• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krzysztof Krawczyk  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Kasia Cerekwicka, właśc. Katarzyna Cerekwicka (ur. 17 marca 1980 w Koszalinie) – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i R&B.Bogusław Klimczuk (ur. 19 października 1921 w Kozienicach, zm. 12 kwietnia 1974 Warszawie) - polski kompozytor, pianista, dyrygent.

  Krzysztof January Krawczyk (ur. 8 września 1946 w Katowicach) – polski piosenkarz obdarzony charakterystycznym barytonowym głosem, gitarzysta i kompozytor. Wokalista zespołu Trubadurzy (1963-1973), artysta solowy od 1973. Wylansował wiele znanych przebojów. Jego popularność wyznaczają tysiące kilometrów przebytych tras koncertowych w Europie i na świecie oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną. Od maja 2010 prowadzi firmę zajmującą się organizowaniem imprez okolicznościowych, podczas których niejednokrotnie występuje jako gość specjalny.

  Jerzy Krzemiński (ur. 26 kwietnia 1947 w Łodzi) – polski wokalista, muzyk i kompozytor. Ukończył wydział wokalny i wydział kompozycji łódzkiej szkoły muzycznej.Pytanie na śniadanie – polski magazyn śniadaniowy emitowany od 2 września 2002 roku w TVP2 (od 7 czerwca 2010 roku emitowany także w TVP Polonia).

  Jego utwory doczekały się wielu coverów w wykonaniu m.in. T.Love, Poznakowski Band, Oli Szwed, Roberta Janowskiego, Mariusza Kalagi, Macieja Maleńczuka, Roberta Rozmusa, Stachursky'ego, Piotra Gąsowskiego, Michała Milowicza, Roberta Moskwy, Janusza Józefowicza, Nataszy Urbańskiej, Krzysztofa Hanke, Krzysztofa Respondka, Piotra Cugowskiego, Bilguuna Ariunbaatara i Adama Fidusiewicza.

  Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w województwie dolnośląskim w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, wchodzi także w skład Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, jest udostępniona zwiedzającym. Zespół zamkowy stanowi administracyjnie część miasta Wałbrzych.Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.

  Jest honorowym obywatelem Indianapolis.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Trubadurzy
 • 1.2 Kariera solowa
 • 1.2.1 Pierwsza połowa lata 70. XX wieku
 • 1.2.2 Druga połowa lat 70. (w tym krótki powrót do Trubadurów)
 • 1.2.3 Lata 80. XX wieku
 • 1.2.4 Lata 90. XX wieku
 • 1.2.5 Lata 2000–2009
 • 1.2.6 2010–2012
 • 1.2.7 2013–2014 (50-lecie kariery piosenkarza)
 • 1.2.8 2015-2016
 • 2 Zespół instrumentalno-wokalny „Krzysztof Krawczyk Live”
 • 3 Dyskografia
 • 4 Filmografia
 • 5 Odznaczenia
 • 6 Ważniejsze nagrody i wyróżnienia
 • 7 Dodatkowe informacje
 • 8 Uwagi
 • 9 Przypisy
 • 10 Bibliografia
 • Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Henryk Debich (ur. 18 stycznia 1921 w Pabianicach, zm. 4 lipca 2001 tamże) – polski dyrygent i kompozytor, aranżer i pedagog.

  Życiorys[]

  Urodził się w Katowicach i został ochrzczony w tamtejszym Kościele Mariackim. Jego rodzicami byli January i Lucyna Krawczyk zd. Drapała. Obydwoje byli aktorami i śpiewakami operowymi.

  W 1947 Krzysztof wraz z rodziną przeniósł się do Białegostoku, gdzie jego ojciec podjął pracę w miejscowym teatrze. Natomiast w 1949 przeprowadzili się do Poznania, gdzie January Krawczyk podjął pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu.

  W 1950 na świat przyszedł młodszy brat Krzysztofa: Andrzej. 1 września 1953 roku Krzysztof podjął naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej przy zbiegu ul. Zwierzynieckiej i Gajowej w Poznaniu, w klasie fortepianu.

  Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (łac. Ordo Fratrum Minorum Conventualium, siglum: OFMConv, pot. franciszkanie, franciszkanie konwentualni, franciszkanie czarni) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Liczy ponad 4 tys. braci, z których 1/4 stanowią Polacy. Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych Konwentualnych do instytutów kleryckich.Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.

  W 1956 rodzina Krawczyków przeprowadziła się z Poznania do Łodzi. Ojciec Krzysztofa rozpoczął pracę w Teatrze Muzycznym w Łodzi, jako baryton. W tym samym teatrze pracę znalazła także jego matka, jako śpiewaczka operowa. W 1957 zamieszkali w małym mieszkaniu przy ul. 10 lutego 8/9 zajmując 2 pokoje z kuchnią. Krawczyk rozpoczął dalszą naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej w Łodzi przy ul. Jaracza 19.

  Łukasz Zagrobelny (ur. 1 lipca 1975 we Wrocławiu) – polski wokalista, od 2000 roku związany z Teatrem Muzycznym Roma. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Krzysztof „K.A.S.A.” Kasowski (ur. 25 grudnia 1970 w Kielcach) – polski muzyk, kompozytor i podróżnik, założyciel Kapeli z Miasta Kielce.

  Krzysztof Krawczyk na gitarze nauczył się grać samodzielnie, śpiewu uczył się w średniej szkole muzycznej w Łodzi. Musiał porzucić studia muzyczne i zostać gońcem, gdy po śmierci ojca – matka wpadła w depresję, a on jako jedyny zarabiał na utrzymanie rodziny. Podczas pogrzebu ojca głośno wykrzyknął „Boga nie ma” i od tego momentu przez dwadzieścia lat był ateistą.

  Gmina Suchy Las – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej (nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia). Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie komponowana jest również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy we współczesnym, potocznym tego słowa rozumieniu, nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.

  Trubadurzy[]

  W 1963 wraz z Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jerzym Krzemińskim założył Trubadurów, do których w 1965 na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk. W 1967 dołączył do grupy Ryszard Poznakowski, a w 1969 Halina Żytkowiak, która niedługo potem odeszła od Trubadurów. Obok Czerwonych Gitar był to najbardziej popularny polski zespół bigbitowy łączący elementy rocka z polską muzyką ludową. Z Trubadurami wylansował wiele znanych przebojów, m.in. „Kasia”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś”, „Ej, Sobótka, Sobótka”, „Cóż wiemy o miłości” (muzyka Bogusław Klimczuk, słowa Andrzej Kudelski) i „Przyjedź mamo na przysięgę”. W 1967, po ostatecznym odejściu Jerzego Krzemińskiego do zespołu No To Co, Krawczyk wraz ze Sławą Mikołajczyk i Marianem Lichtmanem na chwilę odeszli do eksperymentalnego zespołu Izomorf 67. Jednak po kilku miesiącach Krawczyk z Lichtmanem wrócili do Trubadurów, ale już bez Sławy Mikołajczyk.

  Tango – forma muzyczna na której opiera się taniec tango. Zwykle w formie pieśni lub piosenki. W latach dwudziestych XX wieku podniesione z pieśni popularnej do rangi sztuki muzycznej. Metrum parzyste 2/4. Tempo powolne, grane z gracją.Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach znany tradycyjnie jako kościół Mariacki. Zbudowany w stylu neogotyckim, na planie krzyża łacińskiego, z ciosów kamiennych, przy obecnym placu ks. E. Szramka.

  Zespół ten występował w tych czasach m.in. w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii. Grupa zdobyła w tym czasie wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę na festiwalu w Opolu za udany debiut i piosenkę „Przyjedź mamo na przysięgę” oraz pięć Złotych Płyt.

  Robert Józef Rozmus (ur. 19 stycznia 1963 w Korczynie koło Krosna) – polski aktor, prezenter telewizyjny, konferansjer i showman.Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Kariera solowa[]

  Pierwsza połowa lata 70. XX wieku[]

  W 1973 Krzysztof Krawczyk rozpoczął karierę solową, którą zapoczątkowała płyta Byłaś mi nadzieją, nagrana z zespołem instrumentalnym Ryszarda Poznakowskiego. W 1974 nawiązał współpracę z menadżerem Andrzejem Kosmalą, która trwa do dziś. W latach 70. wokalista z powodzeniem występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Grecji, Belgii, Holandii, Austrii, Irlandii, Australii, na Alasce, Jamajce i Kubie. W 1975 piosenkarz nagrał m.in. „Parostatek” i „Rysunek na szkle”. Zaczął wtedy współpracę z Jerzym Milianem, który skomponował mu wiele melodii do piosenek. Występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

  Oborniki – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie obornickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Oborniki. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.Fakt w rozumieniu potocznym jest to wydarzenie, które miało miejsce w określonym miejscu i czasie. W tym sensie faktem nie może być zdarzenie, które nie miało jeszcze miejsca, można jednak mówić o przewidywaniu przyszłych faktów - czyli zdarzeń które najprawdopodobniej się wydarzą. Zdarzenia te jednak stają się faktami dopiero wtedy, gdy się już wydarzą.

