• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzysztof Skonieczny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Monika Brodka (ur. 7 lutego 1987 w Żywcu) – polska wokalistka popowa. Laureatka trzeciej edycji programu telewizyjnego Idol. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – najstarszy i największy w Polsce festiwal młodego kina. Prezentuje pełnometrażowe i krótkometrażowe profesjonalne debiuty filmowe, przede wszystkim polskie. Tradycją Festiwalu są spotkania młodych twórców z publicznością i krytykami, mające charakter szczerej wymiany opinii na temat filmów – stąd ich nazwa: „Szczerość za szczerość”. Głównymi nagrodami Festiwalu są Wielkie i Małe Jantary.

  Krzysztof Skonieczny (ur. 1 października 1983 w Ząbkowicach Śląskich) – polski aktor teatralny i filmowy, niezależny reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, twórca teledysków, performer, autor wideoprojekcji, zainteresowany interdyscyplinarnym podejściem do sztuki. Laureat wyróżnień w różnych dziedzinach. Pochodzi z Wrocławia, mieszka w Warszawie.

  Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.Magdalena Łazarkiewicz de domo Holland (ur. 6 czerwca 1954 w Warszawie) – polska reżyserka i scenarzystka, córka Ireny Rybczyńskiej i Henryka Hollanda, siostra Agnieszki Holland, wdowa po reżyserze Piotrze Łazarkiewiczu oraz matka kompozytora Antoniego Gross-Łazarkiewicza.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jest absolwentem klasy o profilu humanistycznym IX LO im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu (2002). W latach 2002–2004 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2004 rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, który ukończył z wyróżnieniem w 2008.

  Teatr Polski we Wrocławiu – teatr we Wrocławiu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1949 jako Państwowy Teatr Dolnośląski we Wrocławiu; od 1969 nosi obecną nazwę.Tadeusz Borowski (ur. 12 listopada 1922 w Żytomierzu, zm. 3 lipca 1951 w Warszawie) – polski pisarz, poeta i publicysta.

  W latach 2007–2009 był członkiem zespołu aktorskiego oraz twórcą i kuratorem czytań performatywnych w Teatrze Studio w Warszawie. Współpracował z teatrami TR Warszawa, Nowym Teatrem w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Laboratorium Dramatu oraz teatrami niezależnymi Teatrem Montownia, Komuną Otwock, Usta Usta/2xU, Centrala 71 i Studium Teatralnym.

  Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – teatr założony w 1944 roku z siedzibą przy ulicy Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie.Dorota Masłowska (ur. 3 lipca 1983 w Wejherowie) – polska pisarka, dramaturg, felietonistka, laureatka Nagrody Literackiej Nike (2006) za powieść Paw królowej.

  Współtwórca i członek (m.in. wraz z Marcinem Cecko, Piotrem Głowackim, Romą Gąsiorowską, Janem Komasą i Dorotą Masłowską) Stowarzyszenia Twórców Sztuk Wszelkich im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.

  Założyciel, właściciel i twórca konglomeratu artystycznego głębokiOFF.

  4 kwietnia 2014 roku miał premierę jego pełnometrażowy, niezależny, samodzielnie wyprodukowany debiut fabularny Hardkor Disko, który zyskał szerokie uznanie wśród większości polskich mediów, jak i został dostrzeżony przez wielu zagranicznych recenzentów. Film zdobył liczne nagrody w kraju i zagranicą m.in. GRAND PRIX Wielkiego Jantara 2014, a także Nagrody dla Najlepszego Aktora i Najlepszej Aktorki na 33.Festiwalu Polskich Debiutów Filmowych 2014 w Koszalinie, Nagrodę Specjalną Jury dla Najlepszego Reżysera na 14.Sopot International Film Festival, na Festiwalu Filmów w Gdyni Hardkor Disko (jedyny niezależny film w konkursie głównym) otrzymał nagrody za Najlepszy Debiut Reżyserski, Najlepszy Debiut Aktorski oraz Najlepsze Zdjęcia, zaś na Fresh Film Fest w czeskiej Pradze Nagrodę Publiczności, wygrał Konkurs Filmów Polskich na 22.Camerimage International Film Festival oraz zdobył wiele innych nagród i wyróżnień. Ponadto film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie (czerwiec 2014, premiera międzynarodowa), 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu – sekcja Nowe Perspektywy (czerwiec 2014, premiera brytyjska), a także do Konkursu Głównego 7. Festiwalu OFF PLUS CAMERA (maj 2014, premiera światowa) oraz kilkudziesięciu innych prestiżowych krajowych i międzynarodowych festiwali filmowych.

