• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzysztof Oloś

  Przeczytaj także...
  Azarath – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1998 roku w Tczewie. Formacji przewodzi perkusista Zbigniew "Inferno" Promiński, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie wielu utytułowanych muzyków działalność Azarath skupiona jest w artystycznym podziemiu.Napalm Records - założona w 1992 roku przez Markusa Riedlera austriacka wytwórnia płytowa, zajmująca się wydawnictwami metalowymi i gotyckimi.
  Evangelion – dziewiąty album studyjny polskiej deathmetalowej grupy Behemoth. W Europie ukazał się 7 sierpnia 2009 nakładem Nuclear Blast Records, w Stanach Zjednoczonych zaś 11 sierpnia 2009 roku nakładem Metal Blade Records. W Polsce album ukazał się 7 sierpnia 2009 nakładem Mystic Production. Jest to trzeci album grupy, na którym umieszczono utwór polskojęzyczny ("Lucifer").

  Krzysztof Oloś (ur. 4 września 1979 w Warszawie), znany również jako Siegmar – polski muzyk, kompozytor i klawiszowiec. Oloś znany jest przede wszystkim z wstępów w blackmetalowej grupie muzycznej Vesania. Gościnnie wystąpił na albumach grup Vader, Behemoth i Trauma, podczas koncertów wspierał grupę Neolithic. Muzyk posiada domowe studio, w którym realizuje nagrania instrumentów klawiszowych. Podczas koncertów gra na keyboardzie firmy Roland model XP-30.

  XXV – dwupłytowa kompilacja nagrań polskiej grupy deathmetalowej Vader. Utwory na albumie są przekrojowym zbiorem kompozycji grupy od początku jej działalności nagrane oraz ponownie zmiksowane. Wydawnictwo ukazało się 12 czerwca 2008 nakładem Regain Records.The Art of War – piąty minialbum deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się w 2005 roku nakładem Regain Records w Europie, w Polsce dzięki Mystic Production. W Stanach Zjednoczonych płyta ukazała się w 2006 roku nakładem Candlelight Records.

  Działalność artystyczna[]

  W 2000 roku Oloś dołączył do blackmetalowej grupy Vesania. Na przełomie 2001 i 2002 roku, wraz z grupą jej debiutancki album pt. Firefrost Arcanum. Płyta ukazała się w 2003 roku nakładem Empire Records w Europie oraz Crash Music w USA. W 2005 roku ukazał się drugi album grupy Vesania pt. God the Lux.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Impressions in Blood – studyjny album polskiej deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się 4 września 2006 roku i dotarło do 8. miejsca listy sprzedaży OLiS w Polsce. Gościnnie na płycie wystąpił znany z występów w grupie Vesania klawiszowiec Krzysztof "Siegmar" Oloś. Było to drugie wydawnictwo zespołu Vader, na którym zostały opublikowane utwory skomponowane przez gitarzystę Maurycego "Mausera" Stefanowicza. Album uzyskał nominację do Fryderyka w kategorii album roku rock/metal.

  Nagrania zrealizowano w lubelskich Hendrix Studios we współpracy z producentem muzycznym Arkadiuszem "Maltą" Malczewskim. Miksowanie i mastering wykonali Wojciech i Sławomir Wiesławscy. Album został wydany przez Empire Records w Polsce oraz dzięki Napalm Records na świecie. W ramach promocji albumu grupa odbyła szereg tras koncertowych, m.in. God The Black East European Tour 2006 oraz Blitzkrieg IV Tour 2006, gdzie Vesania wystąpiła wraz z grupami: Vader, Trauma i Azarath.

  Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Pod koniec 2007 roku ukazał się kolejny album pt. Distractive Killusions. W Polsce płyta została wydana w styczniu 2008 roku nakładem Mystic Production. Album był promowany singlem pt. Rage of Reason, który ukazał się nakładem Empire Records. Oloś o realizacji partii instrumentów klawiszowych na albumuie Distractive Killusions: "...wizyta w studio nie jest darmowa, a budżet na powstanie płyty nie zawsze jest na tyle duży, żeby móc sobie pozwolić na komfort bezstresowego nagrywania. To nie są małe pieniądze, a że instrumenty klawiszowe pełnią w VESANIA dość ważną rolę, trzeba im poświęcić sporo czasu i uwagi w momencie nagrywania. Najsensowniejszym wyjściem było więc skompletowanie odpowiedniego sprzętu, oprogramowania i poznanie tajników realizacji dźwięku. Wszystko po to, by móc nagrywać w domu. Korzyści są obustronne."

  Firefrost Arcanum - pierwszy album studyjny polskiej grupy muzycznej Vesania. Wydawnictwo ukazało się 25 marca 2003 roku nakładem wytwórni muzycznej Empire Records. W Stanach Zjednoczonych i w Europie płyta została wydana przez firmę Crash Music Inc. Nagrania zostały zarejestrowane, zmiksowane i zmasterowane w olsztyńskim Selani Studio pomiędzy jesienią a latem 2002 roku. Kompozycje zostały wyprodukowane przez Szymona Czecha oraz zespół Vesania.Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.