  W 1975 otrzymał tytuł Piosenkarza Roku w plebiscycie „Klubów Publicystów Estradowych”. Tego roku wystąpił także na festiwalu w Rostocku, gdzie zdobył III nagrodę. Podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu otrzymał nagrodę „Złotego Pierścienia” oraz „Nagrodę Ministra Obrony Narodowej” z rąk Wojciecha Jaruzelskiego.

  Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Baryton jest to rodzaj głosu ludzkiego. Głos męski mieszczący się w środkowym zakresie skali głosu (niższy od tenoru, wyższy od basu). Jest to najczęstszy głos występujący u mężczyzn. Barytonowy zakres skali głosu sięga od A do f w muzyce chóralnej i od G do g w muzyce poważnej, ale może być poszerzony zarówno w górę jak i w dół. Głos barytonowy można sklasyfikować na baryton dramatyczny (jest to głos o ciemnej barwie posiadający bardzo bogate i pełne brzmienie oraz niską tessiturę głosu, zakres od G do f ) oraz baryton liryczny (głos ten posiada jasną barwę o lekkim i ciepłym brzmieniu oraz wyższej tessiturze głosu niż baryton dramatyczny, zakres od A do g ).

  Druga połowa lat 70. (w tym krótki powrót do Trubadurów)[]

  Na początku 1976 powrócił do Trubadurów i nagrał z nimi płytę Znowu razem, która zyskała status Złotej Płyty. Zespół odbył trasę koncertową po Polsce, po której Krawczyk ostatecznie odszedł z grupy. Zespół istnieje do dziś, a miejsce Krawczyka zajął w 1993 Piotr Kuźniak.

  skwer Kościuszki – reprezentacyjna ulica (kategoria: droga powiatowa) Śródmieścia Gdyni stanowiąca wspólnie z ulicą 10 Lutego i aleją Jana Pawła II wizytówkę Gdyni. Skrzyżowanie skweru z ulicami Świętojańską i 10 Lutego jest punktem centralnym Gdyni.Tadeusz Ryszard Drozda (ur. 3 kwietnia 1949 w Brzegu Dolnym) – polski satyryk, komik, aktor i konferansjer, cioteczny brat aktora Cezarego Żaka.

  W Sopocie w 1976 zdobył trzy nagrody, stał się ulubieńcem tłumów. Jego piosenki były niezwykle popularne zarówno w radiu, jak i telewizji. W tym roku wystąpił, aż 18 razy w Sali Kongresowej w Warszawie gromadząc na każdym z koncertów komplety publiczności.

  W 1977 wystąpił w spektaklu Staroświecka komedia Arbuzowa w Teatrze Polskim w Poznaniu. Śpiewał tam poezję Siergieja Jesienina wplecioną w fabułę przedstawienia. Nagrał także płytę z jego piosenkami. W tym samym roku zdobył nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii. Niedługo potem nawiązał współpracę z orkiestrą „Alex Band” Aleksandra Maliszewskiego. Następnie piosenkarz podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką firmą „Polydor” i nagrał dwa single „Als wir noch Kinder waren” i „Auf Wiedersehen Madelaine”. 4 grudnia tego samego roku podczas „Święta Górników” w Katowicach dokonał premierowego wykonania piosenki „Hej, Barbara”.

  Chris Norman, właśc. Christopher Ward Norman (ur. 25 października 1950 w Redcar, Yorkshire) - brytyjski muzyk, wokalista zespołu Smokie.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

  W 1978 nagrał kilka znanych piosenek, m.in. „Jak minął dzień”, „Byle było tak”, „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”, a także wygrał Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu śpiewając piosenkę „Pogrążona we śnie Natalia”. W tym roku ukazała się też piosenka bożonarodzeniowa „Na sianie”, którą wykonał wraz z Ireną Jarocką i zespołem 2 plus 1. Do utworu dograno również klip w Baden-Baden.

  Zygmunt "Muniek" Marek Staszczyk (ur. 5 listopada 1963 w Częstochowie) – współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, jak Maanam, Kasia Nosowska, Pidżama Porno, Zipera, Habakuk. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Radio Merkury – lokalna rozgłośnia Polskiego Radia (należąca do porozumienia Audytorium 17) z siedzibą w Poznaniu.

  Po przegranej w 1978 na Festiwalu Interwizji i zajęciu drugiego miejsca za belgijskim zespołem Dream Express na życzenie szefa Radiokomitetu Macieja Szczepańskiego zniknął z radia i telewizji. Po festiwalu piosenka „Jak minął dzień”, którą tam wykonał jeszcze długo cieszyła się popularnością. Fani dalej chcieli go słuchać, nadal świetnie sprzedawały się jego płyty, ale państwowe media nie chciały puszczać już jego piosenek. Owocem niesłabnącej popularności artysty było zdobycie przez niego w 1979 nagrody „Indywidualność Estradowa Roku” na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu.

  Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.

  W latach 70. Krawczyk był dwukrotnie żonaty: z Grażyną Adamus i Haliną Żytkowiak, które wielokrotnie zdradzał. Po latach w wywiadzie dla Super Expressu wyznał, że był wtedy „niepoprawnym poligamistą”.

  Lata 80. XX wieku[]

  Pod koniec lat 70. rozpoczął współpracę z Jarosławem Kukulskim, który skomponował dla niego piosenkę „To co dał nam świat”. W 1980 utwór stał się przebojem. Krawczyk włączył do swojego repertuaru jeszcze inne kompozycje Kukulskiego: utwór „Już nie obejrzę się” oraz piosenkę z filmu Diabelskie szczęście. W tym samym roku wokalista wyruszył na tournée do USA i tam zamieszkał. Gdy trudniej było o koncerty, zarabiał kryjąc papą dachy. Jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych popadł w uzależnienie od leków, z którego wyciągnęła go obecna żona, Ewa Krawczyk. To ona pierwszy raz po 20 latach zaprowadziła go w 1982 na mszę do kościoła w Chicago. Od tego czasu nastąpiła jego przemiana duchowa, znów zaczął wierzyć w Boga. W Stanach Zjednoczonych przebywał do 1985 – głównie koncertował w klubach w Chicago, Las Vegas i Indianapolis; jego występy cieszyły się dużą popularnością. Piosenki z nagranej podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych płyty From a Different Place były tam dość popularne i puszczane w wielu rozgłośniach radiowych.

  FIAT 125 – samochód osobowy klasy średniej, będący następcą modelu Fiat 1300/1500. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1968 samochód zajął 2. pozycję (za NSU Ro 80).Grzegorz Bogdan Skawiński (ur. 6 lipca 1954 w Mławie), znany również jako Skawa – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta, a także producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Niedługo potem powrócił do Polski i nagrał w duecie z Bohdanem Smoleniem kilka humorystycznych piosenek („Mężczyzna po czterdziestce”, „Dziewczyny, które mam na myśli” do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa „To all the girls I loved before” z 1984), które były zupełnie odmienne od jego dotychczasowej twórczości.

  Eric Hilliard "Ricky" Nelson, znany także jako Rick Nelson, (ur. 8 maja 1940 w Teaneck, New Jersey, zm. 31 grudnia 1985 w De Kalb, Teksas) – amerykański aktor, piosenkarz i gitarzysta popowy, związany z gatunkami rock and roll i country pop. Ojciec Tracy Nelson - aktorki znanej głównie z serialu "Detektyw w sutannie". Nelson był jednym z pierwszych nastoletnich artystów rockowych, cieszących się dużą popularnością - nie jednosezonową, jak wielu jego naśladowców, lecz długoletnią. 31 grudnia 1985 roku zginął w katastrofie lotniczej.Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.

  W telewizyjnym programie sylwestrowym transmitowanym przez Program Pierwszy Telewizji Polskiej w 1984 zaśpiewał piosenki ze swojego longplaya „Dobry stary rock” i „To jest po prostu rock and roll”, które zyskały uznanie wśród publiczności.

  Na początku 1985 nagrał płytę Wstaje nowy dzień, z której na Festiwalu w Opolu zaśpiewał piosenkę „Nie przesadza się starych drzew” i zdobył II nagrodę. W tym samym roku na antenę Telewizji Polskiej i Polskiego Radia weszła śpiewana przez niego piosenka z filmu Diabelskie szczęście. Niedługo potem w plebiscycie tygodnika Panorama został uznany piosenkarzem roku.

