• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzysztof Majchrzak - muzyk

  Przeczytaj także...
  Jazz Jamboree Festival – jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree.Aleksander Korecki, znany też jako Alek Korecki (ur. 1955) – polski saksofonista jazzowy i rozrywkowy, grający zwłaszcza na saksofonie altowym, kompozytor, autor tekstów. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, grając tam na flecie. Współautor i wykonawca muzyki do Lykantropii Piotra Dumały.
  Jack Bruce, właśc. John Simon Bruce (ur. 14 maja 1943 w Bishopsbriggs) – brytyjski kompozytor, wokalista i basista zespołu Cream. Uczestniczył także w nagraniach płyt m.in. Johna Mayalla, Lou Reeda, Franka Zappy, Charliego Wattsa z The Rolling Stones i Billa Warda z Black Sabbath.

  Krzysztof Majchrzak (ur. 6 stycznia 1954 w Częstochowie) – polski basista, kompozytor.

  Jeden z najbardziej twórczych gitarzystów basowych w Europie. Współtwórca formacji WESTON - MAJCHRZAK - GEMBALSKI "Magic Hands", Labirynt, Tie Break i Sunset. Współpracował z New Jazz Band, Street Blues, Symphonic Sound Orchestra Jarosława Śmietany. Od roku 1988 mieszka i tworzy we Francji.

  Włodzimierz Kiniorski (Kinior) (ur. 1952 w Zagnańsku) – polski muzyk i kompozytor, grający m.in. na saksofonie. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny.Billie Holiday, właściwie Elinore Harris (ur. 7 kwietnia 1915 w Filadelfii, zm. 17 lipca 1959 w Nowym Jorku) – amerykańska śpiewaczka jazzowa; przedstawicielka „miejskiej”, swingowej odmiany wokalistyki jazzowej. Przez Lestera Younga, lojalnego przyjaciela i partnera muzycznego, nazywana także Lady Day. Utwory, do których napisała teksty – m.in. „God Bless the Child”, „Don’t Explain” i „Lady Sings the Blues” – na przestrzeni lat stały się jazzowymi klasykami.

  Kariera muzyczna[]

  O szkole muzycznej pomyślał stosunkowo późno, bo w wieku 21 lat. Kiedy w częstochowskiej Szkole Muzycznej zwolniło się miejsce w klasie kontrabasu, Majchrzak podjął ostateczną decyzję o kierunku kształcenia. W szkole poznał Janusza Iwańskiego, Czesława Łęka i Antoniego Gralaka i razem z nimi stworzył zespół o nazwie Tie Break. W 1980 roku grupa pojechała do Krakowa na festiwal Jazz Juniors i zajęła pierwsze miejsce. W tym czasie Majchrzak zaczął mieć problemy z ręką, co zmusiło go do porzucenia kontrabasu. Postanowił grać na basie elektrycznym i przy tym instrumencie już pozostał.

  Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych "Jazz Juniors" – jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych, organizowany od 1976 r. w Krakowie. Jego celem jest prezentację młodych i uzdolnionych wykonawców tego gatunku, jak również ich konfrontacja z polskimi i światowymi gwiazdami jazzu.Janusz Iwański, ps. YANINA (ur. 22 kwietnia 1956 w Częstochowie) – polski muzyk jazzowy i rockowy, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i wokalista, związany z Częstochową. Współzałożyciel zespołów Tie Break, Soyka Yanina, współpracownik Drum Freaks i Maanamu. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Najważniejsze festiwale, na których Majchrzak wystąpił z zespołem, to Jazz nad Odrą (lata 1980, 1986) i Jazz Jamboree (1982-1983). Później razem z A. Przybielskim, W. Kiniorskim, A. Koreckim, M. Zduniakiem, J. Piaskowskim, J. Iwańskim, A. Gralakiem, S. Juvandiusem i H. Gembalskim grał w zespole New Jazz Band. Był także członkiem grupy Jarosława Śmietany Symphonic Sound Orchestra, w którym grali m.in. Zbigniew Namysłowski i Jan Ptaszyn Wróblewski.

  Radio France Internationale (RFI) – francuskie radio publiczne, nadające programy dla zagranicy, powstałe w 1975 r. i finansowane przez MSZ Francji.Zbigniew Namysłowski (ur. 9 września 1939 w Warszawie) – polski saksofonista jazzowy. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.

  Później stworzył zespół, który nazywał się Sunset. Koncertował też z Adamem Kawończykiem. W 1988 roku Majchrzak wyjechał do Francji. W jednym z wywiadów przyznał, że był to wyjazd w nieznane, bez kontaktów i znajomości. Jednak szybko udało mu się zaaklimatyzować. Rozpoczął współpracę z muzykami z zespołu Dune, później zagrał z Caravane Brocoli na spektaklu poświęconym Billie Holiday. Razem z Edgarem Ravahatrą brał udział w koncertach realizowanych przez radiostacje France Inter i Radio France Internationale. Wystąpił też na festiwalu muzyki francuskiej Francofolie w La Rochelle.

  Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.Jan Wróblewski pseudonim Ptaszyn (ur. 27 marca 1936 w Kaliszu) – polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny.

  Jednym z ciekawszych projektów był duet z mołdawskim skrzypkiem – Oktavianem Tzaranou. Następnie muzyk przyłączył się do zespołu Tourmaline, z którym wyjechał na trasę koncertową do Kanady. Poza tym, Tourmaline wystąpił na festiwalach w Montrealu i w Quebeku, a nawet w kanadyjskim programie telewizyjnym. W 1993 roku Majchrzak rozpoczął współpracę z polskim bluesowym zespołem Tomasza Dziano Street Blues, z którym trzy lata później nagrał płytę pt. Driving Licence, a w 2000 roku kolejną, zatytułowaną Prodigal Son. W międzyczasie, razem ze Street Blues, brał udział w licznych festiwalach, a z Tomaszem Dziano, Philippe'em Garcią i Januszem Yaniną Iwańskim działał w zespole D.Y.M.

  Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.SACEM ( fr.Société des Auteurs, Compositeurs et Editeurs de Musique) - Stowarzyszenie Autorów, Kompozytorów i Wydawców Muzycznych z siedzibą we Francji, organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, francuski odpowiednik polskiego ZAiKS-u.

  Rok 1994 przyniósł Majchrzakowi nowe projekty muzyczne, najpierw z Gembalskim i Garcią – Lonley Kosmiks, później słynne trio z Gembalskim i Zduniakiem – Labirynt. W 1998 roku zespół, przy współpracy saksofonisty Toma Bergerona, nagrał płytę pt. Labirynt, którą wydała amerykańska wytwórnia Teal Creek Records. Później powstał jeszcze album pt. Ethnic wydany przez Polonię Records. W 2004 roku, z okazji dziesięciolecia istnienia, grupa Labirynt wybrała się na tournée po Francji i nagrała materiał na nowa płytę EXIT. Krzysztof Majchrzak współtworzył także wiele innych zespołów, były to m.in. Exagere-Moi-Ensemble, Les Last X, Grand Duc, Mohican, Z`Ebra, Poesique, l`O.G.R.E, Whirled Jazz, M.B.G Orchestra. W 2001 roku uformował grupę, której był liderem – nazywała się Majchrzak Projekt. Z Yaniną i P. Garcią stworzył Trio Y.M.G. Ponadto grał z takimi muzykami, jak Tom Bergeron, Philippe Gilbert, Laurent Levasque, Wojciech Konikiewicz, Michel Godard, Rick Hollander a wcześniej Magic Slim, Bill Thomas czy John Primer.

  Michał Zduniak (ur. 1958 w Warszawie, zm. 5 maja 2009 w Starachowicach) – polski perkusista jazzowy. Ukończył szkołę muzyczną I stopnia w klasie perkusji w Warszawie. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1980 roku uzyskał stypendium im. Krzysztofa Komedy. Był wieloletnim członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.Jarosław Śmietana (ur. 29 marca 1951 w Krakowie, zm. 2 września 2013 tamże) – polski gitarzysta jazzowy, kompozytor i pedagog.

  Majchrzak prowadzi we Francji warsztaty muzyczne, zajęcia z improwizacji i z basu elektrycznego. Jest także członkiem kilku związków artystycznych: Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i francuskich Związku Artystów Wykonawców Muzyki i Tańca ADAMI, Związku Artystów Muzyków Wykonawców SPEDIDAM oraz Związku Autorów-Kompozytorów SACEM. W twórczości Majchrzaka słychać wpływy wielokulturowej Francji – można doszukać się motywów muzyki hinduskiej, arabskiej czy hebrajskiej. Majchrzak wysoko ceni sobie również muzykę rockową – jedna z najbardziej znaczących dla niego postaci to Jimi Hendrix, istotne wrażenie robi na nim też Jack Bruce, basista The Cream. Majchrzak bardzo dużą wagę przywiązuje do improwizacji, dlatego gra na basie preparowanym, i włącza do swoich kompozycji elementy etniczne. Poszukuje dźwięków oryginalnych i niepowtarzalnych. Jest przeciwny powielaniu wzorców tradycyjnego jazzu amerykańskiego.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.La Rochelle (także La Rocheile, niekiedy w języku polskim jako Roszela) – miasto w zachodniej Francji, w regionie Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime, nad Zatoką Biskajską. Jest portem morskim i ośrodkiem turystycznym.

  Od roku 2008 dyrektor artystyczny "Inadianapolis Studio" oraz dyrektor artystyczny "Jazz Urbain Festival".

  Dyskografia[]

 • 1983 Tie Break: K7, Sonus, LP
 • 1996 Street Blues: Driving Licence, CD, CM Production
 • 1997 Krzysztof Majchrzak/Yves Perrin/Pascal Borel/Kouki Portelano: Fantazia, CD, Dexton Music
 • 1998 Labirynt: Labirynt, CD, Teal Creek Records
 • 1999 Gembalski/Zduniak/Majchrzak: Ethnic, Polonia Records
 • 2000 Street Blues: Prodigal Son, CD, Raincheck
 • 2000 Z`Ebra Trio: Cornette, CD, Plaza Records
 • 2003 Krzysztof Majchrzak/Philippe Gilbert: Un Soir de Neige Sur Lyon, CD, MK Muzzik
 • 2005 LABIRYNT: Exit, CD Teal Creek Music
 • 2007 LABIRYNT: Motion Tissue, CD Teal Creek Music
 • Jazz nad Odrą - polski festiwal jazzowy organizowany we Wrocławiu od 1964. Do roku 1989 festiwal był imprezą studencką organizowaną przez ZSP i wrocławski klub "Pałacyk". Obecnie organizatorem jest Centrum Sztuki Impart wraz z Fundacją Jazz nad Odrą i Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym Oddział Wrocław.France Inter – publiczna rozgłośnia radiowa, powstała w r. 1947 i należąca do publicznego nadawcy Radio France. Jako jedna z trzech stacji francuskojęzycznych nadaje na falach długich – 162 kHz z nadajnika w Allouis, na falach ultrakrótkich na terenie całego kraju oraz w Internecie. Redaktorem naczelnym stacji jest Frédéric Schlesinger.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polskie Stowarzyszenie Jazzowe – organizacja wywodząca się ze środowiska jazzowego, która zrzeszała muzyków i kompozytorów jazzowych, oraz krytyków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.