Krzysztof Gawronkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1 kwietnia 1969 w Warszawie) — grafik, malarz, storyboardzista, twórca komiksów.

Interkomix – festiwal komiksowy odbywający się w latach 2003 do 2007 w Warszawie w klubie Regeneracja przy ul. Puławskiej 61. Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny, wydawany w latach 1945-2002 w Krakowie, następnie w Warszawie (2002-2009). Po kolejnej sprzedaży ponownie wydawany był w Krakowie, a jego ostatni numer ukazał się 30 września 2013. Obecnym właścicielem pisma jest Tomasz Niewiadomski.

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwent Liceum Plastycznego, potem dwukrotnie student ASP w Warszawie (Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Grafiki). Jest autorem rysunków do komiksów, m.in. Mikropolis, Esencja, Achtung Zelig!.

Tabula Rasa to seria komiksowa autorstwa Dennisa Wojdy (scen.) i Krzysztofa Gawronkiewicza (rys.). Komiks był publikowany cyklicznie w Warszawskim dodatku do Gazety Wyborczej Co jest grane? w 1997 r. Seria była też publikowana w magazynie Arena Komiks (nr 1-5, 2000-2001).Maciej Parowski (ur. 27 grudnia 1946 w Warszawie, zm. 2 czerwca 2019 tamże) – polski redaktor, krytyk i pisarz fantastyki naukowej, od 1982 redaktor (w latach 1992–2003 redaktor naczelny) miesięcznika „Fantastyka”/„Nowa Fantastyka”.

Swoje pierwsze komiksy zaczął tworzyć w szkole podstawowej. Były to adaptacje seriali telewizyjnych, m.in. "Kosmos 1999" oraz autorskie wersje przygód Tarzana i Koraka, które znał z komiksów kupowanych na warszawskim Wolumenie.

Zadebiutował w 1988 jako ilustrator opowiadań w Nowej Fantastyce, gdzie ukazał się również jego pierwsze komiksy. W Nowej Fantastyce poznał Macieja Parowskiego, który zaproponował mu narysowanie komiksu "Burza".

W 1992 na pierwszym roku grafiki na warszawskiej ASP poznał Dennisa Wojdę, późniejszego scenarzystę Mikropolis i Tabula Rasa. Pierwszym komiksem, który wspólnie zrealizowali był "Taksówkarz". Był to prawdopodobnie pierwszy pasek z serii Mikropolis, która od 1994 regularnie ukazywała się w magazynie "Kelvin & Celsjusz" (numery 3–9).

Grzegorz Janusz (ur. 22 czerwca 1970r. w Łowiczu) – polski prozaik oraz scenarzysta, tłumacz z języka niemieckiego. Zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2010 roku za komiks Ostra Biel (rysunki Jacek Frąś) oraz pierwszej nagrody w roku 2003 za komiks Sen życia (rysunki Krzysztof Gawronkiewicz). Zwycięzca (wraz z Krzysztofem Gawronkiewiczem) europejskiego konkursu na komiks ogłoszonego przez Glénat i telewizję Arte, za pracę pt. Esencja, opublikowaną później na rynku frankofońskim jako pierwszy tom serii Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona. Zwycięzca (wraz z Ernesto Gonzalesem) IV edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego przez Muzeum Powstania, za komiks pt. Traf (2010r.).Tarzan (ur. jako John Clayton) – postać literacka wymyślona przez Edgara Rice’a Burroughsa. Pierwsza z serii książek pt. Tarzan wśród małp (Tarzan of the Apes) była publikowana odcinkami w gazecie w 1912, a jako książka ukazała się w 1914. Potem napisał jeszcze dwadzieścia trzy dalsze części. Tarzan był synem Brytyjczyków o szlacheckim pochodzeniu, których buntownicy wysadzili na bezludnej afrykańskiej wyspie. Rodzice Tarzana zmarli, kiedy ten był jeszcze niemowlęciem. Osieroconym ludzkim dzieckiem zaopiekowały się małpy. Tarzan wyrósł na potężnego mężczyznę i niejednokrotnie wykazywał się ponadprzeciętną siłą fizyczną. Kolejne książki ukazywały coraz to nowe przygody, w wyniku których bohater m.in. poznał swoją miłość Jane i odnalazł rodzinę w Anglii. Pojawiali się też liczni naśladowcy opisujący przygody Tarzana, z którymi prowadzono spory sądowe o prawa autorskie. Nakręcono wiele adaptacji filmowych. Najsłynniejszą z nich był klasyczny cykl z Johnnym Weissmullerem.