  Dieter Günter Bohlen (ur. 7 lutego 1954 w Berne k. Bremy, w powiecie Wesermarsch, RFN) – niemiecki muzyk, kompozytor, wokalista i producent muzyczny. Znany przede wszystkim jako założyciel i członek duetu Modern Talking, śpiewającego w języku angielskim. Z wykształcenia jest ekonomistą.Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.

  W 1986 w „Radiowej piosence tygodnia”, „Interstudniu 86” i „Telewizyjnej liście przebojów” Telewizji Polskiej wygrywają piosenki „Za tobą pójdę jak na bal”, „To jest po prostu rock and roll”, „Pokochaj moje marzenia”, „Wstaje nowy dzień” i „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. W tym samym roku zdobył także II miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na „Przebój Roku” za piosenkę „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. Dla telewizji Krawczyk nagrał recitale: „Nie przesadza się starych drzew” z piosenkami country, „Rock and roll i okolice” z evergreenami z longplaya Dobry stary rock, za który otrzymał „Złotą Płytę” oraz „Kolędy Polskie” na zamku w Książu. Powstały również teledyski: „Za tobą pójdę jak na bal”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, „Dziewczyny, które mam na myśli” – duet z Bohdanem Smoleniem, motyw filmu Diabelskie Szczęście, „Pójdę w drogę i wezmę z sobą księżyc” z repertuaru Michaja Burano dla programu „Był taki ktoś” poświęconego Mateuszowi Święcickiemu, „To jest nasz świat”, „Wygrajmy jeszcze jeden mecz” z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku, co spowodowało, że piosenkarz stał się częstym gościem „Studia Sport” i wystąpił w Mundialowej Gali w katowickim „Spodku”. Brał udział w wielu programach radiowych i telewizyjnych. W Telewizji Kraków śpiewał przeboje Elvisa Presleya w „Muzycznych wspomnieniach”. Z „Alex Bandem” w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej w audycjach „Przeboje świata” oraz „Przeboje 86” wykonał utwory „Dzwonię do ciebie, by ci powiedzieć, że cię kocham” Stevie Wondera, „Purple Rain” z repertuaru Prince'a, a także „Midnight Lady”, autorstwa Dietera Bohlena z repertuaru Chrisa Normana.

  Anna Monika Dąbrowska, znana też jako Ania (ur. 7 stycznia 1981 w Chełmie) – polska wokalistka wykonująca muzykę oscylującą w granicach popu, często inspirowaną brzmieniami retro. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Zadebiutowała w 2004 roku albumem Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Wydawnictwo Kilka historii na ten sam temat z 2006 roku było jej pierwszym albumem nawiązującym do tradycji polskiej muzyki lat 60., co artystka kontynuowała na kolejnych dwóch płytach. Ania wydała dotąd pięć albumów studyjnych, z których cztery trafiły na pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS w Polsce i cztery uzyskały status platynowych. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 8 wygranych statuetek. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy.Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – niepubliczna szkoła wyższa założona w 2001 w Toruniu roku i należąca do Fundacji Lux Veritatis. Do wykazu niepaństwowych uczelni zawodowych MEN została wpisana pod nr 75.

  W 1987 nagrał wraz z zespołem Klincz piosenkę pt. „Skandali Smak”, która przez kilka miesięcy utrzymywała się w czołówce Radiowej Piosenki Tygodnia emitowanej na antenie Programu I Polskiego Radia.

  28 czerwca 1988 piosenkarz uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu koło Buszkowa. Cała rodzina Krawczyków odniosła poważne obrażenia. Krzysztof Krawczyk miał pękniętą żuchwę, uszkodzone kości policzkowe, złamaną szczękę, centralne zwichnięcie stawu biodrowego, złamaną nogę. Syn Krzysztof-junior był przez kilka dni nieprzytomny, miał stłuczenie pnia mózgu, złamaną rękę, nogę i szczękę. Żona artysty Ewa miała wstrząśnienie mózgu i była mocno poobijana. Samochód marki Fiat 125 nadawał się wyłącznie do kasacji.

  Norbi, właściwie Norbert Dudziuk (ur. 2 maja 1972 w Ostródzie) – piosenkarz, prezenter radiowy, dziennikarz telewizyjny.Ryszard Miazek (ur. 18 maja 1945 w Kocierzewie k. Łowicza) – polski ekonomista, publicysta, były prezes zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

  10 lutego 1989 wystąpił z pierwszym po wypadku koncertem, który odbył się w Obornikach: na estradę wszedł o lasce, pożyczonej od Ryszarda Poznakowskiego z Teatru Syrena, na jego twarzy ciągle mocno widoczne były ślady wypadku, śpiewał siedząc na wysokim stołku, grał na gitarze, w repertuarze: przyśpiewki góralskie, piosenki zespołu No To Co, przeboje The Beatles, Elvisa Presleya, Stevie Wondera i własne. Występem tym rozpoczął kolejną trasę po Polsce i świecie. Jego występy były poprzedzane reklamą prasową i telewizyjną, którą zajął się dziennikarz Jerzy Wenderlich (później poseł SLD). W tym samym roku został dobrze przyjęty przez Polonię australijską, dla której wystąpił od 22 lutego do 6 marca z koncertami w Adelaidzie, Sydney i Melbourne.

  Robert Kalicki (ur. w Świnoujściu, pseudonim KALI lub DZIDZIUŚ) – polski muzyk, klawiszowiec, wokalista, kompozytor, producent muzyczny, autor tekstów. Były klawiszowiec w zespole Lombard.Ryszard Kniat (ur. 1 kwietnia 1955 w Poznaniu) – polski wokalista rockowy i klawiszowiec, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Założyciel i lider popularnego w latach 80. zespołu Klincz. Wraz z Andrzejem Kosmalą – menadżerem Krzysztofa Krawczyka założył K&K Studio" (Kniat & Kosmala) zajmujące się nagrywaniem i wydawaniem kaset oraz płyt (min. Krawczyka).

  Lata 90. XX wieku[]

  W 1990 wyjechał ponownie do USA, gdzie podpisał kontrakt z firmą „Hallmark”. Pod opieką artystyczną Davida Briggsa, muzyka i aranżera związanego przed laty z Elvisem Presleyem, nagrał w Nashville płytę Eastern Country Album.

  Pod koniec 1993 roku powrócił do Polski. Na pierwszy koncert piosenkarza w ojczyźnie, na salę, gdzie było 400 miejsc siedzących przybyło zaledwie 30 osób. W 1994 wydał krążek Gdy nam śpiewał Elvis Presley, który niebawem zyskał miano platyny. Do powrotu do kraju nakłoniła go Nina Terentiew, która była wtedy szefem TVP 2. Stacja ta jako pierwsza po jego ostatecznym powrocie do kraju zaczęła zapraszać go do audycji, puszczać jego piosenki, emitować koncerty i recitale. Nagrał wtedy piosenkę „Gdzie jest drugi taki Program 2” i wystąpił z benefisem wyemitowanym przez ten kanał pt. „30 lat minęło...Krzysztof Krawczyk i jego goście”, gdzie oprócz niego wystąpili m.in. Trubadurzy, Irena Jarocka, Bohdan Łazuka, Bohdan Smoleń, Henryk Debich, Zbigniew Kurtycz, Dorota Stalińska, Skaldowie i Tadeusz Drozda. W tym czasie związał się z nurtem muzyki dance (italo disco), która obok disco polo była w tym okresie bardzo popularna. Dzięki temu udało mu się zaskarbić ogromną sympatię fanów. Zaczął wtedy podbijać swoimi piosenkami listę przebojów polsatowskiego programu Disco Relax. Przez wiele miesięcy na tej liście w czołówce utrzymywało się kilka piosenek artysty m.in. „Zaufaj Sercu”, „Przez jedną chwilę zapomnienia”, „Arrivederci moja dziewczyno”, „Rysunek na szkle” (wersja dance), „Viva Las Vegas” oraz śpiewany przez niego przebój Michała Wiśniewskiego „Zawsze z Tobą chciałbym być”. Krawczyk dokonał w tym czasie także kolejnych nagrań płytowych z różnorodną muzyką – country, rock and rollem, balladami, muzyką taneczną i religijną oraz z piosenkami dla dzieci.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Marcin Wawruk (ur. 1963) – chórmistrz, aranżer, producent płytowy; specjalizuje się w prowadzeniu kameralnych zespołów wokalnych (obecny zespół wokalny PRO FORMA), prowadzi warsztaty wokalne i piosenkarskie; jest profesorem w Katedrze Muzyki Uniwesytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu w Bydgoszczy. Miarą skuteczności jego metody wokalnej są liczne nagrody zespołu PRO FORMA zdobyte na konkursach chóralnych, a także osiągnięcia małoletnich uczestników jego warsztatów w konkursach piosenki dziecięcej oraz w programie TVP "Szansa na sukces".

