich gwar małopolskich najbardziej znana i najlepiej zachowana po dzień dzisiejszy. Posiada ona wiele cech wspólnych z innymi gwarami południowej Małopolski, np. z gwarą żywiecką czy sądecką. Najbardziej zbliżone do niej są sąsiednie gwary spiska i orawska. Gwara ta została spopularyzowana na przełomie XIX i XX wieku przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera, który wydał cykl opowiadań pt. Na skalnym Podhalu.
  Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych — stowarzyszenie, zajmujące się zarządzaniem prawami pokrewnymi do praw autorskich wykonawców utworów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.