• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzysztof Skowroński

  Przeczytaj także...
  Wywiad i Opinie (także WiO) to autorski program publicystyczny dziennikarza Krzysztofa Skowrońskiego emitowany w każdą niedzielę w TVP1, zwykle o godzinie 13:10. Trwa on zwykle około 25 minut. Obecnie nie nadawany. Do programu zostają zaproszeni redaktorzy czołowych polskich gazet publicystycznych i dzienników. Rozmowy prowadzone na antenie w trakcie emisji WiO dotyczą aktualnych wydarzeń z polskiej i światowej sceny politycznej, niekiedy zahaczają także o sport i kulturę. Stanowią one swoiste podsumowanie całego tygodnia. Jak podkreśla prowadzący nadrzędnym celem programu jest przedstawienie widzowi różnych punktów widzenia i zdań.Tomasz Lis (ur. 6 marca 1966 w Zielonej Górze) – polski dziennikarz telewizyjny, publicysta, prowadzący i reporter, mający w swoim dorobku m.in. pracę korespondenta Wiadomości w Stanach Zjednoczonych i prowadzenie głównych telewizyjnych programów informacyjnych TVP, TVN i Polsatu; w latach 2010–2012 redaktor naczelny „Wprost”, od 2012 redaktor naczelny „Newsweek Polska” i współwłaściciel serwisu internetowego naTemat.pl.
  Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.
  Wypowiedź Krzysztofa Skowrońskiego z okazji 10-lecia polskojęzycznej Wikipedii

  Krzysztof Konrad Skowroński (ur. 2 kwietnia 1965) – polski dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy.

  Życiorys[]

  Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dziennikarską rozpoczął w Radiu Zet, gdzie stworzył i prowadził wiele popularnych programów publicystycznych m.in. „Gość Radia ZET”, „Śniadanie z Radiem Zet”, „Koktajl Mołotowa”, „Jazda Polska” , „Niebieskie studio Radia Zet”. W 2000 wraz z grupą innych dziennikarzy odszedł z Radia Zet.

  Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) – stowarzyszenie zrzeszające polskich dziennikarzy, od 1989 członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.Salon polityczny Trójki – audycja nadawana od poniedziałku do piątku w Programie III Polskiego Radia, nadawana o godz. 8:13, w formie wywiadu prowadzonego przez Beatę Michniewicz i Michała Karnowskiego. W przeszłości program prowadzili m.in. Jolanta Pieńkowska i Krzysztof Skowroński.

  Od stycznia 2001 do sierpnia 2002 współpracował z Programem III Polskiego Radia, w którym prowadził codzienne rozmowy z politykami w porannym programie „Salon polityczny Trójki”. W telewizji znany jest m.in. z programów publicystycznych „Gość Jedynki” w TVP1 i „ Rozmowa Dnia i Pytania ” w Telewizji Puls. Od września 2003 do września 2004 współpracował z Polsatem, gdzie można było go zobaczyć w takich audycjach jak „Wywiad Skowrońskiego” czy cotygodniowa debata „Biały kot czy czarny pies”. W latach 2005-2007 ponownie współpracował z TVP1, zajmując się prowadzeniem niedzielnego programu publicystycznego „Wywiad i Opinie”, w którym wraz z zaproszonymi dziennikarzami prasowymi komentował wydarzenia polityczne ostatniego tygodnia. Był felietonistą dziennika „Rzeczpospolita”.

  TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.Radio Wnet – polska firma o charakterze serwisu społecznościowego i platformy radiowej założona w 2009 roku przez Krzysztofa Skowrońskiego, Grzegorza Wasowskiego, Katarzynę Adamiak-Sroczyńską i Monikę Makowską-Wasowską. Radio wspierają m.in. Wojciech Cejrowski, Andrzej Iwicki, Jerzy Jachowicz, Adam Piśko i Jacek Pawłowski.