  W 1997 odbył z dużym sukcesem trasę koncertową w Niemczech. 23 marca „Credo Records” wydało kasetę zawierającą 19 pieśni dedykowanych Janowi Pawłowi II z okazji jego 50-lecia posługi kapłańskiej. 16 maja w „Nocnym Klubie Jedynki” w TVP 1 odbyła się premiera teledysku „Nowy Jork, dochodzi chyba piąta”, który na liście przebojów tego programu zajął pozycję IV, II, I i III. 4 czerwca podczas wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze wręczył Ojcu Świętemu płytę Ave Maria oraz kilka innych albumów i kaset, a od papieża dostał różaniec. W Radiu Zet opowiadając o swoim spotkaniu z papieżem poprosił wszystkich, których skrzywdził o przebaczenie i powiedział, że sam już wybaczył tym, z którymi był kiedyś w niezgodzie. 1 sierpnia Polskę obiegła informacja iż piosenkarz został członkiem honorowym komitetu wyborczego Ruchu Odbudowy Polski Jana Olszewskiego. Informację tę podało „Życie na Gorąco”. Okazała się ona całkowicie nieprawdziwa. W tym samym roku w programach zrealizowanych dla TVP 1, TVP 2 i TVP Polonia m.in. „Krawcowe święta”, „Kolędowanie z Krzysztofem Krawczykiem” oraz „Eleni i przyjaciele” zaśpiewał wspólnie z Eleni kilka kolęd oraz piosenek świątecznych (m.in. „Witamy Ciebie”, „Gdy nadchodzi dzień grudniowy”).

  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.Dzień Dobry TVN (DD TVN) – poranny magazyn (morning show) telewizji TVN, nadawany od poniedziałku do piątku od 8:00 do 11:00, a w weekendy od 8:30 do 11:00. Trzon programu stanowią rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Inne stałe elementy to kącik kulinarny, relacje reporterów, cykliczne bloki i prognoza pogody.

  W 1998 wraz z TVP 2 z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej przygotował recital „To, co dał nam los”. Podczas występu otrzymał nagrodę Prezesa TVP Ryszarda Miazka.

  W 1999 nagrał płytę Polskie Tango z przebojami Mieczysława Fogga, które jeszcze przed jej wydaniem można było usłyszeć w specjalnym programie telewizyjnym pod tym samym tytułem. Niedługo później wydany został krążek artysty w ramach „Złotej Kolekcji”. Płytę promował podczas specjalnego koncertu zorganizowanego przez radiową „Trójkę”. W tym samym roku nagrał też piosenkę z Norbim pt. „Piękny dzień”. Pod koniec roku wydana została składanka Piosenki na święta, gdzie wraz z Trubadurami, jak i samodzielnie wykonał kilka piosenek związanych z Bożym Narodzeniem. Utworem promującym płytę była piosenka „Jezusek w bieli”, którą nagrał razem ze Sławomirem Kowalewskim, liderem zespołu Trubadurzy.

  Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych — stowarzyszenie, zajmujące się zarządzaniem prawami pokrewnymi do praw autorskich wykonawców utworów.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

  W latach 90. często gościł w programie „Muzyczna Jedynka”, dzięki któremu wylansował kilka znanych przebojów, m.in. „Każdy dzień bez Ciebie”.

  Lata 2000–2009[]

  Krzysztof Krawczyk podczas koncertu, 2007

  W 2000 artysta wystąpił przed papieżem podczas Pielgrzymki Narodowej na Placu Świętego Piotra połączonej z wręczeniem Złotej Płyty za nagranie Ojcu Świętemu Śpiewajmy. W tym samym roku Krawczyk spotkał się z Goranem Bregoviciem, a rok później nagrali wspólnie płytę Daj mi drugie życie, z której pochodzą takie przeboje jak: „Mój Przyjacielu”, „Ojda Ojda”, „Gdybyś Była moja”, „Płatna Miłość”. Krążek dotarł do 2. miejsca zestawienia OLiS.

  Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

  W lipcu 2001 podczas 38. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu wystąpił z własnym ponad godzinnym recitalem promującym płytę Daj mi drugie życie.

  Rok 2001 zakończył występem sylwestrowym podczas koncertu w Warszawie, który wyemitowany został na żywo przez TVP2. Podczas występu zaśpiewał: „2002 Nowy Rok” (wersja oryginalna „2000 Nowy Rok”), „Zatańczysz ze mną”, „Pozwól mi mocno objąć cię” (tyt. oryginalny „Can't help falling in love”) Elvisa Presleya i „Hello Merry Lou” Ricky Nelsona.

  "Blue Suede Shoes" – amerykańska, rock and rollowa piosenka, napisana i po raz pierwszy nagrana przez Carla Perkinsa w 1955 r., jednak jej najbardziej znanym wykonawcą był Elvis Presley.Uważana jest za jedną z pierwszych rockabillytowych piosenek łączących elementy bluesa, country i muzyki pop.TVP Kraków – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo małopolskie z siedzibą główną w Krakowie przy ul. Krzemionki 30 oraz redakcjami terenowymi w Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Oświęcimiu. Do lipca 2011 roku funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Krakowskiego Oddziału Telewizja Polska pełnił Jan Rojek. Obecnie stanowisko to zajmuje Leszek Dziura. Od 11 października 2011 roku TVP Kraków nadaje formacie 16:9.

  14 października 2002 ukazał się kolejny w dorobku artysty album, zatytułowany ... Bo marzę i śnię, który zyskał miano platyny. Przez wiele tygodni krążek utrzymywał się na pierwszym miejscu najchętniej kupowanych płyt w Polsce według Oficjalnej Listy Sprzedaży Związku Producentów Audio Video. Tym razem Krawczyk zaprosił do współpracy młodsze pokolenie muzyków, związanych głównie ze sceną alternatywną. Producentem całego materiału i kompozytorem dwóch nagrań był Andrzej Smolik. Wśród 12 utworów znalazł się między innymi cover kompozycji „Papa Was a Rolling Stone”, z repertuaru słynnej amerykańskiej soulowej formacji The Temptations oraz przeboje, które królowały przez wiele miesięcy na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych oraz telewizyjnych: „Bo jesteś Ty”, „Mijamy”, „Chciałem być”, „Jestem Sobą”. Na Festiwalu w Opolu wraz z Goranem Bregoviciem odebrał nagrodę Superjedynki za teledysk do piosenki „Mój przyjacielu”, który promował płytę wydaną niespełna rok później.

  Mateusz Święcicki (ur. 10 września 1933 w Wilnie, zm. 7 sierpnia 1985 w Chodzieży) – polski kompozytor, aranżer, publicysta i dziennikarz radiowy.Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi (na antenie posługuje się nazwą TVP Łódź, Telewizja Łódź) – Oddział Terenowy TVP obejmujący zasięgiem przeważającą część województwa łódzkiego oraz ościennych powiatów. Siedziba TVP Łódź mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 13, w gmachu zlokalizowanym u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Siedziba telewizji często mylnie utożsamiana jest z wieżowcem przy ulicy Sienkiewicza 3/5, przede wszystkim z powodu znajdujących się na jego szczycie nadajników Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Łódź/Sienkiewicza. W rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od strony północnej i zachodniej, pod adresem Narutowicza 13. Sam wieżowiec stanowi obecnie własność marszałka województwa, powiatu łódzkiego wschodniego i skarbu państwa. Do TVP Łódź należy również część parterowego pawilonu przy ul. Cmentarnej 9/11, gdzie mieści się Baza Wydziału Transmisji i Wydziału Transportu TVP.

  Po sukcesie albumu ...Bo marzę i śnię, w listopadzie 2003, wokalista postanowił zaprezentować swym fanom materiał koncertowy, który wyemitowany został przez TVP 2. Obok piosenek z poprzedniego krążka znalazły się tam również największe przeboje z płyty nagranej w duecie z Goranem Bregoviciem oraz utwory z początków kariery.

  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Świat według Kiepskich – telewizyjny serial komediowy (sitcom) w reżyserii Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yoki, produkowany przez ATM dla Telewizji Polsat, wymyślony w 1997 przez Aleksandra Sobiszewskiego, Janusza Sadzę, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę. Pierwsze 3 odcinki powstały zimą na przełomie 1998 i 1999 roku, premiera pierwszego z nich miała miejsce 16 marca 1999. Serial piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów. Obecnie jest drugim po telenoweli Klan najdłużej emitowanym polskim serialem. Zarówno premierowe odcinki jak i powtórki serialu gromadzą przed telewizorami 2,5-3 mln widzów.