  Dyskografia[]

   Zobacz więcej w artykule Vesania, w sekcji Dyskografia.
  Występy gościnne
 • Carnal - Curse This Day (2003, Distributor of Pain)
 • Vader - The Art of War (2005, EP, Regain Records)
 • Vader - Impressions in Blood (2006, Regain Records)
 • Trauma - Neurotic Mass (2007, Empire Records)
 • Vader - V.666 (2008, singel, Empire Records)
 • Vader - XXV (2008, Regain Records)
 • Behemoth - Evangelion (2009, Nuclear Blast)
 • Vader - Welcome to the Morbid Reich (2011, Nuclear Blast)
 • Behemoth - The Satanist (2014, Nuclear Blast)
 • Vader - Tibi et Igni (2014, Nuclear Blast)
 • Przypisy

  1. Nowy album „ Neurotic Mass" ukonczony! (pol.). www.myspace.com/traumaprofile. [dostęp 2009-05-18].
  2. PIOTR WTULICH - gitarzysta NEOLITHIC 14 stycznia 2004 (pol.). strefa.rockmetal.art.pl. [dostęp 2009-05-19].
  3. Sylwetki: Siegmar (pol.). vesania.pl. [dostęp 2009-05-19].
  4. Vesania w Empire Records (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-05-01].
  5. Vesania: Nagrania bliskie ukończenia (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-05-01].
  6. Vesania w Napalm Records (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-05-01].
  7. Bartosz Donarski. Vesania. „Mystic Art”. 1/2008, s. 46-47. Michał Wardzała. Mystic Production. ISSN 1427-5538 (pol.). 
  8. Zabójcze iluzje Vesanii (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-05-01].
  9. Vesania - trzecia odsłona (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-05-01].
  10. Wywiad z Siegmarem (pol.). vesaniafan.prv.pl. [dostęp 2009-05-19].
  11. Vader - The Art of War (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-03-24].
  12. The Art Of War, Vader, Regain Records, Dystrybucja: Mystic Production, 2005, Nr katalogowy: RR 074
  13. Vader - Impressions in Blood (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-03-24].
  14. Impressions In Blood, Vader, Regain Records, Dystrybucja: Mystic Production, 2006, Nr katalogowy: RR 098
  15. Vader - v.666 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2009-03-24].
  16. Vader - XXV (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-03-24].
  Neurotic Mass – szósty album studyjny polskiej grupy muzycznej Trauma. Wydawnictwo ukazało się 20 marca 2007 roku nakładem wytwórni muzycznej Empire Records. Nagrania zostały zarejestrowane i zmiksowane w białostockim Hertz Studio pomiędzy majem a czerwcem 2006 roku. Gościnnie w nagraniach wziął udział Krzysztof "Siegmar" Oloś znany z występów w formacji Vesania. Mastering odbył się w grudniu tego samego roku również w Hertz Studio.Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Neolithic - polska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza death, gothic i doom metalu. Zespół powstał w Mławie w 1992 roku. W 1996 roku grupa zarejestrowała pierwszy album zatytułowany For Destroy The Lament, który ukazał się nakładem wytwórni muzycznej Adipocere Records. Kolejny album ukazał się siedem lat później pt. My Beautiful Enemy wydany nakładem Mystic Production.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Arkadiusz "Malta" Malczewski (ur. 8 grudnia 1975), znany również jako Hrimgrimnir Beherit - polski producent muzyczny i inżynier dźwięku. Był redaktorem zina muzycznego Wolfpack. Znany ze współpracy z takimi grupami muzycznymi jak: Azarath, Asgaard, Blindead, Devilyn, Black River, Elysium, Lost Soul, Decapitated, Nomad, Neolithic, Moon, Deus Mortem, Spinal Cord oraz Thunderbolt.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Vesania – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza symfonicznego black metalu i blackened death metalu. Powstała w 1997 roku w Warszawie z inicjatywy perkusisty Dariusza "Daraya" Brzozowskiego, gitarzysty i wokalisty Tomasza "Oriona" Wróblewskiego oraz basisty Filipa "Heinricha" Hałuchy. Formacja powszechnie mylnie określana jest jako supergrupa ze względu na udział poszczególnych muzyków w takich grupach jak: Behemoth, Decapitated oraz Dimmu Borgir.
  Vader /ˈveɪdə(ɹ)/ (RP) — polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu. Powstała w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Zbigniewa "Viki" Wróblewskiego oraz Piotra "Petera" Wiwczarka, pełniącego wówczas funkcję basisty. W początkowym okresie działalności muzyka Vader oscylowała wokół speed i heavy metalu inspirowanego dokonaniami grup Judas Priest i Accept. Po 1985 roku za sprawą odnoszącego wówczas największe sukcesy kwartetu Slayer, grupa Vader zwróciła się w stronę thrash, a następnie death metalu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.