  Od 8 lipca 2006 do 25 lutego 2009 dyrektor programowy Programu III Polskiego Radia. Okazjonalnie na antenie stacji prowadził piątkowe wydania audycji „Salon polityczny Trójki”.

  W 2009 założyciel i redaktor naczelny internetowego Radia Wnet.

  Wraz z Tomaszem Lisem i Mariuszem Ziomeckim jest autorem książki ABC dziennikarstwa.

  1 października 2011 został wybrany prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w październiku 2014 został ponownie wybrany na to stanowisko.

  Gość Radia Zet – codzienna audycja Radia Zet, w formie wywiadu prowadzonego przez Monikę Olejnik. Nadawana od początku istnienia stacji.Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.

  Od 7 marca 2016, w poniedziałkowe wieczory na antenie TVP Info emitowany jest jego autorski program publicystyczny „24 Minuty”.

  Życie prywatne[]

  Żonaty , ma czwórkę dzieci.

  Nagrody[]

 • 15 marca 2007 został laureatem nagrody imienia Dariusza Fikusa (przyznawanej przez redakcję gazety „Rzeczpospolita” i jej wydawcę „Presspublica”) w kategorii wydawców i redaktorów naczelnych
 • w 2014 został laureatem Nagrody im. Jacka Maziarskiego
 • Przypisy

  1. Krzysztof Skowroński - życiorys - old.sdp.pl
  2. Tomasz Lis, Krzysztof Skowroński, Mariusz Ziomecki: ABC dziennikarstwa. Warszawa: Axel Springer Polska, 2002. ISBN 83-916-4106-6.
  3. SDP ma nowego prezesa. "www.sdp.pl", 1 października 2011. [dostęp 2015-01-09].
  4. Krzysztof Skowroński ponownie prezesem. SDP wybrał nowe władze. SDP, 2014-10-25. [dostęp 2015-01-09].
  5. ab, k: Najprostsza forma dziennikarstwa – wywiad. „24 minuty” z Krzysztofem Skowrońskim. W: tvp.info [on-line]. Telewizja Polska S.A. / TVP Info, 2016-03-08. [dostęp 2016-04-10].
  6. Zaproszenie na wręczenie nagrody im. Jacka Maziarskiego. jacekmaziarski.org, 27 października 2015. [dostęp 2016-05-29].
  Gość Jedynki - program publicystyczny nadawany od 5 stycznia 1998 roku do 13 sierpnia 2004 roku przez program 1 Telewizji Polskiej (TVP 1) początkowo o 17:50, później bezpośrednio po Teleexpresie. Prezenterzy rozmawiali z ciekawymi osobami, związanymi z polityką. Później zastąpiony został przez Prosto w oczy prowadzony przez Monikę Olejnik.Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda im. Jacka Maziarskiego – polska nagroda nadawana od 2010 „za wybitne osiągnięcia publicystyczno-eseistyczne wyróżniające się suwerennością myślenia i poszerzające naszą wiedzę o rzeczywistości”. Upamiętnia postać Jacka Maziarskiego, polskiego dziennikarza, publicysty i polityka.
  TV Puls (Telewizja Puls, potocznie Puls, do 2 października 2009 oficjalna nazwa Puls, od 25 czerwca do 6 grudnia 2003 nadawała pod nazwą TV Niepokalanów Puls) – polska komercyjna stacja telewizyjna, uruchomiona 18 marca 2001. Według własnych danych telewizja znajduje się w zasięgu ok. 29,3 mln Polaków. Do 2013 zasięg naziemny stacji wynosił 13,5 mln widzów, czyli 35,32% mieszkańców Polski przy całkowitym zasięgu technicznym na poziomie ok. 82,7%. Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej zasięg naziemny TV Puls wynosi 98,8% powierzchni Polski.
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Rzeczpospolita” – ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.
  Polskie Radio Program III (Trójka, Radiowa Trójka, Program Trzeci Polskiego Radia, oficjalny skrót PR3) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 1 kwietnia 1962 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.