  W 2003 nagrał tytułową piosenkę do serialu Na Wspólnej emitowanego przez telewizję TVN. Słowa do piosenki napisał Andrzej Ignatowski, a muzykę skomponowali Krzesimir Dębski i Grzegorz Daroń. W tym samym roku ukazała się także śpiewana przez niego piosenka do programu nadawanego przez TVP 2Europa da się lubić” oraz utwór promujący TVP 2. Tego lata odebrał na Festiwalu w Opolu dwie Superjedynki dla „Piosenkarza Roku” i za teledysk „Bo jesteś Ty”. Na jesieni tego roku ukazała się płyta Gwiazdy biesiadują. Krzysztof Krawczyk po cygańsku.

  Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.

  Wiosną 2004 Krzysztof Krawczyk nagrał kolejną płytę studyjną we współpracy z uznanymi i lubianymi muzykami. Pierwszym utworem wybranym do promocji był singiel „Lekarze dusz”, który Krzysztof nagrał wraz z Muńkiem Staszczykiem z T.Love. Na album składa się 12 kompozycji, z których ogromną popularność zdobył przebój „Trudno tak (razem być nam ze sobą...)” śpiewany w duecie z Edytą Bartosiewicz, który przez wiele miesięcy podbijał radiowe i telewizyjne listy przebojów. Wśród innych muzyków gościnnie występujących na płycie znaleźli się jeszcze m.in.: Andrzej Piaseczny, Kasia Nosowska, Andrzej Smolik, Ania Dąbrowska, Adam Nowak, Jan Borysewicz. Krążek długo był na pierwszym miejscu najlepiej sprzedawanych płyt w Polsce według Oficjalnej Listy Sprzedaży Związku Producentów Audio Video. W tym samym roku odbył się na Festiwalu w Sopocie recital wyemitowany przez TVP 1 z okazji 40-lecia pracy artystycznej. Wraz z nim wystąpili między innymi: Ania Dąbrowska, Edyta Bartosiewicz, Muniek Staszczyk, Andrzej Piaseczny. Na Festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę TVP Polonia „Artysta bez granic” oraz „Muzyczną Jedynkę”. Wydana przez wydawnictwo Reader’s Digest 5-płytowa kolekcja podsumowująca dorobek artystyczny piosenkarza zyskała miano Platynowej Płyty. Otrzymał także nagrodę Telekamery dla najpopularniejszego artysty estradowego oraz zdobył I miejsce na Festiwalu TOPtrendy w Sopocie.

  Jerzy Milian (ur. 10 kwietnia 1935 w Poznaniu) – muzyk jazzowy, malarz i kompozytor, wibrafonista. W wieku szesnastu lat ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w Poznaniu. Jego nauczycielami byli m.in. Wolfram Heicking i Bogusław Schaeffer.Jan Ferdynand Olszewski (ur. 20 sierpnia 1930 w Warszawie) – polski polityk, adwokat i publicysta. Kawaler Orderu Orła Białego.

  W sierpniu 2004 łódzkie Radio Parada wyemitowało program Bohdana Gadomskiego zarejestrowany w Grand Hotelu w Sopocie, w którym Krawczyk opowiadał o swojej karierze zawodowej i życiu prywatnym. Całość przeplatana była utworami z jubileuszowego koncertu artysty z okazji 35-lecia pracy zawodowej i prób koncertowych przed koncertem jubileuszowym z okazji 40-lecia pracy artystycznej w Sopocie. Również w tym miesiącu na łamach Gazety Wyborczej ukazały się dwa artykuły Roberta Sankowskiego niezwykle krytyczne pod adresem Krzysztofa Krawczyka. W swoich tekstach nazwał piosenkarza „bratem łatą show-biznesu”, „królem estradowego kiczu”, a nagrywających i śpiewających z nim artystów oskarżył o to, że tworzą z nim wyłącznie ze względów koniunkturalnych. Stwierdził też, że większość kariery Krawczyka to „archaiczny, nieco beczący styl śpiewania”. Karierę artysty w zespole Trubadurzy określił „tandetnym wrażeniem nawet jak na czasy big-beatu”. Koncert piosenkarza z okazji 40-lecia pracy artystycznej nazwał „benefisem i zabawą z najbardziej tandetnych sopockich festiwali”. Dostało się także publiczności, która owacyjnie przyjęła piosenkarza na koncercie. Wypowiedzi Sankowskiego publikowane w Gazecie Wyborczej spotkały się z krytyką wielu artystów, piosenkarzy i dziennikarzy muzycznych. Do redakcji gazety napisał list Daniel Olbrychski, w którym wziął w obronę Krawczyka i zażądał przeproszenia publiczności i jego fanów przez redaktora.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.

  Rok 2004 zaowocował także wydaniem płyty podsumowującej dorobek muzyczny artysty. Na płycie oprócz piosenek Krawczyka znalazły się także wykonane przez niego piosenki Mieczysława Fogga, Elvisa Presleya, Roya Orbisona, Czesława Niemena i Budki Suflera. Nagrana została wtedy piosenka „Don't get around much anymore”, którą wykonał razem z Rodem Stewartem. Do utworu powstał teledysk, w którym wystąpiła Agata Buzek.

  Bohdan Smoleń (ur. 9 czerwca 1947 w Bielsku) – polski aktor komediowy, artysta kabaretowy, członek słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" z Poznania, filantrop, założyciel "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia". Przez 5 lat prowadził polonijny program Ludzie listy piszą w TVP Polonia.Ateizm – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca, że bogowie nie istnieją. W najszerszym znaczeniu jest to brak wiary w istnienie boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych, jako sprzecznych z rozumem i nienaukowych, oraz negujący potrzebę religii.

  W grudniu 2004 piosenkarz wystąpił razem z dziecięcym zespołem „Piątka z plusem” z koncertem kolęd w kościele w Świętej Lipce, który został wyemitowany przez TVP 2, a kolędy z tego występu ukazały się na płycie wydanej przez Agorę, która dołączona została do świątecznego wydania Gazety Wyborczej.

  W tym samym roku Krzysztof Krawczyk nagrał wspólnie z zespołem Gang Olsena piosenkę pt. „Krzysztof K.”, która znalazła się na płycie zespołu Disco & Blues.

  Fakt – dziennik wydawany od 22 października 2003 przez firmę Ringier Axel Springer Polska, należącą do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer AG. Lider rynku polskiej prasy codziennej. Gazeta wzorowana jest na niemieckim Bild i należy do gazet typu tabloid. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Jankowski. Siedziba Faktu mieści się w Warszawie na ulicy Domaniewskiej 52.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

  Krawczyk nagrał w 2005 dwie płyty z amerykańskimi piosenkami – Mona Lisa – Amerykańskie piosenki i The Shadow Of Your Smile – Amerykańskie piosenki część 2. To efekt jego fascynacji Louisem Armstrongiem oraz amerykańskim bluesem i jazzem. Oba krążki zdobyły status „Złotej Płyty” oraz zostały ciepło przyjęte przez krytyków muzycznych. Dotarły one do 2. miejsca na liście najlepiej sprzedawanych płyt w Polsce według Oficjalnej Listy Sprzedaży Związku Producentów Audio Video. W tym roku otrzymał dwa Fryderyki dla „Piosenkarza Roku” i za „Przebój Roku” („Trudno tak” – z Edytą Bartosiewicz) oraz „Asa Empiku” za największą liczbę sprzedanych płyt w sieci Empik. Na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romów w Ciechocinku otrzymał nagrodę „Złotego Taboru”. Otrzymał też podczas uroczystej gali emitowanej przez TVP2 statuetkę Telekamery dla najpopularniejszego artysty estradowego. Piosenkarz wygrał zdobywając liczbę 101184 głosów.

  Pani – miesięcznik dla kobiet wydawany w Polsce przez Wydawnictwo Bauer. Magazyn Pani to jeden z najstarszych tytułów czasopism dla kobiet w Polsce. Na łamach pisma znajdują się reportaże i felietony. Oprócz tego znajdziemy tu artykuły poświęcone znanym postaciom świata kultury i sztuki, ciekawostki z dziedziny mody, urody a także artykuły z zakresu psychologii i zdrowia.Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

  6 czerwca 2006, z okazji 85. urodzin Jana Pawła II, ukazała się nowa wersja Ojcu Świętemu śpiewajmy, która miała być prezentem dla papieża, jednak wydana została już po jego śmierci. Album otrzymał nową okładkę, zmieniono także częściowo jego zawartość – pozostawiono jedynie osiem utworów i dołączono siedem nowych. Patronat nad krążkiem objął ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz Katolicka Agencja Informacyjna.

  Andrzej Smolik (ur. 10 lutego 1970 r. w Świnoujściu) – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  25 września 2006 ukazał się nowy album artysty Tacy samotni. Piosenka promująca płytę „Tylko ty, tylko ja”, szybko stała się sporym przebojem. Finałowy utwór „Spieszmy się”, dedykowany zmarłej kilka tygodni przed premierą Lucynie Krawczyk, mamie wokalisty, napisał Seweryn Krajewski. Krążek zyskał miano Złotej Płyty.