Kolejne paski z tej serii ukazywały się ponadto w czasopismach "BRUM" (1995), "Nowa Fantastyka", "Gazeta Wyborcza", "Ślizg" (1998), "Komiks Forum", "Plastik" (1999), "AQQ", "Arena Komiks", "Klatka vs. Lekarstwo", "Wprost", "Click!", "Aktivist", "Aktivist Exklusiv" (2004–2005; jako "Notatki z Mikropolis"),"DosDedos", "Fluid", "Meble", "The Cut By Levi's" (2008). W 2000 komiks "Krzesło w piekle" z serii "Mikropolis" otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. "44" to tytuł pierwszej profesjonalnej i dotychczas największej antologii komiksowej opowiadającej o powstaniu warszawskim. Antologia została wydana 28 sierpnia 2007 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Esencja do scenariusza Grzegorza Janusza w roku 2003 zdobyła główną nagrodę w pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego, organizowanego przez francuskie wydawnictwo Glénat i szwajcarską telewizję arte.

Rozwiedziony z Edytą Jesiotr, ma córkę Zoję i syna Maksa.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu – galeria sztuki współczesnej w Kaliszu, założona w 1977 przez Centralne Biuro Wystaw Artystycznych jako Biuro Wystaw Artystycznych w Kaliszu (BWA), od 1979 gromadzi zbiory własne, od 1989 samorządowa instytucja kultury m. Kalisza.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]




Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
"Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Galeria Bielska BWA – galeria sztuki współczesnej, znajdująca się w Bielsku-Białej, przy ulicy 3 Maja na Dolnym Przedmieściu, w miejscu d. synagogi. Istnieje od 1975 r. Galeria prezentuje sztukę współczesną artystów profesjonalnych polskich i zagranicznych: malarstwo, rzeźbę, grafikę, fotografię, design, instalacje, wideo i performance, co miesiąc proponuje średnio dwie nowe wystawy. Ponadto prowadzi działalność edukacyjną (wykłady, spotkania z artystami), a także wydaje broszury, katalogi i inne wydawnictwa o tematyce artystycznej.
Casterman – belgijskie wydawnictwo komiksowe i książek dla dzieci i młodzieży. Zostało założone w 1780 roku w Tournai i początkowo działało jako drukarnia. Od 1934 roku publikowało serię komiksową Przygody Tintina autorstwa Hergé, co zapoczątkowało działalność wydawnictwa na polu komiksu. Wśród znanych także w Polsce komiksów Castermana są m.in. Corto Maltese, Szninkiel, Skład główny.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Storyboardzista (z ang. storyboardartist) - autor scenorysu (ang. storyboard). Określenie zawodu wykonywanego przez rysowników współpracujących ze studiami filmowymi i produkcyjnymi oraz agencjami reklamowymi. Storyboardzista wykonuje sekwencje rysunków, przypominające komiks z didaskaliami, mające ukazywać przebieg akcji filmu. Do jednego filmu reklamowego wykonuje się ok. 15 rysunków, a do filmu fabularnego nawet kilkaset. W Europie Zachodniej istnieją kierunki przygotowujące do zawodu przy uczelniach plastycznych. Wielu polskich storyboardzistów ukończyło akademię sztuk pięknych. Popularny zawód wśród rysowników komiksowych.

Reklama