  e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie . Muzykoterapia – dziedzina posługująca się muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej.

  Został wybrany jako jeden z 25. młodych reżyserów z całego świata na Summer Academy podczas 67. Locarno International Film Festival (sierpień 2014).

  Jego teledysk Chleb z płyty Społeczeństwo jest niemiłe Mister D. (projekt muzyczny Doroty Masłowskiej) z gościnnie występującą Anją Rubik zyskał światowe uznanie i został zauważony przez takie media jak Vogue International, Dazed Magazine czy Fashionista.com, był także nominowany do UK Music Videos Awards.

  W 2014 roku odbyły się dwie retrospektywy jego teledysków: 24 października w Hackney Picturehouse, w Londynie, w ramach festiwalu Play Poland oraz 29 listopada w Monopol Kino, w Monachium, w ramach festiwalu Cinepol.

  Donguralesko (zapisywane jako donGURALesko lub DonGuralEsko), właściwie Piotr Górny (ur. 8 marca 1980 w Poznaniu), znany również jako Gural, Guraal, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia, Dziadzia Giovanni, Osieroconych Płyt Selektor – polski raper i producent muzyczny. Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1994 roku i jest członkiem takich grup muzycznych jak Rapscalion X, Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. Donguralesko współpracował z takimi wykonawcami jak Tede, Sido, DJ Kostek, Matheo, Paluch, Miodu, Waldemar Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Pih, Rafi, Shellerini, Fokus, Grubson czy Pezet.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  27 października 2018 premierę miał ośmioodcinkowy miniserial, adaptacja nominowanej do Paszportów Polityki powieści Jakuba Żulczyka Ślepnąc od świateł.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Maciej Kowalewski (ur. 30 lipca 1969 w Kole) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta, pisarz, dramatopisarz i reżyser teatralny, dyrektor naczelny i artystyczny warszawskiego Teatru Na Woli (od lipca 2007 do sierpnia 2010).
  Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.
  Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty (dawniej: Era Nowe Horyzonty, T-Mobile Nowe Horyzonty) – festiwal filmowy odbywający się co roku pod koniec lipca we Wrocławiu.
  Malemen – ilustrowany magazyn dla mężczyzn, wydawany od 2008 roku jako miesięcznik, a od 2014 roku jako dwumiesięcznik.
  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – państwowa instytucja kultury zajmująca się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Jej siedziba mieści się w Warszawie przy ulicy Jazdów 1. Dyrektorem jest Maciej Nowak.
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie (ros.Московский международный кинофестиваль, ang. Moscow International Film Festival) – festiwal filmowy, odbywający się uprzednio w ZSRR, następnie w Federacji Rosyjskiej, mający akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Festiwal odbywa się w końcu czerwca i trwa dziesięć dni. Jest drugim najstarszym przeglądem filmów świata (po Festiwalu Weneckim). Po raz pierwszy odbył się w 1935 z poparciem Stalina. Pierwszy Festiwal Moskiewski otwierał film Czapajew. W latach następnych nie odbywał się. Wznowiony w 1959, zaczął być przeprowadzany co dwa lata, a począwszy od 1997 - corocznie (w 1998, z powodu problemów finansowych, festiwal nie odbył się). Główną nagrodą festiwalu jest (ustanowiona w 1989) statuetka "Złoty Święty Jerzy". Od 1972 zaliczany przez FIAPF do festiwali klasy "A". Prezydentem przeglądu jest Nikita Michałkow, który piastuje swoją funkcję od 1999 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.