  Jerzy Jan Wenderlich (ur. 22 kwietnia 1954 w Toruniu) – polski polityk, poseł na Sejm nieprzerwanie od 1993 (II, III, IV, V, VI i VII kadencji), wicemarszałek Sejmu VI i VII kadencji.Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

  25 grudnia 2006 wystąpił w minirecitalu, wyemitowanym przez TV Trwam, na którym zaśpiewał kolędy oraz piosenki i pieśni o tematyce religijnej. W tym samym dniu wziął także udział w audycji Rozmowy Niedokończone, wyemitowanej w TV Trwam i Radiu Maryja.

  W 2007 piosenkarz nagrał wraz z biskupem Antonim Długoszem utwór „Europo, nie możesz żyć bez Boga”, który cieszył się popularnością na antenie Radia Maryja. Niedługo potem nagrał piosenkę „Nie jesteś sam” dla Fundacji TVN, którą wykonał razem z Ewą Bem, Natalią Kukulską, Grzegorzem Skawińskim, Zbigniewem Wodeckim, Januszem Radkiem i Kasią Klich.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowa. Gatunek przyniósł popularność w latach 90. XX wieku, z czego największą odniósł w latach 1995-1997. Potem nastąpił stopniowy spadek popularności tego gatunku muzyki, co doprowadziło do upadku tego gatunku muzyki na początku XXI wieku. Odrodzenie tego gatunku muzyki nastąpiło w 2007 roku i od tego momentu disco polo z roku na rok ponownie uzyskuje popularność.

  Na przełomie 2007/2008 wydawany był przez wydawnictwo Agora Leksykon Krzysztofa Krawczyka, który zyskał miano podwójnej platyny. Kolekcję promował specjalnie nagrany utwór „Życie jak wino” i teledysk do tej piosenki oraz jej wersja dyskotekowa.

  Krzysztof Krawczyk odsłania swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Krakowie, 2008

  5 lipca 2008 na festiwalu TOPtrendy, wyemitowanym przez telewizję Polsat, artysta zagrał specjalny, jubileuszowy koncert, uświetniający 45 lat swojej pracy na scenie. Wraz z nim wystąpili między innymi: Edyta Górniak, Norbi, Muniek Staszczyk, Łukasz Zagrobelny oraz Trubadurzy.

  Maciej Świtoński (ur. 1960 w Bydgoszczy) – polski lekarz, chirurg, autor telewizyjnych medycznych programów edukacyjnych, muzyk.Suchy Las – duża wieś gminna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Suchy Las.

  15 stycznia 2009 wziął udział w programie TVP Info „Aleja gwiazd na L-4”, prowadzonym przez doktora Macieja Świtońskiego, gdzie opowiadał m.in. o swojej arytmii serca i wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego.

  20 stycznia 2009 ukazała się płyta artysty pod tytułem Warto żyć. Album powstawał przez kilka lat, równolegle z innymi płytami, które wcześniej ukazały się na rynku. Przy tworzeniu płyty udział brali: Grzech Piotrowski, który jest cenionym saksofonistą jazzowym, Paweł „Bzim” Zarecki (współpracownik Anny Marii Jopek i Doroty Miśkiewicz), Kasia Cerekwicka, bracia Golcowie, Beata Bednarz i Marcin Wawruk (aranżer i producent, pracował wcześniej m.in. właśnie z Krawczykiem, Marylą Rodowicz, Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem, Norbim) oraz poeta Krzysztof Szatrawski. Album zyskał miano Złotej Płyty.

  Józef Glemp (ur. 18 grudnia 1929 w Inowrocławiu, zm. 23 stycznia 2013 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor obojga praw, biskup diecezjalny warmiński w latach 1979–1981, arcybiskup metropolita gnieźnieński w latach 1981–1992, arcybiskup metropolita warszawski w latach 1981–2006, prymas Polski w latach 1981–2009, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w latach 1981–2004, kardynał prezbiter od 1983, od 2006 arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.Ewelina Flinta (ur. 24 października 1979 w Lubsku) – polska wokalistka pop-rockowa, pochodząca z Jasienia w woj. lubuskim.
  Gwiazda Krzysztofa Krawczyka w Opolu

  24 listopada 2009 został wydany przez wydawnictwo „Presto Brodnica” z Dębicy kalendarz wspierający schroniska dla zwierząt, gdzie w miesiącu lipcu 2010 ukazało się zdjęcie piosenkarza z malutkim kundelkiem. Oprócz Krawczyka w tworzeniu kalendarza udział wzięła Kayah, Ewelina Flinta, Lady Pank, Golec uOrkiestra, Perfect, Doda, Kasia Kowalska, Krzysztof Kasowski, Beata Kozidrak, Ryszard Rynkowski i Pectus.

  Blue Café – polski zespół muzyczny, założony w 1998 roku w Łodzi przez Pawła Rurak-Sokala. Wykonuje muzykę pop z elementami acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoskich.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

  27 listopada 2009 w sprzedaży pojawiła się setna solowa płyta Krawczyka Nigdy nie jest za późno, na której znalazła się piosenka „Z kobietami to różnie bywało”, którą nagrał z Danielem Olbrychskim. Przy tworzeniu płyty udział brali m.in. Grzech Piotrowski i Jacek Królik. Utwór o tematyce patriotycznej „Bo to jest Polska”, pochodzący z tego krążka, jest emitowany na antenie Radia Maryja i był nominowany do tytułu „Piosenki Roku” tej rozgłośni.

  OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  5 grudnia 2009 zaśpiewał z Danielem Olbrychskim w programie Dzień Dobry TVN piosenkę „Nigdy nie jest za późno”. Tego dnia w audycji postawiono też smsowe pytanie „Czy podoba ci się piosenka nagrana przez Krawczyka w duecie z Olbrychskim?”. 81% głosujących odpowiedziało „tak”, a 19% „nie”.

  W grudniu 2009 nagrał płytę z kolędami śpiewanymi wraz z zespołem góralskim Marcina Pokusy z Węgierskiej Górki, która została dodana do jednego z wydań Gazety Wyborczej. Wraz z tym zespołem wystąpił 24 grudnia w programie świątecznym w TVP 2, gdzie wraz z biskupem Antonim Długoszem, Eleni i swoją żoną Ewą zaśpiewali kilka kolęd i piosenek świątecznych. Dwa dni później 26 grudnia wystąpił w koncercie „Świętokrzyskie Kolędowanie” w Kielcach, wyemitowanym przez TVP 1, na którym zaśpiewał kolędę „Przybieżeli do Betlejem” i piosenkę „2000 takich świąt”.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.

  Rok 2009 zakończył występem w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia 2010 w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Podczas koncertu odebrał Złotą Płytę za album Warto Żyć.

  2010–2012[]

  Krzysztof Krawczyk podczas koncertu we Włocławku, 29 kwietnia 2009

  1 stycznia 2010 wystąpił w „Finale Roku 2009” teleturnieju Jaka to melodia? nadanym przez TVP 1, w którym zaśpiewał piosenkę „Mój Przyjacielu” oraz wykonał duet z Danielem Olbrychskim „Z kobietami to różnie bywało” ze swojej płyty Nigdy nie jest za późno. 11 stycznia ponownie wziął udział w tym teleturnieju, śpiewając piosenkę „To wszystko sprawił grzech”. 17 stycznia wystąpił na „Charytatywnym Balu Dziennikarzy”, zorganizowanym po raz dwunasty w auli Politechniki Warszawskiej.

  Agata Bronisława Buzek (ur. 20 września 1976 w Pyskowicach) – polska aktorka i modelka. Córka byłego premiera Rzeczypospolitej Polskiej Jerzego Buzka i Ludgardy Buzek.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  20 lutego 2010 odbył się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku koncert artysty, promujący jego płytę Nigdy nie jest za późno, który był transmitowany przez TVP Gdańsk. Miesiąc później wystąpił w programie Krzysztofa Ziemca „Niepokorni” w TVP1. W listopadzie 2010 ukazała się jego książka autobiograficzna pt. Życie jak wino, którą napisał wspólnie z Andrzejem Kosmalą.

  Bogdan Andrzej Zdrojewski (ur. 18 maja 1957 w Kłodzku) – polski polityk i samorządowiec, w latach 1990–2001 prezydent Wrocławia, senator IV kadencji, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, były przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, od 2007 minister kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska.Festiwal Piosenki Żołnierskiej – festiwal organizowany przez Główny Zarząd Polityczny Wojska Polskiego. Do udziału w Festiwalu zapraszano początkowo kompozytorów (według rozdzielnika przygotowanego przez GZP WP). Kompozytorzy i autorzy tekstów mogli tworzyć spółki autorskie z osobami, które nie otrzymały zaproszenia od GZP WP.

  W sezonie letnim 2010 Krawczyk wziął udział w trasie koncertowej Trubadurów z okazji 45-lecia istnienia grupy oraz wystąpił w koncercie jubileuszowym pt. „Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz” wyemitowanym przez TVP Łódź. Oprócz niego w jubileuszu wystąpili: Trzeci Oddech Kaczuchy, Magdalena Tul, Don Wasyl i Iwona Węgrowska. Niespełna rok później koncertował wraz z grupą w Sali Kongresowej w Warszawie w prawie dwugodzinnym koncercie, w którym nie obyło się bez bisów.

  Krzysztof Hanke (ur. 31 października 1957 w Świętochłowicach) – aktor, satyryk, żeglarz i kabareciarz, lider kabaretu Rak. Ma 162 cm wzrostu.Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.

  Na przełomie października i listopada 2010 odbył trasę koncertową po USA i Kanadzie, występując m.in. w Chicago, Nowym Jorku, New Jersey, Memphis, czy Toronto, gdzie oprócz znanych przebojów wykonał nowy utwór napisany przez Seweryna Krajewskiego Ameryko. 20 listopada tegoż roku wystąpił w Wilnie z koncertem dla Polonii mieszkającej na Litwie, a 6 dni później odbył się jego dwugodzinny koncert pt. „Krzysztof Krawczyk – największe przeboje” w Sali Kongresowej w Warszawie.

  2 plus 1 – polski zespół wykonujący muzykę pop i folk, a w późniejszym okresie swojej działalności także disco, rock i synth pop, założony w 1971 roku w Warszawie. Grupa ma na swoim koncie dziesięć albumów studyjnych (w tym trzy złote płyty), prestiżowe nagrody oraz liczne koncerty, zarówno w kraju jak i za granicą. Czas największej popularności zespołu w Polsce przypada na lata 70. XX wieku, a na przełomie lat 70. i 80. grupa osiągnęła również znaczący sukces w Europie Zachodniej. Kres działalności zespołu przyniosła śmierć Janusza Kruka w 1992 roku, choć w latach 1998-1999 miała miejsce krótka reaktywacja grupy.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  22 marca 2011 zmarła w Los Angeles jego druga żona Halina Żytkowiak, występująca przed laty w zespole Trubadurzy.

  Pod koniec kwietnia 2011 ukazała się płyta artysty JP II. Abba Ojcze z racji beatyfikacji Jana Pawła II i w podzięce za jego pontyfikat. 1 maja 2011 wystąpił w koncercie transmitowanym przez telewizję Polsat z wadowickiego rynku pt. „Ojcu Świętemu śpiewajmy razem”, podczas którego zaśpiewał m.in. utwór „Ojcu Świętemu Śpiewajmy” i ulubioną pieśń oazową Papieża Polaka pt. „Barka”. Koncert był dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II dokonaną przez jego następcę Benedykta XVI.

  Aleksander Maliszewski (ur. 19 października 1901 w Warszawie, zm. 29 września 1978 tamże) – polski poeta, dramatopisarz, tłumacz, prozaik, krytyk teatralny i filmowy.Robert Janowski (ur. 22 marca 1961 w Inowrocławiu) – polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, dziennikarz radiowy i prezenter telewizyjny. Prowadzi teleturniej Jaka to melodia?. Z wykształcenia lekarz weterynarii. Od roku 2006 do marca 2010 prowadził audycję Wasza muzyka w RMF FM. Od września 2012 prowadzi audycję Muzyka mojego życia w Radiu Złote Przeboje.

  W styczniu 2012 wystąpił w programie „Jaka to melodia?”, jako jeden z uczestników specjalnego wydania oraz zaśpiewał tam kilka piosenek.

  Pod koniec lutego ukazała się płyta biskupa Antoniego Długosza pt. Europo nie możesz żyć bez Boga, gdzie umieszczona została piosenka o tym samym tytule, którą biskup wykonał wspólnie z Krawczykiem. Trzy miesiące później piosenkarz wystąpił w programie Sylwestra Latkowskiego „Granice kariery” na antenie Polsat Play, gdzie opowiadał o swojej karierze, zdradach oraz blaskach i cieniach swojej kariery zawodowej.

  Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada "Expressu Wieczornego". Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie gazetą kieruje Sławomir Jastrzębowski.Julio Iglesias, właśc. Julio Iglesias De la Cueva (ur. 23 września 1943 w Madrycie) – hiszpański piosenkarz i kompozytor, który łącznie sprzedał ponad 300 milionów albumów z własnymi piosenkami na całym świecie oraz otrzymał łącznie około 2600 złotych i platynowych płyt. Według Sony Music artysta jest jednym z 10 najlepiej sprzedających się artystów muzyki w historii.

  Piosenkarz był w tym roku jedną z gwiazd letnich koncertów „Lata z RadiemProgramu I Polskiego Radia (wystąpił w 22 koncertach).

  18 września wydał dwuczęściowy album zawierający największe przeboje polskiej muzyki. Tytuły poszczególnych części to Polski Songbook vol.1 – Dlaczego dziś nie pisze nikt takich piosenek? oraz Polski Songbook vol.2 – Nasze pokolenie. Teledyskiem promującym płytę została piosenka Henryka Fabiana „Napiszę do Ciebie z dalekiej podróży”. Promocja krążków z udziałem piosenkarza odbyła się w Radiu Złote Przeboje, Pierwszym Programie Polskiego Radia i Radiu Zet oraz programach telewizyjnych „Dzień Dobry TVN”, „Kawa czy herbata?” i „Pytanie na śniadanie”.

  Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.

  23 września wystąpił w wielkim jubileuszowym koncercie w Sali Kongresowej w Warszawie z okazji 15-lecia Radia Złote Przeboje.

  Pod koniec listopada tegoż roku ukazał się również trzypłytowy box zawierający oprócz najsłynniejszych piosenek polskiej muzyki w interpretacji Krzysztofa Krawczyka, kolędy nagrane z udziałem Kapeli Góralskiej Marcina Pokusy, które rok wcześniej zostały dołączone do świątecznego wydania Gazety Wyborczej.

  6 grudnia 2012 ukazały się wyniki plebiscytu przeprowadzonego przez RMF FM na najlepszą polską płytę pop w historii. Album artysty pt. ...bo marzę i śnię zajął na niej 20. miejsce.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Cygańska muzyka – muzyka koczowniczego ludu Cyganów. Przeniknęła do folkloru ludów autochtonicznych, m.in. węgierskiej (orkiestry smyczkowe), rosyjskiej (chóry, solowy romans z towarzyszeniem gitary) czy hiszpańskiej (canto flamenco).

  31 grudnia 2012 wystąpił na rynku wrocławskim w koncercie sylwestrowym „60 przebojów na 60 lat TVP”. Wykonał utwory takie jak: „Byle było tak”, „Blue Suede ShoesCarla Perkinsa, „Mój Przyjacielu”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, „Parostatek” i „Za tobą pójdę jak na bal”.

  2013–2014 (50-lecie kariery piosenkarza)[]

  W 2013 i 2014 Krzysztof Krawczyk świętuje 50-lecie swojej kariery artystycznej, którą rozpoczął w czerwcu 1963, jako członek Trubadurów. Z tej racji „K&K Studio (Kosmala & Kniat)” opublikowało w częściach Antologię Krzysztofa Krawczyka. Nagrania znalazły się na portalach muzycznych, takich jak: iTunes, Amazon i Desire.

  Edyta Małgorzata Bartosiewicz (ur. 11 stycznia 1965 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów i piosenek, a także producent muzyczny. Pięciokrotna laureatka nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Edyta Bartosiewicz działalność artystyczną rozpoczęła w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Po okresie występów amatorskich związała się z zespołem pod nazwą Staff przekształconą później w Holloee Poloy. Wraz z grupą piosenkarka zarejestrowała swój debiut fonograficzny zatytułowany The Big Beat (1990). Utrzymana w stylistyce szeroko pojętej muzyki alternatywnej płyta nie odniosła sukcesu. Wkrótce potem zespół zakończył działalność, a wokalistka podjęła solową działalność artystyczną.RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC

  7 stycznia po raz pierwszy spotkał się z aktorami serialu Na Wspólnej emitowanego przez telewizję TVN na specjalnym spotkaniu z okazji 10-lecia jego emisji, do którego w 2003 nagrał piosenkę tytułową.

  19 stycznia w Sali Kongresowej w Warszawie wziął udział w koncercie jubileuszowym z okazji 15-lecia programu „Jaka to melodia?”. Oprócz niego publiczność mogła usłyszeć zespół muzyczno-wokalny występujący w programie, Roberta Janowskiego – muzyka, dziennikarza i gospodarza teleturnieju, z którym zaśpiewał wspólnie piosenkę pt. „Mój Przyjacielu” oraz zespoły: Golec uOrkiestra, Blue Cafe, Enej. Występ Krawczyka zakończył się kilkuminutowymi owacjami na stojąco.

  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.Bohdan Cezary Łazuka (ur. 31 października 1938 w Lublinie) – polski aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, pedagog, występuje w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie przeważnie w rolach komediowych.

  12 lutego 2013 ukazała się kolejna kolekcja z serii antologii piosenkarza pt. Ave Maria – tribute to Benedict XVI w hołdzie papieżowi Benedyktowi, który dzień wcześniej ogłosił swoją abdykację z urzędu Głowy Kościoła. Znalazły się tam również nigdy niepublikowane nagrania artysty, m.in. „Matko, która Nas Znasz” i „Zdrowaś Maryjo”.

  12 maja wziął udział w Niepokalanowie w obchodach 75. rocznicy powstania katolickiej rozgłośni Radio Niepokalanów prowadzonej przez franciszkanów konwentualnych. Piosenkarz wystąpił tam z koncertem, śpiewając obok swoich znanych utworów kilka piosenek religijnych.

  W październiku Krawczyk rozpoczął trasę koncertową „50 lat na scenie” oraz pracę nad powstaniem nowej płyty pt. Pół wieku człowieku. Do współpracy przy tworzeniu krążka został zaproszony wykonawca reagge Ras Luta, który nagrał wraz z nim utwór „Pół wieku człowieku”. Teksty i muzykę do utworów stworzyli m.in.: Ryszard Poznakowski, Wiesław Wolnik, Ryszard Kniat, Andrzej Kosmala, Maciej Świtoński i Seweryn Krajewski.

  4 października wydany został limitowany singiel piosenki, którą wykonał z Ras Lutą pt. „Jak daleko”.

  31 grudnia 2013 wystąpił na skwerze Kościuszki w Gdyni podczas sylwestrowego koncertu transmitowanego przez telewizję Polsat. Zaśpiewał wtedy piosenki: „Mój Przyjacielu”, „Za tobą pójdę jak na bal”, „Byle było tak”, „Jak minął dzień” i „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. Tego wieczoru odebrał specjalną nagrodę za 50 lat pracy artystycznej oraz otrzymał tytuł „Króla Polskiej Estrady” przyznany mu przez Polsat, Radio Zet i gazetę Fakt.

  4 stycznia 2014 wystąpił w w kościele ewangelickim w Pszczynie w charytatywnym koncercie „Musica Sacra”, którego dochód został przekazy na „Dom Kulejących Aniołów w Piasku”, który zajmuje się pomocą osobom z upośledzeniem umysłowym. Obok swoich największych przebojów zaśpiewał także kilka kolęd.

  21 lutego Radio Złote Przeboje ogłosiło wyniki konkursu na najlepsze pięć piosenek piosenkarza. Zwyciężył utwór „Bo jesteś Ty” przed takimi szlagierami jak: „Jak minął dzień”, „Parostatek”, „Chciałem być” i „Trudno tak (razem byc nam ze sobą...)”.

  29 marca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Wiktorów i SuperWiktorów, podczas której Krzysztof Krawczyk odebrał statuetkę SuperWiktora za całokształt kariery artystycznej. Transmisję z uroczystości przeprowadziły TVP1 HD i TVP2.

  29 kwietnia ukazał się singiel „Pół wieku człowieku” wraz z teledyskiem, który promował 108. płytę piosenkarza pod tym samym tytułem. Utwór wykonał wspólnie z Ras Lutą. Znalazła się tam też inna piosenka wykonana w duecie pt. „Ewy przepis na miłość”, którą zaśpiewał razem z Norbim oraz specjalny utwór dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II pt. „Czemu tylko wtedy”. Krążek powstał z okazji 50-lecia pracy artystycznej Krawczyka. Jego premiera odbyła się z udziałem artysty w Radiu Złote Przeboje, Pierwszym Programie Polskiego Radia i Radiu Zet, Radiu Zet Gold, RMF FM, Radiu WAWA oraz programach telewizyjnych „Dzień Dobry TVN” i „Pytanie na śniadanie”, „Świat się kręci”, „Agata Młynarska rozmawia”, „Teleexpress” i „Quadrans qltury”. W notowaniu Radia Merkury z 9 maja piosenka zajęła 2. miejsce. Dwa dni przed premierą CD piosenka tytułowa znalazła się na 18. miejscu Listy Przebojów Polskiego Radia PiK oraz została uznana piosenką miesiąca maja. W tym samym czasie utwór zajął 4. miejsce na Liście Przebojów Radia Olsztyn.

  9 czerwca z racji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Krzysztofa Krawczyka TVP1 wyemitowała specjalny odcinek programu „Świat się kręci” pt. „Pół wieku człowieku” z udziałem piosenkarza, jego żony Ewy i menadżera Andrzeja Kosmali oraz przyjaciół artysty, którzy towarzyszyli mu podczas jego kariery muzycznej. W trakcie programu zaśpiewał piosenkę „Bo jesteś Ty” i utwór „Blue Suede Shoes”, którego najsłynniejszym wykonawcą był Elvis Presley. Podczas audycji otrzymał z rąk prezesa Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych Ryszarda Poznakowskiego statuetkę za zasługi dla polskiej muzyki oraz Krzyż Orderu Odrodzenia Rock 'n' rolla.

  12 czerwca Pierwszy Program Polskiego Radia emitował utwór „Pół wieku człowieku” jako piosenkę dnia.

  22 czerwca wystąpił w ramach trasy koncertowej „50 lat na scenie” w Opolu z koncertem, który przypadł dokładnie w 51. rocznicę debiutu scenicznego artysty w zespole Trubadurzy.

  6 września wystąpił w Toruniu ze specjalnym recitalem podczas 6. „Dziękczynienia w Rodzinie” zorganizowanego pod patronatem Radia Maryja, Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Naszego Dziennika. Koncert był transmitowany przez Telewizję Trwam.

  We wrześniu 2014 zostały ogłoszone wyniki plebiscytu „Najlepszy polski piosenkarz” zorganizowanego przez Super Express i portal se.pl, którego został zwycięzcą.

  W grudniu 2014 zaangażował się w 5. edycję akcji na rzecz osób chorych na autyzm „Pomaganie jest trendy” i nagrał razem z kilkoma artystami specjalną piosenkę wraz z teledyskiem o tej samej nazwie.

  31 grudnia 2014 wystąpił w Gdyni podczas „Sylwestrowego rejsu przebojów” transmitowanego przez telewizję Polsat i Polsat 2. Wykonał tam piosenki: „Mój Przyjacielu”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, „Za tobą pójdę jak na bal”, „Jak minął dzień” (w duecie z Bilguunem Ariunbaatarem) i „Parostatek”. Tego wieczoru odebrał specjalną nagrodę przyznaną przez Polsat, RMF FM i gazetę Fakt – „statek króla polskiej muzyki rozrywkowej”. Artysta był główną gwiazdą wieczoru, gdyż tym występem zakończył oficjalne obchody 50-lecia swojej kariery artystycznej.

  2015-2016[]

  27 listopada piosenkarz wydał płytę z piosenkami Leonarda Cohena pt. "Tańcz mnie po miłości kres" w tłumaczeniu Macieja Zembatego. Promocja krążka odbyła się z udziałem piosenkarza w Pierwszym Programie Polskiego Radia, Radiu Zet, Radiu Zet Gold, RMF FM i Radiu WAWA oraz programach telewizyjnych „Dzień Dobry TVN” i „Pytanie na śniadanie”, „Świat się kręci” i „kulturalni.pl”.

  25 grudnia w świątecznym wydaniu programu „Jaka to melodia?” otrzymał wyróżnienie "Piękniejsza Polska" za promowanie polskiej kultury w świecie i zasługi dla polskiej sceny muzycznej przyznane przez Bogdana Zdrojewskiego, gdy był jeszcze ministrem kultury.

  2 lutego 2016 wykonał po raz pierwszy w programie „Jaka to melodia?” piosenkę tytułową ze swojej najnowszej płyty pt. "Tańcz mnie po miłości kres".

  W sobotę, 13 lutego 2016 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni odbyła się prapremiera sztuki teatralnej Andrzeja Mańkowskiego "Być jak Krzysztof Krawczyk". W sztuce można usłyszeć wiele znanych przebojów artysty. Na pierwszym spektaklu obecny był Krzysztof Krawczyk m.in. ze swoją żoną Ewą i menadżerem Andrzejem Kosmalą.

  8 września 2016 z okazji 70. urodzin pioskarza prezydent Andrzej Duda przesłał mu specjalny list z życzeniami oraz podziękowaniami za wkład dla polskiej muzyki.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.202 sek.